eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oferta banków to także ubezpieczenie wakacyjne

Oferta banków to także ubezpieczenie wakacyjne

2012-07-07 00:20

Oferta banków to także ubezpieczenie wakacyjne

Ubezpieczenia © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przydatne podczas wakacji ubezpieczenia można kupić za pośrednictwem bankowości internetowej. W ten sposób sprzedawane są nie tylko proste polisy turystyczne, ale też komunikacyjne czy nawet ubezpieczenia mieszkań - ustalił Powszechny Dom Kredytowy. Pozwala to oszczędzić czas w przedwakacyjnym zabieganiu. Ale uwaga! Niektóre polisy będą działać dopiero po kilku dniach od ich zakupu.

Przeczytaj także: Rozwód a polisa ubezpieczeniowa

fot. fotomek - Fotolia.com

Ubezpieczenia

Kupując polisę przez internet należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony i wysokość składki, ale także na to, kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela

Banki mają ambicje, by nie tylko rozliczać bieżące transakcje swoich klientów, ale też stać się centrum ich finansów osobistych. Stąd pomysł, by oferować nie tylko produkty stricte bankowe, ale też pośredniczyć w zakupie m.in. ubezpieczeń. Formę polis na życie mają niektóre sprzedawane przez banki produkty inwestycyjne, jednak można w ten sposób kupować także klasyczne polisy, których jedyną funkcją jest ochrona życia lub majątku ubezpieczonego. Są wśród nich zarówno bardzo proste, zestandaryzowane produkty, jak i takie, gdzie we wniosku ubezpieczeniowym należy podać wiele szczegółowych informacji.

Aby kupić polisę online, zazwyczaj trzeba być klientem banku, który pośredniczy w jej sprzedaży – a więc posiadać login i hasło do systemu bankowości internetowej, używane np. do obsługi konta osobistego. Zakupu polisy można dokonać dopiero po zalogowaniu się na swój rachunek. Od tej zasady są jednak wyjątki. Bank Millennium stworzył odrębny Market Ubezpieczeniowy, działający niezależnie od podstawowego systemu bankowości elektronicznej. Mogą z niego korzystać także osoby niebędące wcześniej klientami banku. Inną zaletą tego rozwiązania jest udostępnienie na wspólnej platformie oferty wielu ubezpieczycieli. Po określeniu parametrów produktu system transakcyjny wyświetla wszystkie oferty spełniające wskazane kryteria i na tej podstawie klient dokonuje wyboru jednego z nich.

Duże platformy, które pozwalają wybierać spośród oferty wielu towarzystw, działają także w mBanku i MultiBanku. Jednak obie te instytucje wymagają od nabywców polis posiadania konta osobistego. BZ WBK, którego oferta jest skromniejsza, pozwala na zakup ubezpieczenia turystycznego także osobom, które nie korzystają z jego usług. BPH pozwala kupić ubezpieczenie komunikacyjne zarówno wewnątrz systemu bankowości internetowej, jak i na głównej stronie www banku – ta druga możliwość jest dostępna także dla osób nie posiadających konta w tej instytucji. Wreszcie Pekao SA umożliwia zakup polis Allianz Direct wszystkim odwiedzającym stronę banku.

Online lub przez telefon

Zakupu polisy za pośrednictwem banku można dokonać całkowicie zdalnie. Kupujący wypełnia wniosek internetowy, może wyliczyć składkę, ostatecznie wybrać ofertę, przelać składkę na wskazany rachunek i otrzymać wystawioną polisę w wersji elektronicznej.

Udział banku w sprzedaży polis może mieć jeszcze inną formę. Część instytucji umieszcza na swojej stronie internetowej formularze kontaktowe. Podanie w nich swoich danych jest równoznaczne z zamówieniem rozmowy z przedstawicielem ubezpieczyciela. Zakup polisy odbywa się wtedy przez telefon lub w sposób tradycyjny – i bank już w nim nie pośredniczy.

fot. mat. prasowe

Jakie ubezpieczenia można kupić przez internet w banku

Bank Millennium stworzył odrębny Market Ubezpieczeniowy, działający niezależnie od podstawowego systemu bankowości elektronicznej

Już kupione, ale jeszcze nie chroni

Kupując polisę przez Internet należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony i wysokość składki, ale także na to, kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zakup ubezpieczenia online nie oznacza jeszcze, że ochrona zacznie obowiązywać natychmiast. Dzieje się to najwcześniej w momencie wpłynięcia składki do ubezpieczyciela, jednak nie jest to zasadą. Zwłaszcza w przypadku polis grupowych, kiedy klient banku nie kupuje odrębnego ubezpieczenia, a jedynie wyraża zgodę na przystąpienie do umowy zawartej pomiędzy bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym, odpowiedzialność ubezpieczyciela może się zacząć np. dopiero pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym umowa została zawarta, a składka – wpłacona. warto też wiedzieć, że indywidualne polisy, np. turystyczne, zazwyczaj można kupować z pewnym wyprzedzeniem – np. określić, że ochrona ma się zacząć dopiero 10 dni po zawarciu umowy.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: