eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Które fundusze inwestycyjne zyskowne w 2009?

Które fundusze inwestycyjne zyskowne w 2009?

2010-01-02 00:45

Które fundusze inwestycyjne zyskowne w 2009?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od dłuższego czasu towarzystwa funduszy inwestycyjnych notowały odpływ klientów oraz kapitału. Przez długi czas brakowało wiary w możliwość odrobienia strat i osiągnięcia satysfakcjonujących zysków. Rok 2009 można uznać jednak za początek zmian i odwrócenia tendencji - podała platforma inwestycyjna Multifund.pl.

Przeczytaj także: Fundusze akcji najkorzystniejsze w 2010?

Z analizy Multifund.pl wynika, iż po niepewności roku 2008 początek roku 2009 przyniósł poprawę nastrojów wśród inwestorów. Na giełdach coraz częściej pojawiał się kolor zielony, w ślad za tym wzrastało zainteresowanie klientów funduszami inwestycyjnymi. Od marca 2009 r. systematycznie wzrastała ilość wpłacanych do kas TFI środków. Pojawiały się jednak opinie analityków, że to jeszcze nie koniec recesji i że najgorsze jeszcze przed nami. Inwestorzy, którzy nie dali się przekonać apokaliptycznym wizjom i kupili jednostki uczestnictwa, nie mogą żałować. Od początku roku 2009 na funduszach można było zarobić nawet ponad 100 proc.

Koniec roku sprzyja powstawaniu wszelkich bilansów i podsumowań. Multifund.pl postanowił przyjrzeć się wynikom osiąganym przez fundusze inwestycyjne w minionym roku. Zwrócono uwagę na inwestycje, które pozwoliły klientom polskich i zagranicznych towarzystw funduszy inwestycyjnych osiągnąć największe zyski. Czy pozwoliły one klientom towarzystw fundusz inwestycyjnych zarobić odpowiednio dużo? Czy może, jak głosili sceptycy, w okresie recesji i niepewności na światowych rynkach finansowych, lepiej było ulokować oszczędności na bezpiecznej lokacie i cieszyć się niewielkim, ale pewnym zyskiem?

Jak pokazują wyniki analizy w roku 2009 najlepiej spisywały się fundusze akcyjne, które wraz z pierwszymi wzrostami na giełdach i ożywieniem na parkietach starały się – nie bez skutku – odrobić ubiegłoroczne straty powstałe wskutek globalnej recesji. Warszawski indeks największych spółek wzrósł o 30,41 proc., a WIG – 44,93 proc. W analogicznym okresie nowojorski S&P500, uwzględniający spółki o największej kapitalizacji, zyskał zaledwie 18,72 proc., a indeks giełdy brazylijskiej Bovespa zyskał aż 72,12 proc. Największą zmianę zanotował jednak indeks największych spółek notowanych w Moskwie. Rosyjski RTS wzrósł o ponad 116 proc.
W grupie tej zdecydowany prym wiodą fundusze należące do luksemburskiego HSBC. Wg ekspertów bez wątpienia w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na subfundusz HSBC GIF Brazil Equity, który osiągnął blisko 150 proc. zysku (149,87 proc. dla inwestycji w USD; 138,69 proc. – w PLN). Spory wpływ na wzrosty giełdowe i notowania tego funduszu ma notowany od drugiego kwartału br. wzrost popytu wewnętrznego, co spowodowało wzrost PKB o 1,9 proc. Utrzymująca się konsumpcja i dane ekonomiczne pozytywnie rokują. Brazylia jest również jednym z największych dostawców surowców i towarów. W październiku 2009 r. w akcje tamtejszych firm zainwestowano 2,44 mld USD, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż zainwestowana w akcje spółek chińskich (1,3 mld dolarów). Utrzymanie się dobrej koniunktury w Brazylii oznacza dla posiadaczy jednostek tego funduszu kolejne zyski. Zajmowane przez subfundusz miejsce na czele listy najlepszych inwestycji w miesięcznych podsumowaniach powodowało, iż cieszył się on sporym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Multifund.pl podaje, iż kolejnymi funduszami, które zarobiły w 2009 r. znacznie powyżej 100 procent, są również inwestycje spod parasola HSBC Global Investment Fund. Inwestując głównie w akcje rosyjskich spółek, w tym takich potentatów jak np. Lukoil czy Gazprom, zarządzający subfunduszem HSBC GIF Russia Equity (USD) osiągnęli stopę zwrotu z inwestycji 131,13 proc. (120,74 proc. – w PLN). Wysokie zyski można wiązać z inwestycjami subfunduszu między innymi w spółki surowcowe. Biorąc pod uwagę choćby ponad 60 proc. wzrost ceny baryłki ropy na rynku w 2009 r., dobrych wyników można było się raczej spodziewać.

Wysokie zyski przynosiły fundusze, których polityka zakłada lokowanie w akcje spółek mających siedzibę lub działających w innych krajach rozwijających się, jak np. Indie czy kraje Ameryki Łacińskiej. Akcyjne fundusze krajów rozwijających zwiększyły swoje aktywa o ponad 60 miliardów dolarów. Dotychczas najwięcej zainwestowano w 2007 roku, gdy rekordowa suma wynosiła 52,7 mld dolarów.

Z analizy wynika, iż od początku roku 2009 fundusze inwestujące na rynkach tych krajów zarabiały ponad 120 proc. HSBC GIF Indian Equity notowany w USD zarobił 127,31 proc., zaś HSBC Latin American Equity w USD – 124,87 proc.). Wśród krajowych funduszy największą stopę zwrotu z inwestycji przyniósł Millennium SFIO FZ – Subfundusz BRIC wyceniany w dolarze amerykańskim. Subfundusz ten zanotował wzrost o ponad 88 proc.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: