eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek walutowy i surowców VIII 2008

Rynek walutowy i surowców VIII 2008

2008-09-10 12:17

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009


Dynamika wzrostów w pierwszej połowie sierpnia na rynku pszenicy zaskoczyła wielu analityków. Euforia kupujących wsparta była odizolowaniem rejonów upraw pszenicy od wpływu korzystnej pogody, która dotyczyła obszaru upraw soi i kukurydzy. Podaż pszenicy w opinii specjalistów mogła nie dorównać w znacznej skali popytowi. Wielu uczestników rynku również uznało, iż po znacznych spadkach cen w poprzednich tygodniach, warto powiększyć zapasy surowca. Ta fala popytu wywindowało ceny do 9,18 USD/bu. Następnie, publikacje prognoz sugerujących, iż wzrost konsumpcji światowej może okazać się mniejszy niż wcześniej przypuszczano, wsparty danymi o prognozowanych wysokich zbiorach, skłoniły posiadaczy długich pozycji do realizowania zysków. Ostatnie dni sierpnia to spadki cen o dynamice porównywalnej do tej dotyczącej wzrostów odnotowanych w pierwszej części miesiąca. Ostatnie transakcje sierpnia odbywały się po cenach w okolicy 8,00 USD.

Pierwsze dni sierpnia wiązały się ze znaczną wyprzedażą na rynku kakao. Duże znaczenie miały spadki cen ropy 4. sierpnia, za której baryłkę płacono pierwszy raz od 4 miesięcy poniżej 120 USD. Inwestorzy, wycofując się z rynków surowców wywołali lawinę na małych rynkach, do których zalicza się kakao. Znaczny wkład miała również kondycja brytyjskiego funta, który spadł w tym czasie osiągając miesięczny dołek względem dolara amerykańskiego (rozliczenia na rynku kakao odbywają się w brytyjskiej walucie). To doprowadziło do ogromnej przeceny o nominalnej wartości przekraczającej 270 USD. Ton notowaniom w pozostałych dniach miesiąca nadawały liczne spekulacje w kontekście zaraz kakaowca. Gdy doszły spekulacje, iż znaczne opady i rezygnacje z pestycydów (jako cięcia kosztów) na plantacjach w Wybrzeżu Kości Słoniowej drastycznie zwiększają zakażenie grzybami (głównie z rodziny Phytophthora) niedługo przed szczytem zbiorów (październik), cena została wyniesiona do 2.950 USD/t. Niemal cały zakres spadków został w ten sposób odrobiony. Zakłada się utrzymanie wysokiej zmienności przez kolejne 4-6 tygodni wynikającą z kontynuacji spekulacji w kontekście kondycji kakaowca na plantacjach.

W minionym miesiącu na rynku cukru brak zdecydowania objawił się w postaci dość gwałtownych ruchów w ramach kształtującego się bocznego kanału. Fale popytu nie były wystarczająco silne, by przebić 14,5 centa za funt, natomiast podaż gwałtownie słabła w okolicach 13,2 centa. Trzy ostatnie sesje to gwałtowne spadki, które doprowadziły ceny do poziomu 12,8 centa.

Lipcowe spadki na rynku kawy zachęciły do większych zakupów surowca. Fundamentalne obawy w kontekście podaży (m.in. powodzie na północy Wietnamu) posłużyły za wsparcie we wzrostowym kierunku. Ceny zostały wywindowane niemal 5% wyżej do 146 USD (odmiana Arabica na NYBOT).

Surowce energetyczne

Pierwsza połowa sierpnia na rynku ropy naftowej była kontynuacją wyprzedaży zapoczątkowanej w lipcu. Przebicie w ramach spadków 120 USD dla wielu analityków jest złym znakiem dla posiadaczy długich pozycji, lecz jednocześnie zaznaczają, iż ceny poniżej 100 USD są jeszcze mało realne. W kontekście fundamentalnym inwestorzy coraz szerzej przyjmują do wiadomości, iż spowolnienie gospodarki przekładające się na mniejszy popyt na energię dotyczyć będzie w większym stopniu niż dotychczas przypuszczano strefy euro oraz Wielkiej Brytanii i Japonii. Wzmocnieniem sygnału były tu również niższe zakupy surowca ze strony Chin.

Zaskoczeniem okazała się niewielka wrażliwość rynku na konflikt zbrojny w Gruzji, tym bardziej, iż rejon ten jest jedną z ważnych magistral w transporcie surowców energetycznych. Ograniczenie aktywności gospodarki Państwa Środka przy okazji Igrzysk Olimpijskich również miało wpływ na wielkość konsumpcji energii (ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych, program oczyszczania powietrza na czas imprezy). Choć w globalnym ujęciu był to nieznaczny wpływ, inwestorzy obecni na tym rynku przyzwyczaili nas do obierania niezwykłych czynników za bazę swoich decyzji. Dlatego też fakt zakończenia zmagań sportowców może przywrócić wzmożone zakupy energii, co może przerodzić się w entuzjazm kupujących na rynku porównywalny z tym, którego doświadczą kierowcy w Pekinie. Nie ulega wątpliwości, iż niepewności jest znaczna, co przekłada się na równie potężny wzrost zmienności cen. Doskonałym tego przykładem były sesje z 21 oraz 22 sierpnia. W pierwszym przypadku doświadczyliśmy zaskakującego wzrostu cen, który natychmiast został przeniesiony na wnioski, iż miniona wyprzedaż miała charakter korekcyjny i czeka nas kontynuację wzrostów. Kolejny dzień błyskawicznie odmienił zdanie wielu graczy w tym kontekście w postaci spadku o 6,59 USD (baryłka WTI) do 114,59 USD. Był to zarazem drugi co do nominalnej wielkości jednodniowy spadek w historii notowań ropy naftowej. Bazą była tu polepszająca się kondycja dolara.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: