eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowy Tytuł Egzekucyjny: zmiany uderzą w klientów

Bankowy Tytuł Egzekucyjny: zmiany uderzą w klientów

2011-01-21 12:14

Zmiany w ustawie o Bankowym Tytule Egzekucyjnym (BTE) negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo czynności bankowych, ostrzega Związek Banków Polskich. Projekt zmian ogranicza instytucję Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, mimo że w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny uznał go za zgodny z konstytucją, a banki w pełni wdrożyły zalecenia Trybunału dotyczące obowiązków informacyjnych w tym zakresie wobec klientów. Proponowane rozwiązania spowodują wzrost kosztów usług bankowych oraz opłat ponoszonych przez klientów (opłaty notarialne i koszty sądowe).

Przeczytaj także: Restrukturyzacja a windykacja kredytu

Bankowy Tytuł Egzekucyjny we współczesnym kształcie jest instytucją wywodzącą się z zasady autonomii woli dłużnika, który godzi się na wszczęcie przez wierzyciela egzekucji – w przypadku braku zapłaty długu – bez potrzeby wszczynania procesu sądowego. Ten mechanizm jest powszechnie znany i właściwie rozumiany wśród przedsiębiorców i konsumentów. BTE funkcjonujące w obecnym kształcie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonej działalności bankowej, czyli ochronę depozytów zgromadzonych w bankach. Instytucja BTE przyczynia się do ochrony klientów, którzy zdeponowali swoje środki w bankach, zaś bezpośrednim celem BTE jest uczynienie tańszym, usprawnienie oraz uproszczenie postępowania egzekucyjnego wobec niesolidnego dłużnika.

BTE stanowi pełne odwzorowanie regulacji art. 777 kodeksu postępowania cywilnego w zakresie dobrowolnego poddania się przez dłużnika egzekucji. Istotną różnicą jest jednak to, że w przypadku BTE brak jest wymogu formy aktu notarialnego. W znaczący sposób wpływa to na obniżenie kosztów egzekucji.

ZBP podkreśla, że interesy klientów są w tym procesie w pełni chronione, mają oni prawo do wystąpienia na drogę sądową (powództwo przeciwegzekucyjne), jeżeli uważają że egzekucja jest nieuzasadniona. Wieloletnia praktyka pokazuje, że banki nie nadużywają tego narzędzia a BTE jest instytucją znaną wśród klientów, którzy przy podpisywaniu umów bankowych są świadomi występowania tego rozwiązania.

- W samym roku 2009 wystawiły 707,7 tysięcy Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, z czego liczba powództw przeciwegzekucyjnych nie przekraczała kilkudziesięciu. Wskazuje to, że banki rzetelnie i racjonalnie korzystają z możliwości jakie daje im BTE – wskazuje mec. Jerzy Bańka, Wiceprezes Związku Banków Polskich
Ograniczenie możliwości stosowania przez banki BTE odbije się na portfelach naszych klientów. Po wprowadzeniu planowanych ograniczeń banki zostaną zmuszone do podniesienia kosztów usług bankowych. Będzie to wynikało z konieczności pokrycia rosnących kosztów egzekucji.

- Uważamy, że BTE funkcjonujące w obecnym kształcie niweluje zbędne koszty wchodzenia na drogę sądową w sytuacji braku spłaty długów przez klientów banków – podkreśla Jerzy Bańka.

Związek Banków Polskich w 2005 r. podjął uchwałę w sprawie dobrych praktyk postępowania w zakresie bankowych tytułów egzekucyjnych. Brak jest uzasadnienia dla wykazania, że praktyka bankowa w tym zakresie nie stosuje się do rekomendacji ZBP.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: