eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Silna presja na europejskich rynkach akcji

Silna presja na europejskich rynkach akcji

2012-05-18 13:06

Wart przeszło 100 mld USD debiut Facebooka na giełdzie, któremu towarzyszy 3. największa w historii oferta sprzedaży akcji (16 mld USD), w innych warunkach rozgrzewałby umysły inwestorów na całym świecie.

Przeczytaj także: Dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego

Rynki finansowe


Przypada jednak na kolejną odsłonę kryzysu zadłużeniowego na Starym Kontynencie i to ten czynnik determinuje zachowania inwestorów. Niemniej jednak Facebook stanie się pod względem kapitalizacji rynkowej większą spółką niż na przykład legendarne Ford, czy Disney.

Dziś widać uspokojenie sytuacji, choć nie na wszystkich rynkach. O ile euro, czy surowce już nie tracą, lepiej mają się obligacje państw peryferyjnych Eurolandu, to na giełdach presja jest wciąż obecna. Kilka rynków dotarło jednak do bardzo silnych średnioterminowych wsparć, których przełamanie otwierałoby drogę do dalszej silnej przeceny, czy wręcz pozwalałoby mówić o kolejnym mini-krachu. Wśród nich jest giełda rosyjska, polska, a także kurs EUR/USD. Wszystkie te rynki znalazły się przy ubiegłorocznych dołkach.

Dotarcie do tak silnych barier pozwala liczyć na osłabienie presji podażowej, a jednocześnie może zachęcić krótkoterminowych graczy do próby podkupienia dołka. To powinno sprzyjać odbiciu od tych poziomów. Takie odbicie byłoby najlepszą wskazówką dotyczącą tego, czy na giełdy, a szerzej rynki ryzykownych aktywów powróciła bessa. Słabość odreagowania właśnie na taki wariant by wskazywała.

Dziś poznamy kolejne dane z polskiej gospodarki. Analitycy zapowiadają, że płace w kwietniu wzrosły w tempie inflacji (ok. 4%), a zatrudnienie w skali takiej, jak w marcu (0,5% w ujęciu rocznym).

Rynki nieruchomości


Majowy odczyt indeksu HPSI, opracowywanego przez Knight Frank i Markit, wykazał utrzymywanie się presji cenowej na brytyjskim rynku mieszkaniowym. Indeks podniósł się co prawda z 45,4 pkt do 46,3 pkt, ale dopiero poziom 50 pkt oznacza stabilizację cen. Majowy wynik jest jednocześnie drugim najlepszym w ostatnich 22 miesiącach. Nie zmieniły się natomiast oczekiwania dotyczące przyszłej wartości nieruchomości. Pozostały wyraźnie optymistyczne, na co wskazuje odczyt wskaźnika na poziomie 54 pkt. Indeksy są oparte na badaniu 1500 gospodarstw domowych i traktowane jako wskaźnik wyprzedzający dla rynku.

W kwietniu ceny spadały w 46 z 70 monitorowanych przez władze chińskich miast. Miesiąc wcześniej wystąpił w 37 miastach. Największy regres, sięgający 12,3% w skali roku, miał miejsce w położonym na Wschodzie Wenzhou. W Pekinie zniżka wyniosła 1%, a w Szanghaju 1,3%.

Liczba wniosków o przejęcia domów od niesolidnych dłużników w USA spadła w kwietniu do najniższego poziomu od 5 lat (188,8 tys.).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Dobre dane gospodarcze z USA, czy sygnały o gotowości do poluzowania polityki monetarnej w tym kraju nie są w stanie zneutralizować strachu przed konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro
  • Kwietniowa aktywność na rynku budowlanym w USA pozwala myśleć o dalszej stabilizacji sytuacji w tej części gospodarki

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: