Warszawska GPW w 2008 roku

2009-04-13 12:23

Przeczytaj także: Warszawska GPW w 2007 roku

Ranking domów maklerskich 2008 – emisje powyżej 50 mln zł

UniCredit CAIB Polska zajął pierwsze miejsce w subrankingach: największej ilości emisji, realizacji ceny emisyjnej do podanej ceny maksymalnej oraz pozyskanego kapitału w stosunku do oczekiwań spółki, oddając znacząco pole innym domom maklerskich jedynie w rankingu wartości przeprowadzonych emisji.

Drugie miejsce zajął Dom Maklerski BZ WBK, który również przeprowadził dwie emisje (Zakładów Azotowych w Tarnowie oraz Enei). Dom Maklerski BZ WBK zwyciężył w trzech kategoriach: największa liczba emisji (wspólnie z Domem Inwestycyjnym BRE Banku oraz z UniCredit CAIB Polska), największa wartość emisji oraz pozyskany przez spółkę kapitał w porównaniu do jej oczekiwań (zwycięstwo ex aequo z UniCredit CAIB Polska oraz Domem Maklerskim PKO BP).

Na trzeciej pozycji ex aequo uplasowały się Centralny Dom Maklerski PEKAO oraz Dom Maklerski PENETRATOR, które wspólnie wprowadziły firmę Cyfrowy Polsat. Trzecią pozycję w rankingu zapewniła spółkom wysoka pozycja uzyskana w subrankingach wartości pozyskanego kapitału oraz stopy redukcji.

Ranking – emisje poniżej 50 mln zł

Ranking domów maklerskich 2008 - emisje poniżej 50 mln zł

W rankingu małych emisji niekwestionowanym liderem okazał się Dom Maklerski AmerBrokers, który obronił pozycję z pierwszego półrocza 2008 roku. W porównaniu jednak z poprzednim rokiem, zwycięzca rankingu awansował o sześć pozycji (w rankingu IPO.pl 2007 Dom Maklerski AmerBrokers znalazł się dopiero na siódmym miejscu). Wysoka klasyfikacja firmy wynika z przeprowadzenia przez nią największej ilości ofert publicznych. Dom Maklerski AmerBrokers wprowadził w 2008 cztery spółki (ZM Herman, Wojas, Zakład Budowy Maszyn „Zremb - Chojnice” oraz Pozbud T&R), które w kategorii małych emisji pozyskały łącznie największą wartość kapitału. Pozyskana wartość wszystkich ofert przeprowadzonych przez lidera rankingu jest o ponad 50 proc. większa niż drugiego w rankingu BOŚ Domu Maklerskiego. Zwycięzca rankingu słabo natomiast wypadł w kategorii wielkości stopy redukcji oraz pozyskanego w ramach IPO kapitału w stosunku do oczekiwań spółki. W subrankingu największej stopy redukcji, Dom Maklerski AmerBrokers nie zdobył żadnych punktów, ponieważ żadna z przeprowadzanych przez niego ofert nie zakończyła się redukcją. Natomiast w subrankingu pozyskanego przez spółki kapitału w stosunku do ich oczekiwań, lider klasyfikacji również nie zyskał żadnych punktów zajmując dopiero ósmą pozycję.

Drugie miejsce w rankingu „emisje poniżej 50 mln zł” zajął BOŚ Dom Maklerski, który nie obronił pierwszej pozycji, jaką uzyskał w rankingu IPO.pl za rok 2007, kiedy to okazał się liderem całej klasyfikacji. Należy przy tym podkreślić, że zajęcie drugiego miejsca i pozostanie w czołówce domów maklerskich w kategorii małych emisji jednoznacznie uwypukla stabilność firmy, jako podmiotu nieustannie działającego na rynku pierwotnym. BOŚ Dom Maklerski zawdzięcza swój sukces wysokim pozycjom, jakie zajął w niemal wszystkich subrankingach. Na pięć branych pod uwagę kategorii, we wszystkich zdobył on punkty, uzyskując pozycję lidera w kategorii stopy redukcji oraz wicelidera w kategorii wartości pozyskanego kapitału.

Na trzecim miejscu uplasował się Dom Maklerski BZ WBK, który wprowadził w minionym roku na rynek główny dwie spółki z kategorii małych emisji.