eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego

Dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego

2012-05-17 13:37

W kwietniu liczba rozpoczętych budów w USA podniosła się o 2,6% w skali miesiąca, do 171 tys. (dane publikowane są w formie zannualizowanej). Natomiast liczba pozwoleń na budowę zmniejszyła się o 7%, do 715 tys.

Przeczytaj także: Dobre wyniki deweloperów na GPW

Rynki finansowe


W dalszym ciągu kluczowym tematem na rynkach finansowych jest możliwe opuszczenie przez Grecję strefy euro. Kolejnym impulsem do nasilenia się dyskusji na ten temat jest tymczasowe wstrzymanie finansowania przez EBC niektórych greckich banków. Szef EBC jest kolejną osobą, która w publicznych wypowiedziach zaczęła dopuszczać możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. W tych warunkach nawet sygnały zawarte w komunikacie z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej o rozważaniu kolejnego programu stymulacji monetarnej, czy też dobre dane z gospodarki USA, nie pomagają w odbudowie koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów.

Bez większego echa przechodzi też publikacja danych o japońskim PKB w I kwartale. Wypadł bardziej okazale niż się spodziewano. W ujęciu zannualizowanym wzrost gospodarczy w tym jednym z najbardziej rozwiniętych państw na świecie wyniósł 4,1% wobec spadku o 0,7% kwartał wcześniej. W tradycyjnej skali rocznej wzrost PKB wyniósł 2,7% po spadku o 0,5% w IV kwartale 2011 r. Ostateczne dane o hiszpańskim PKB w 3 pierwszych miesiącach tego roku wykazały natomiast regres o 0,4% w skali rocznej. Kwartał wcześniej wzrost wynosił 0,3%.

Warszawski parkiet, podobnie, jak europejskie giełdy, pozostaje dziś nadal pod presją. Jednocześnie jednak jest coraz bliżej wsparcia, jakie stanowi ubiegłoroczny dołek, zlokalizowany na wysokości około 36,5 tys. pkt. Jesteśmy około 1,5 tys. pkt wyżej, ale wczoraj w najgorszym momencie sesji do wsparcia brakowało tylko ok. 1 tys. pkt. To powinno ograniczać chęć do pozbywania się akcji.

Rynki nieruchomości


Na przyszły tydzień zapowiedziane jest otwarcie najwyższej wieży świata, która przez 4 ostatnie lata powstawała w Tokio. Obiekt ma 634 metry wysokości, czyli 2-krotnie więcej niż wieża Eiffel'a w Paryżu. Obiekt powstał na terenie centrum handlowo-rozrywkowego i ma być jedną z jego atrakcji. Na jego budowę wydano 143 mld jenów. Inwestorem jest Tobu Railway, trzeci największy pod względem sprzedaży biletów operator kolejowy w tokijskiej metropolii.

Najbardziej kosztowny projekt od 5 lat jest planowany w Chicago. 300 mln USD na jego budowę chce przeznaczyć Hines. Ma to być 45-piętrowa wieża z przeznaczeniem na biura. W I kwartale tego roku odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w Ameryce obniżył się do 15,1% z 16,4% rok wcześniej. Ta tendencja tworzy sprzyjające warunki do inwestowania w segment biurowy.

W kwietniu liczba rozpoczętych budów w USA podniosła się o 2,6% w skali miesiąca, do 171 tys. (dane publikowane są w formie zannualizowanej). Natomiast liczba pozwoleń na budowę zmniejszyła się o 7%, do 715 tys. Miesiąc wcześniej wynik był najwyższy od 2008 r.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Dobre dane gospodarcze z USA, czy sygnały o gotowości do poluzowania polityki monetarnej w tym kraju nie są w stanie zneutralizować strachu przed konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro
  • Kwietniowa aktywność na rynku budowlanym w USA pozwala myśleć o dalszej stabilizacji sytuacji w tej części gospodarki

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: