eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Poprawa w brytyjskim sektorze budowlanym

Poprawa w brytyjskim sektorze budowlanym

2012-03-05 13:06

Do 54,3 pkt w lutym z 51,4 pkt miesiąc wcześniej podniósł się wskaźnik aktywności brytyjskiego budownictwa. To najlepszy wynik od 11 miesięcy.

Przeczytaj także: Niepewna sytuacja w amerykańskim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


Pierwsza Publikowane dziś wskaźniki aktywności w sektorze usług na świecie uzupełniają obraz globalnej gospodarki w lutym. Generalnie potwierdzają się sygnały, jakie płynęły z sektora przemysłowego. Wyniki są słabsze niż w styczniu. W Indiach usługowy PMI spadł z 58 pkt do 56,5 pkt. To oznacza, że rozwój jedynie przyhamował. Jednak na przykład w Hiszpanii mieliśmy do czynienia ze znaczącym nasileniem się negatywnych tendencji - wskaźnik poszedł w dół z 46,1 pkt do 41,9 pkt. Słabsze wyniki odnotowały również sektory usługowe w Niemczech, Francji i Włoszech, gdzie mieliśmy zniżki wskaźników, do odpowiednio 52,8 pkt, 50 pkt i 44,1 pkt. Dla całej strefy euro wskaźnik ukształtował się na poziomie 48,8 pkt wobec 50,4 pkt w styczniu i 49,4 pkt zapowiadanych przez ekonomistów. Natomiast wskaźnik obejmujący zarówno sektor usług, jak przemysł, poszedł w Eurolandzie w dół z 50,4 pkt do 49,7 pkt, potwierdzając zjawiska stagnacyjne na Starym Kontynencie. Regres aktywności nastąpił również w Wielkiej Brytanii, ale kluczowe będą zapewne doniesienia z amerykańskiej gospodarki, które napłyną popołudniu.

Klimat na rynkach psują doniesienia z Chin, gdzie władze obniżyły cel dla wzrostu gospodarczego z 8% ustalonego w 2005 r. do 7,5%. Jest to odczytywane jako wyraz dążności do ograniczenia wpływu na chińską gospodarkę eksportu i inwestycji, a zwiększenie roli konsumpcji.

W tych warunkach tydzień na giełdach zaczyna się od zniżek, zwiększając ryzyko pogłębienia w krótkim czasie korekty styczniowych zwyżek.

Rynki nieruchomości


Rozczarowujące wyniki wypracował najbardziej znaczący deweloper na warszawskim parkiecie, czyli GTC, w IV kwartale. Poniósł 112,4 mln euro straty podczas gdy rok wcześniej miał na tym poziomie rachunku wyników 25,2 mln zł zysku. Analitycy prognozowali, że spółka poniesie 14,9 mln euro straty. Słabsze od oczekiwanych były też przychody firmy, które ukształtowały się na poziomie 36,5 mln euro wobec 54,4 mln euro rok wcześniej. Analitycy zapowiadali, że będzie to 40,7 mln euro. Zgodnie z oczekiwaniami odpis aktualizujący wartość aktywów GTC sięgnął 57,2 mln euro. W całym minionym roku GTC poniósł 270,4 mln euro straty netto przy przychodach rzędu 153,7 mln euro. Przeszacowanie w dół wartości aktywów wyniosło blisko 235 mln euro.

Do 54,3 pkt w lutym z 51,4 pkt miesiąc wcześniej podniósł się wskaźnik aktywności brytyjskiego budownictwa. To najlepszy wynik od 11 miesięcy. W najlepszej kondycji był sektor komercyjny, rosnąc najszybciej od września 2010 r. Wolniej rozwijały się budownictwo mieszkaniowe i infrastrukturalne.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Dane z sektora usług na świecie potwierdzają trudności z utrzymaniem ożywienia gospodarczego
  • Brytyjskie budownictwo w lutym miało się najlepiej od 11 miesięcy

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: