eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek funduszy inwestycyjnych 2009

Rynek funduszy inwestycyjnych 2009

2010-03-04 13:25

Przeczytaj także: Straty funduszy z bessy trudne do odrobienia


W 2009 roku rozpoczęło działalność jedynie pięć nowych funduszy zamkniętych, które wyemitowały publiczne certyfikaty inwestycyjne (trafiły one na GPW w Warszawie). Podobnie jak w poprzednich latach liderem jeśli chodzi o wprowadzanie na giełdowy parkiet funduszy zamkniętych było KBC TFI.

Dominującą rolę funduszy zamkniętych na rynku funduszy inwestycyjnych w 2009 roku potwierdza także statystyka dotycząca liczby nowych produktów w ujęciu netto (tj. liczba nowych funduszy wraz z subfunduszami minus zlikwidowane fundusze i subfundusze). W minionym roku liczba produktów zamkniętych zwiększyła się o 40 (o połowę mniej niż rok wcześniej), podczas gdy otwartych i specjalistycznych otwartych jedynie o 17 (o 28 mniej niż w 2008 roku). Rok 2009 był drugim z kolei, w którym przyrost liczby funduszy zamkniętych (wraz z subfunduszami) okazał się wyższy niż funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych (wraz z subfunduszami). W minionym roku udział funduszy i subfunduszy zamkniętych w całkowitej liczbie produktów inwestycyjnych oferowanych na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce wzrósł z 36,0 proc. do 39,5 proc.

fot. mat. prasowe

Liczba (sub)funduszy inwestycyjnych otwartych, specjalistycznych otwartych oraz zamkniętych w Polsce

Liczba (sub)funduszy inwestycyjnych otwartych, specjalistycznych otwartych oraz zamkniętych w Polsce w latach 2005-2009 (stan na koniec roku)

Nowe fundusze

Jak podaje raport, w ubiegłym roku – podobnie jak rok wcześniej – oferta towarzystw funduszy inwestycyjnych adresowana do klientów indywidualnych (większość funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych oraz fundusze zamknięte emitujące publiczne certyfikaty inwestycyjne) wzbogaciła się przede wszystkim o produkty posiadające ekspozycję na rynki zagraniczne. W większości przypadków były to podmioty lokujące aktywa na rynkach akcji i papierów dłużnych pośrednio – poprzez nabywanie tytułów uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania zarządzanych przez zagraniczne spółki asset management należące do tej samej grupy kapitałowej. Najczęściej tworzone były (sub)fundusze o określonej orientacji geograficznej (np. lokujące aktywa na rynkach wschodzących, w krajach Ameryki Łacińskiej, w państwach tzw. Nowej Azji, w Japonii, czy w Europie) lub sektorowej (np. inwestujące w walory firm z sektorów: biotechnologicznego, energetycznego, farmaceutycznego, użyteczności publicznej, czy żywnościowego).

W kontekście wciąż niestabilnej sytuacji na międzynarodowym rynku finansowym stosunkowo popularnymi produktami oferowanymi przez TFI okazały się również (sub)fundusze z ochroną kapitału (o charakterze zamkniętym) oraz (sub)fundusze aktywnej (zmiennej) alokacji.

Nowością na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce wśród podmiotów lokujących aktywa w instrumenty wierzytelnościowe okazał się natomiast subfundusz pieniężny inwestujący w instrumenty rynku pieniężnego i papiery dłużne denominowane w euro (funkcjonujące dotychczas fundusze gotówkowe i pieniężne lokowały aktywa głównie w krajowej walucie).

Dystrybucja

W związku z wejściem w życie 13 stycznia 2009 r. ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy – Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. Nr 231, poz. 1546), od tego dnia banki krajowe nie muszą już uzyskiwać odrębnego zezwolenia na pośredniczenie w przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych. Do 12 stycznia 2009 r. zezwolenie takie uzyskały w sumie 152 banki, w tym 125 banków spółdzielczych i 27 banków w formie spółek akcyjnych.

W związku z powyższym lista podmiotów, które posiadają zezwolenie na dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych i które podlegają regulacji art. 32 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, znacząco się zmniejszyła – z 213 na koniec 2008 roku do 65 na koniec 2009 r. W minionym roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała zaledwie cztery zezwolenia na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych - podsumowuje IZFiA.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: