eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek walutowy i surowców VIII 2008

Rynek walutowy i surowców VIII 2008

2008-09-10 12:17

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009


Później nastąpiło odreagowanie i na koniec miesiąca za jednego dolara płacono 108,78 jenów. Niezwykle silne było odreagowanie na rynku EUR/PLN, które wywindowało kurs do 3,36, czyli o 5% wyżej niż niedawny dołek. Pasmo systematycznego wzmacniania złotego zostało przerwane, głównie jako odreagowanie, choć nie bez znaczenia były słabsze dane w kontekście polskiej gospodarki.

Względem amerykańskiego dolara dynamika słabnięcia była już znacznie większa. Kurs USD/PLN z okolic 2,05 osiągnął pułap 2,28, czyli o ok. 11% wyżej.

Metale przemysłowe (bazowe)

Początek sierpnia był kontynuacją spadkowej tendencji na rynkach metali przemysłowych, lecz druga jego połowa wyizolowała kilka, które poddane zostały korekcyjnemu, wzrostowemu odreagowaniu. Dotyczy to m.in. cena ołowiu, która po wielu miesiącach spadków, drugi raz (wcześniej w lipcu), w zasadzie bez wyraźnego wpływu czynników fundamentalnych zwyżkowała o ok. 27%. O 17% zwyżkował nikiel, za którego tonę pod koniec miesiąca płacono 20.290 USD. Odbicie to miało zapewne związek z coraz częstszymi przypadkami czasowego zamykania kopalń ze względów ekonomicznych. Prognozowany od wielu miesięcy wzrost popytu na stal, w kolejnych kwartałach ma szanse się realizować, co automatycznie zwiększy również popyt na nikiel.

Rynek miedzi związany był z największą niepewnością. Ceny najpierw zniżkowały do okolic 7.200 USD/t, by kilka dni później testować poziom 8.000 USD. Sprzężone było to ze sprzecznymi sygnałami, o spadku chińskiego importu, przy szacunkach, iż wzrośnie on po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich. Ponadto napłynęły prognozy, iż Brazylia może w niedalekiej przyszłości istotnie zwiększyć zakupy w ramach inicjowania nowych projektów infrastrukturalnych. Pod koniec miesiąca jednak ponownie doświadczyliśmy spadków i cena w ramach ostatnich transakcji sierpnia oscylowała w okolicach 7.550 USD.

Na rynek aluminium znaczny wpływ mają informacje z sektora energetycznego. Wszelkie informacje o przeciążeniu sieci, natychmiast windują ceny tego metalu na nowe lokalne szczyty. W sierpniu w zasadzie takich komunikatów nie było, a spadki na giełdach surowców energetycznych oznaczają zmniejszanie kosztów wydobycia. To przełożone zostało na ceny. Nie bez znaczenia są również pesymistyczne prognozy sektora motoryzacyjnego. W minionym miesiącu cena tony spadła z 2.900 USD do 2.657 USD.

Metale szlachetne

Umacniający się dolar dał powody niedźwiedziom na rynku złota do wzmożonych działań. Cena uncji z poziomu 915 USD zniżkowała do 773 odnotowanych w połowie miesiąca. Tak silna dynamika skłoniła do odreagowania i ostatni kurs w sierpniu wyniósł 835 USD. Szlak notowań dolara wyznaczył również ścieżkę dla kursu platyny. Pesymistyczne prognozy w kontekście globalnej sprzedaży samochodów wzmocniły jednak spadki cen. Pod koniec sierpnia za uncję platyny płacono ok. 1760 USD, czyli ponad 16% mniej niż w ramach pierwszych transakcji miesiąca.

Surowce rolne

W sierpniu ton notowaniom na rynku kukurydzy nadawały spekulacje w kontekście pogody w rejonach upraw. Opady przekładające się na zwiększenie zbiorów, obniżały ceny i odwrotnie. Cena za buszel w pierwszej części sierpnia zniżkowała do poziomu 4,97 USD, by później osiągnąć pułap w okolicach 6,20 USD. Ostatnie dni to delikatne opadanie do 5,80 USD.

Początek sierpnia na rynku soi to zdecydowana dominacja niedźwiedzi i w ramach kontynuacji spadków z lipca cena za buszel osiągnęła 11,75 USD. Wyraźnie dały o sobie znać informacje o zwiększonych opadach, które automatycznie poprawiają prognozy zbiorów. Następnie w ramach technicznego odreagowania doświadczyliśmy wzrostu do 13,05 USD, gdzie ponownie do głosu doszli sprzedający surowiec. Druga połowa miesiąca należała ponownie do byków. Za tak gwałtownymi zmianami w zasadzie stały jedynie równie zmienne prognozy pogody, co skłania do stawiania tez, iż w najbliższych miesiącach ten czynnik będzie nadawał ton notowaniom. Na koniec miesiąca za buszel soi płacono 13,24 USD.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: