eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze inwestycyjne III kw. 2009

Fundusze inwestycyjne III kw. 2009

2009-10-19 10:54

Fundusze inwestycyjne III kw. 2009

Miesięczne porównanie wartości aktywów 2008 i 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Trzeci kwartał zakończył się dla branży funduszy inwestycyjnych pomyślnie. Dobra passa dotyczyła wzrostu aktywów znajdujących się pod zarządem krajowych TFI (to już siódmy miesiąc nieprzerwanego wzrostu), które na koniec września osiągnęły poziom 88,754 mld PLN. Porównując do analogicznego okresu w roku ubiegłym, tegoroczna dynamika III kwartału na poziomie 14% wypada dużo lepiej niż zeszłoroczna, która osiągnęła poziom ujemny (-10%) - podała IZFiA.

Przeczytaj także: Nowe fundusze sektorowe w ofercie TFI

Wzrostowi aktywów towarzyszyło również dodatnie saldo nabyć i umorzeń (646 mln PLN), które kwartalnie zanotowało plusowy wynik już po raz drugi w tym roku, a także dodatnie długookresowe stopy zwrotu we wszystkich grupach funduszy. Według firmy analitycznej Analizy Online we wrześniu dodatnie stopy zwrotu wypracowało 2/3 funkcjonujących na rynku funduszy, mimo że wrzesień był pierwszym miesiącem od pół roku, w którym najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy odnotowały spadki. W perspektywie 5-letniej wszystkie grupy funduszy odnotowały dodatnie stopy zwrotu.

fot. mat. prasowe

Miesięczne porównanie wartości aktywów 2008 i 2009

Miesięczne porównanie wartości aktywów 2008 i 2009

W zakresie aktywności klientów w ostatnim kwartale bieżącego roku, można zauważyć zdecydowanie większe zainteresowanie funduszami akcyjnymi w stosunku do innych rodzajów funduszy. Wartość zakupionych jednostek funduszy akcyjnych w ostatnim kwartale ponad dwukrotnie przewyższyła kapitał, jaki udało się pozyskać od klientów funduszom dłużnym i była ponad półtorakrotnie wyższa od środków wpłaconych do funduszy najbezpieczniejszych, czyli gotówkowych i rynku pieniężnego. Z drugiej strony zjawisku temu towarzyszył również wysoki poziom odkupień w funduszach bardziej agresywnych, co w ujęciu kwartalnym przełożyło się ostatecznie na niewielką przewagę funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego. Ta grupa właśnie okazała się we wrześniu zdecydowanym liderem pod względem sprzedaży netto.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku wg grup funduszy 30.09.2009

Struktura rynku wg grup funduszy 30.09.2009

Główne wnioski dotyczące zmian rocznych w strukturze rynku:
  • wzrost udziału funduszy akcji o 4%
  • wzrost udziału funduszy dłużnych o 4%
  • wzrost udziału funduszy aktywów niepublicznych o 3%
  • spadek udziału funduszy stabilnego wzrostu, zrównoważonych, gotówkowych – 3%, 5% i 3%
Główne wnioski dotyczące zmian kwartalnych w strukturze rynku:
  • wzrost udziału funduszy akcji o 3%
  • spadek udziału funduszy dłużnych o 1%
  • wzrost udziału funduszy aktywów niepublicznych o 1%
  • spadek udziału funduszy stabilnego wzrostu (1%), zrównoważonych (1%).
„Trendy ostatnich miesięcy idą dwutorowo. Z jednej strony część inwestorów uznała, że najwidoczniej nadszedł już dobry moment na inwestycje w produkty o dominacji akcji w portfelu, co przełożyło się na wzrastającą wartość nabyć do funduszy akcyjnych. Z drugiej strony natomiast, szczególnie w ostatnim miesiącu, preferencje klientów kierują się ku większemu bezpieczeństwu i funduszom gotówkowym oraz rynku pieniężnego, co może być związane ze słabszą koniunkturą na krajowym rynku akcji oraz odwrotem od lokat bankowych” - mówi Marcin Dyl Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: