eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Oznaki poprawy nastrojów w irlandzkim sektorze budowlanym

Oznaki poprawy nastrojów w irlandzkim sektorze budowlanym

2012-04-12 13:01

Irlandzkie budownictwo wykazywało w marcu nadal oznaki spowolnienia, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem sytuacja nieco się poprawiła. Ostatni raz wzrost aktywności w tej części irlandzkiej gospodarki notowano blisko 5 lat temu. W marcu wskaźnik PMI ukształtował się na poziomie 46,7 pkt wobec 45,8 pkt w lutym.

Przeczytaj także: Stagnacja na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Inwestorzy ponownie stają przed podobnymi dylematami, jak kilka miesięcy temu, gdy rozgrywała się batalia o uratowanie Grecji przed bankructwem. Teraz chodzi o obawy związane głównie z Hiszpania, ale problem do rozstrzygnięcia jest podobny - czy odnawiający się brak zaufania do państw peryferyjnych strefy euro może zagrozić globalnemu ożywieniu gospodarczemu, jakie od kilku miesięcy obserwujemy. II połowa minionego roku pokazała, że reakcje inwestorów w takich warunkach mogą być bardzo gwałtowne, ale też i mocno przesadzone. Wydaje się więc, że tym razem inwestorzy będą się wykazywać bardziej racjonalnym podejściem do sprawy. Znów dużą uwagę inwestorzy zwracają na przebieg aukcji obligacji w państwach peryferyjnych Eurolandu. Dziś papiery skarbowe sprzedawały Włochy. Sprzedały mniej niż oczekiwano i z wyższą rentownością niż na poprzedniej aukcji. Wywołało to chwilowe przesilenie na rynkach akcji, ale paniki nie było. Spokojnie zachowuje się też euro. To może potwierdzać spokojniejsze przyjmowanie wiadomości związanych z kryzysem zadłużenia przez inwestorów na rynkach finansowych.

Warszawski parkiet w takich niepewnych warunkach reaguje spokojniejszymi zachowaniami niż wiele innych europejskich giełd, a nade wszystko widać znaczący spadek aktywności inwestorów. To sygnał, że duża część obecnych u nas graczy przyjęła postawę wyczekującą i nie chce podejmować bardziej zdecydowanych działań póki nie wyjaśnią się średnioterminowe perspektywy rynku. Zejście WIG poniżej 40 tys. pkt przeważałoby szalę zwycięstwa na stronę zwolenników dalszych zniżek.

Rynki nieruchomości


Irlandzkie budownictwo wykazywało w marcu nadal oznaki spowolnienia, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem sytuacja nieco się poprawiła. Ostatni raz wzrost aktywności w tej części irlandzkiej gospodarki notowano blisko 5 lat temu. W marcu wskaźnik PMI ukształtował się na poziomie 46,7 pkt wobec 45,8 pkt w lutym. Najlepsza sytuacja utrzymywała się w sektorze budownictwa komercyjnego (z 49,1 pkt wskaźnik spadł do 47,4 pkt). W budownictwie mieszkaniowym nie nastąpiły większe zmiany aktywności (PMI spadł z 42,4 pkt do 42,3 pkt), a w przypadku budownictwa infrastrukturalnego nastąpiła poprawa z 35,6 pkt do 37 pkt. W przypadku słabości tego ostatniego sektora widać wpływ restrukturyzacji finansów publicznych. Jednocześnie rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, który sięgnął najwyższego poziomu od stycznia 2007 r. Aż 46% badanych spodziewa się wzrostu aktywności w budownictwie w najbliższych 12 miesiącach. Liczą zarówno na poprawę warunków gospodarczych, jak i większą liczbę nowych zamówień.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Warszawska giełda na rosnącą niepewność na zagranicznych rynkach reaguje osłabieniem aktywności inwestorów, którzy nie chcą wciąż jeszcze podejmować odważniejszych decyzji
  • Optymizm irlandzkich firm budowlanych był w marcu najwyższy od stycznia 2007 r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: