eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2010

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2010

2011-01-21 12:07

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2010


fot. mat. prasowe

Liczba udaremnionych prób wyłudzeń: IV kw. 2009/2010 - porównanie wg. województw

Liczba udaremnionych prób wyłudzeń: IV kw. 2009/2010 - porównanie wg. województw

Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy i pozbywamy się wielu potencjalnych kłopotów związanych z wyjaśnieniem sprawy. Informacje z Systemu DZ trafiają nie tylko do banków, ale także np. do operatorów telefonii komórkowych i Poczty Polskiej.

Wystarczy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu DZ. Co ważne, dokumenty zastrzegają nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy, także ci, którzy nigdy nie mieli własnego rachunku bankowego (oni bowiem jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy, są najczęstszymi ofiarami oszustów).

fot. mat. prasowe

Największe kwoty prób wyłudzeń kredytów: IV kw. 2009/2010 r.

Największe kwoty prób wyłudzeń kredytów: IV kw. 2009/2010 r.


Coraz częściej ofiarami przestępców są osoby starsze. Dotyczy to nie tylko wykorzystywania ich dokumentów, ale także okrada się ich przy pomocy tzw. metody „na wnuczka”. Przestępcy dzwonią do ofiary podając się za krewnego. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja, zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek lub porwanie), zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i wysyła do mieszkania ofiary swojego „zaufanego przyjaciela” po odbiór pieniędzy. Zdarza się także prośba o przelew na konto bankowe. Na ten temat powstał specjalny informator „Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą „Na wnuczka”” przygotowany przez Związek Banków Polskich i Komendę Stołeczną Policji.

Do pobrania:


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: