eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie na emeryturę w IKZE

Oszczędzanie na emeryturę w IKZE

2012-01-26 10:17

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego to nowa możliwość oszczędzania na swoją przyszłość, którą Polacy zyskali wraz z nadejściem nowego roku. IKZE stanowią integralny element przeprowadzonej przez rząd na początku ubiegłego roku reformy OFE. Ich funkcjonowanie określa zmieniona ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych, która to od bieżącego roku nosi już nową nazwę ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Przeczytaj także: Emerytury: III filar, czyli PPE, IKE i IKZE

IKZE w swojej konstrukcji są bardzo zbliżone do funkcjonujących na polskim rynku już od blisko 8 lat Indywidulanych Kont Emerytalnych, tzw. IKE. Oba rachunki różnią jednak pewne elementy, zwłaszcza opodatkowanie podatkiem dochodowym, maksymalny limit wpłat czy ustawowy wiek, po osiągnięciu którego będziemy mogli wypłacić zgromadzone przez nas pieniądze.

Prawo do wpłat na IKZE i na IKE przysługuje osobom fizycznym, które ukończyły 16 lat. W przypadku osób małoletnich, to prawo do dokonywania wpłat mają one tylko w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Ulgowe IKZE

Wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego możemy odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie mamy tej możliwości w przypadku IKE, bo wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne dokonujemy już po ich opodatkowaniu tą właśnie daniną. Oczywiście „coś za coś” - wypłata środków finansowych z IKZE będzie wiązała się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od całej zgromadzonej kwoty według obowiązującej w danym momencie skali podatkowej.

Wypłaty środków z IKE i IKZE mogą mieć formę jednorazową, albo ratalną. Z podatkowego punktu widzenia korzystniejsza dla IKZE wydaje się dzisiaj ten drugi tryb, zakładając niezmienność obowiązującej obecnie 18 i 32-procentowej skali podatku.

Limit procentowy, a nie kwotowy

Wpłaty dokonywane na IKZE nie mogą przekroczyć w każdym roku kalendarzowym kwoty odpowiadającej równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni. Nie mogą być jednocześnie większe niż 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ogłoszonej na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) na rok poprzedni, którą stanowi 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Osoby, które zarabiają najmniej (wyliczona powyżej kwota nie będzie w ich przypadku przekraczała 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia) mogą jednak dokonywać w każdym roku kalendarzowym wpłaty na IKZE do wysokości 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w poprzednim roku.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: