eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2010

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2010

2010-11-30 11:14

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2010

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamosci - IV kw. 2007 - III kw. 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według najnowszego "Raportu o dokumentach infoDOK", przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w III kwartale 2010 roku udaremniono 1865 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 128 mln złotych. W tym roku dzięki Systemowi DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uniemożliwiono dokonanie wyłudzeń na kwotę ponad 300 mln złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wzrasta i wynosi już ponad 32 tys. złotych. Najwięcej takich prób odnotowano w województwie mazowieckim i śląskim.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2010

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamosci - IV kw. 2007 - III kw. 2010

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamosci - IV kw. 2007 - III kw. 2010

Jak czytamy w raporcie, kradzione dokumenty wykorzystywane są niestety nie tylko do prób wyłudzenia kredytów na cudzą tożsamość, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wyłudzenia pieniędzy i pozbywamy się wielu potencjalnych kłopotów z tym związanych.

fot. mat. prasowe

Postepowania stwierdzone ogółem wg. województw w okresie 01.09.2009/ 01.09. 2010

Postepowania stwierdzone ogółem wg. województw w okresie 01.09.2009/ 01.09. 2010

„Banki od lat intensywnie walczą z procederem wyłudzeń przy pomocy skradzionych dokumentów – była to główna przesłanka stworzenia w 1997 r. ogólnopolskiego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W ostatnim okresie, dzięki temu, że Polacy coraz częściej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentu, zdecydowaną większość prób wyłudzeń udaje się powstrzymać. Próby często dotyczą bardzo poważnych sum – 27 lipca 2010 r. próbowano wyłudzić kredyt w wysokości blisko 25 mln zł – to najwyższa zanotowana kwota w historii naszych badań rozpoczętych w 2007 r.”, mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów - III kw. 2009/2010 r. - wg. województw

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów - III kw. 2009/2010 r. - wg. województw

Autorzy raportu podają, że średnia kwota próby wyłudzenia kredytu z banku wzrasta z kwartału na kwartał i wynosi obecnie około 32 tys. złotych. Najwyższe kwoty przestępcy próbowali wyłudzić w minionym kwartale na terenie województwa wielkopolskiego, średnio było to blisko 48 tys. zł Podobnie sytuacja wyglądała na Mazowszu, gdzie odnotowano jednocześnie największą liczbę prób wyłudzeń. Dzięki Systemowi DZ tylko w tym roku łącznie udało się zapobiec wyłudzeniu ponad 300 milionów złotych.

System DZ, w którym gromadzone są informacje o skradzionych i zagubionych dokumentach tożsamości, chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: