eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 1-28.02.2007

Rynek walutowy 1-28.02.2007

2007-03-09 19:06

Przeczytaj także: Rynek walutowy 26.02-02.03.07


Korzystna sytuacja gospodarcza w Eurolandzie zmusiła EBC do podwyższenia 8 marca stóp procentowych o 25 pkt. baz.. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku, jednak wypowiedź Jean Claude Tricheta na konferencji po tej decyzji, przez wielu odebrana jako niewystarczająco jastrzębia, ostudziła nieco oczekiwania części inwestorów na dalsze podwyżki ceny pieniądza w najbliższym czasie.

Przedstawione powyżej czynniki fundamentalne znalazły odbicie również w zachowaniu się kursu EURUSD, który w połowie lutego zdołał wybić się z trwającej od połowy grudnia konsolidacji. Pretekstem do tego okazało się wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke przed senacką komisją ds. bankowości, które według większości uczestników rynku miało wymowę gołębią. Wybicie to, umożliwiło dalsze wzrosty i osiągnięcie pod koniec lutego poziomu 1,3260, po czym na rynek zawitała korekta.

Duże znaczenie dla umocnienia dolara w końcówce lutego, miała podwyżka przez Bank Japonii stóp procentowych w tym kraju z 0,25% do 0,5%, oraz wynikająca z niej międzynarodowa sytuacja na rynkach akcyjnych. Już jakiś czas obserwowaliśmy stopniowy wzrost awersji do ryzyka wśród międzynarodowych inwestorów, jednak zmniejszanie zaangażowania w ryzykowne aktywa przebiegało spokojnie. Sytuacja zmieniła się w kilka dni po wzroście stóp w Kraju Kwitnącej Wiśni, kiedy to inwestorzy przypomnieli sobie, jaki wpływ na światowe rynki finansowe ma były szef FED Alan Greenspan. Otóż wieczorem w poniedziałek 26 lutego Alan Greenspan stwierdził, że jego zdaniem gospodarka USA ociera się o recesję, na co inwestorzy zareagowali wyprzedażą akcji na giełdach w Stanach, która później przeniosła się na rynki azjatyckie.

Skalę wyprzedaży spotęgowały wypowiedzi członków japońskiego rządu o końcu deflacyjnego okresu w gospodarce Japonii, oraz powrotu do „normalnej” polityki monetarnej, które, rozbudziły obawy o kolejne podwyżki stóp procentowych w tym kraju. Wejście Japonii w fazę podwyżek stóp procentowych oznacza spadek opłacalności strategii „carry trade”, tzn. polegającej na pożyczaniu środków w Japonii, oraz inwestowaniu ich na rynkach zapewniających wyższą stopę zwrotu, a więc głównie na rynkach wschodzących.

Słowa Grenspana o nadchodzącej recesji, a także ryzyko podwyżek stóp w Japonii wystraszyły i tak już coraz bardziej ostrożnych inwestorów, w wyniku czego mogliśmy zaobserwować gwałtowną wyprzedaż akcji, która doprowadziła do ponad 8% spadku głównego indeksu giełdy w Szanghaju w nocy z 26 na 27 lutego. Tak gwałtowna przecena odbiła się czkawką na pozostałych rynkach akcyjnych świata, które w tym dniu świeciły na czerwono. Przypomnijmy, że WIG20 w tym dniu stracił ponad 6,5%, podobnie zresztą jak WIG. Zapoczątkowana w ten sposób wyprzedaż akcji trwała do końca tygodnia i przyniosła niemal 10 % przecenę indeksów.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: