eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inwestorzy wracają na rynki rozwijające się

Inwestorzy wracają na rynki rozwijające się

2007-03-09 13:39

Inwestorzy w Eurolandzie poszli śladem giełd azjatyckich. Potraktowali wzrosty indeksów i utrzymujące się wzmocnienie jena, jako sygnał do kupna akcji. Czekano na decyzje banków, a przede wszystkim na konferencję szefa EBC.

Przeczytaj także: MidWig nadal najmocniejszy

Zaskoczenia nie było. Bank Anglii stóp nie zmienił a EBC je podniósł do poziomu 3,75 proc. Takie decyzje były już przez rynek zdyskontowane. Jean-Claude Trichet, szef EBC, podczas konferencji prasowej starał się ważyć słowa, ale nie był „gołębi”. Nadal używał retoryki sygnalizującej, że stopy mogą jeszcze wzrosnąć. Jednak prognozy wzrostu inflacji w tym roku zostały obniżone, a to wywołało spadek kursu EUR/USD i umocniło rynek akcji. Gracze doszli do wniosku, że EBC na razie wstrzyma się w podwyżkami. Skalę zwyżki europejskich indeksów zwiększyło pozytywne otwarcie w USA.

Gracze w USA patrzyli przede wszystkim na rynek walutowy, gdzie jen stracił w czwartek ponad jeden procent do dolara (to dużo, jak na rynek walutowy). Jen tracił dlatego, że wzmacniał się dolar oraz z powodów czysto technicznych – ciągle jeszcze trwa korekta poprzedniego wzmocnienia japońskiej waluty. Nie wykluczam też, że Bank Japonii pomagał rynkom, sprzedając jeny. Takie działanie byłoby całkowicie w stylu tego banku centralnego.

Dolar wzmacnia się też do euro. Wynikało to przede wszystkim z wypowiedzi szefa EBC, chociaż dane makro też nieznacznie mogły amerykańskiej walucie pomóc. Okazało się, że sytuacja na rynku pracy w USA w ostatnim tygodniu nieco się poprawiła - ilość noworejestrowanych bezrobotnych spadła.

Dzięki osłabieniu jena, wrócił apetyt na ryzyko, co było widać zarówno na giełdach krajów rozwijających się, jak na rynku surowców. Co prawda umocnienie dolara hamowało zapędy byków, ale jednak złoto i miedź zdrożały. Tylko ropa staniała o 0,5 procenta. Na rynku akcji indeksy rosły, mimo że rynek nie dostał żadnych optymistycznych sygnałów.

Można nawet powiedzieć, że informacje z sektora sprzedaży detalicznej mogły niepokoić. Wal-Mart poinformował, że jego sprzedaż w lutym wzrosła mniej, niż wcześniej prognozowano. Zysk kwartalny Costco spadł, a sprzedaż Gap w lutym spadła o 4 procent. Pocieszał inwestorów Target oraz JC Penney. Również Nordstrom (sprzedaje luksusowe produkty) zadowolił inwestorów lutową sprzedażą. Poza tym pomagały bykom banki inwestycyjne, podnosząc rekomendacje dla spółek: Credit Suisse dla Forda, a Morgan Stanley dla Applied Materials i KLA-Tencor.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: