eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2010

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2010

2011-01-21 12:07

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2010

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości: IV kw. 2007 - IV kw. 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według najnowszego "Raportu o dokumentach infoDOK", przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w 2010 roku udaremniono 7,5 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 458 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła 31 tysięcy złotych. W IV kwartale 2010 roku najwięcej takich prób odnotowano w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2010

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości: IV kw. 2007 - IV kw. 2010

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości: IV kw. 2007 - IV kw. 2010

W ostatnim roku średnia kwota próby wyłudzenia kredytu z banku w IV kwartale wyniosła 38 tys. zł. Najwyższe średnie kwoty próbowano wyłudzić w minionym kwartale na terenie województwa świętokrzyskiego (69 tys. zł) i dolnośląskiego (54 tys. zł).

I tak np. we wtorek, 9 grudnia 2010 r., funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali trzy osoby podejrzewane o usiłowanie wyłudzenia w jednej z placówek finansowych, kredytu gotówkowego w wysokości blisko 26 tys. złotych. Zatrzymani to 26-letnia kobieta oraz dwóch mężczyzn w wieku 28 i 33 lat. Dokumenty, a wśród nich sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, złożyła w placówce kobieta. Ponieważ potrzebowała poręczyciela, z „pomocą” przyszedł 28-latek, przedkładając również sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Mężczyzna posługiwał się przy tym cudzym – jak się później okazało pochodzącym z kradzieży – dowodem osobistym. Organizatorem całego przedsięwzięcia okazał się natomiast 33-latek, który „zorganizował” fałszywe dokumenty. Wszystkie podejrzewane w tej sprawie osoby trafiły do policyjnego aresztu. Za usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości oraz ogólna liczba przestępstw dot. dokumentów

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości oraz ogólna liczba przestępstw dot. dokumentów


Dzięki Systemowi DZ tylko w tym roku łącznie udało się łącznie zapobiec wyłudzeniu ponad 458 milionów złotych.

– Od 1997 r. Związek Banków Polskich prowadzi ogólnopolski System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, w którym gromadzi dane o skradzionych lub zagubionych dokumentach tożsamości. Zdecydowaną większość prób wyłudzeń udaje się powstrzymać dzięki temu, że Polacy coraz częściej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentu (102 tysiące zgłoszeń w 2010 r.). Przestępstwa często dotyczą bardzo poważnych kwot: 23 listopada 2010 r., w województwie wielkopolskim, próbowano wyłudzić aż 25 mln zł – to najwyższa zanotowana próba wyłudzenia w historii naszych badań rozpoczętych w 2007 r. – mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów: IV kw. 2009/2010 r.

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów: IV kw. 2009/2010 r.


Jak przypomina ZBP, system DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Łącznie w Systemie DZ zgromadzono już ponad 950 tys. dokumentów (dane na koniec 2010 roku).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: