eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW i NewConnect: rekordowa liczba debiutów

GPW i NewConnect: rekordowa liczba debiutów

2007-10-31 11:36

GPW i NewConnect: rekordowa liczba debiutów

© fot. mat. prasowe

63 nowe spółki zadebiutowały na warszawskiej giełdzie do 30 października tego roku. Tym samym pokonany został rekord z 1997 roku, w którym zanotowano w sumie 62 debiuty (w tym 15 NFI). Rekordowa jest nie tylko liczba nowych spółek, ale także wartość ofert - tegoroczni debiutanci sprzedali już inwestorom akcje za 16,9 mld zł (z czego 14,4 mld zł stanowiły nowe emisje).

Przeczytaj także: Kolejne debiuty na GPW i NewConnect

GPW jest co raz bardziej atrakcyjna nie tylko dla rodzimych emitentów, ale także dla zagranicznych spółek – do końca października na GPW zadebiutowało w sumie 8 zagranicznych firm (Warimpex - Austria, Immoeast – Austria, ACE - Hiszpania, Orco Property Group – Luksemburg, Slivano Fashion Group – Estonia, Olympic Entertainment Group – Estonia, Plaza Centers – Holandia, ASBISc – Cypr), a kolejne mają zadebiutować jeszcze w tym roku.

Na naszym parkiecie notowanych jest obecnie 19 zagranicznych spółek.

Warszawska giełda jest jednym z najdynamiczniejszych parkietów w Europie pod względem liczby IPO. Według badań PricewaterhouseCoopers IPO Watch, biorąc pod uwagę rynki regulowane, GPW znajduje się na drugim miejscu w Europie w kategorii debiutów, zaraz za London Stock Exchange, na której w trzech kwartałach tego roku zadebiutowało 77 spółek. Warszawa wyprzedziła takie rynki jak Frankfurt czy Euronext. W okresie I-IIIQ 2007 na Deutsche Boerse zadebiutowało 21 spółek, a na głównym parkiecie Euronext – Eurolist – 34. W tym czasie w Wiedniu miało miejsce jedynie 5 debiutów.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba debiutów na Głównym Rynku GPW w latach 1991-2007*


W ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia rynku NewConnect notowanych jest na nim już 13 spółek, a kolejne szykują się do debiutu w najbliższych tygodniach. Dzięki NewConnect notowane na nim dynamiczne i innowacyjne spółki pozyskały jak do tej pory blisko 90 mln zł na dalszy rozwój. NewConnect został otwarty 30 sierpnia br. jako alternatywny system obrotu prowadzony przez GPW.

Jeśli do tegorocznych debiutów na głównym parkiecie GPW doliczyć także 13 spółek, które weszły na rynek NewConnect, liczba tegorocznych debiutantów wzrośnie do 76.

Od kilku lat warszawska Giełda może pochwalić się mianem jednego z najbardziej aktywnych rynków IPO w Europie i niekwestionowanym liderem w regionie CEE. W 2006 r. grono spółek notowanych na GPW powiększyło się o 38 firm; w 2005 zadebiutowało 35 spółek. Rok 2007 już jest rekordowy, a jak się szacuje w całym bieżącym roku na Głównym Rynku GPW zadebiutować może w sumie nawet około 80 spółek.


Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: