eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › IKZE w bankach: mała oferta

IKZE w bankach: mała oferta

2012-03-05 12:19

Przeczytaj także: TFI wprowadzają IKZE


IKE plus IKZE

W obecnej sytuacji demograficznej każda złotówka odłożona na przyszłą emeryturę ma sens, a każda ulga podatkowa, która do tego zachęca, powinna być wykorzystana. Sama konstrukcja IKZE powoduje jednak, że produkt ten powinien być rozpatrywany raczej jako uzupełnienie IKE. Z pewnością tak jest w przypadku osób zarabiających mocno powyżej średniej, które mają możliwość odłożenia na emeryturę co miesiąc co najmniej kilkuset złotych. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy z uwagi na powszechne opłacanie najniższych składek ZUS po prostu muszą regularnie oszczędzać. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób zarabiających na poziomie średniej czy mniej – dla nich możliwość odliczenia od dochodu wydatków na IKZE może być korzyścią, która zadecyduje o podjęciu trudu oszczędzania w ramach już i tak napiętego domowego budżetu.

15 banków kontra dwa

A jak wygląda bankowa oferta IKZE? Deutsche Bank proponuje konto w postaci polisy ubezpieczeniowej, ale z oprocentowaniem jak na lokacie. Są dwa warianty: oprocentowanie stałe przez 10 lat na poziomie 6% rocznie lub zmienne na poziomie inflacja plus 2 pkt. proc.

Kredyt Bank proponuje z kolei IKZE oparte o fundusze inwestycyjne swojego TFI. W ramach konta można dokonywać wpłat do ośmiu funduszy. Wpłaty nie są obecnie objęte opłatą manipulacyjną. Nie ma więc na razie na rynku IKZE, które miałoby postać depozytu bankowego – wskazują dane Home Broker.

Dla porównania, IKE oferuje obecnie 15 banków, w tym dziewięć w postaci konta oszczędnościowego, a pięć w postaci funduszy inwestycyjnych. Cztery banki mają do wyboru jedną i drugą opcję, a jeden ma w ofercie IKE w formie polisy ubezpieczeniowej.

Oprócz banków IKZE już zaproponowały, bądź planują zrobić to na dniach także niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe (Pramerica, PZU, Aviva, ING), TFI (KBC, Legg Mason, Pioneer Pekao) oraz PTE (Amplico, Nordea, PZU).

Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: