eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 13-17.11.06

Rynek walutowy 13-17.11.06

2006-11-17 19:23

Przeczytaj także: Rynek walutowy 6-10.11.06


W pierwszej kolejności EURUSD wzrósł do poziomu 1,2830, jednak ruch w górę znowu nie trwał długo, a kurs wrócił do poziomu z przed publikacji.

Dolara nie osłabiły również słabsze od oczekiwań wyniki napływów kapitałów (65 mld USD, wobec oczekiwanych 75 mld USD) oraz produkcji przemysłowej (wzrost o 0,2%, oczekiwano 0,3%), natomiast zgodny z oczekiwaniami indeks koniunktury w rejonie Filadelfii, który ukształtował się na poziomie 5,1 spowodował znaczny spadek EURUSD w okolice 1,2770.

Końcówka tygodnia jednak nie była już tak korzystna dla amerykańskiej waluty. W piątek poznaliśmy dane z rynku nieruchomości, które pod każdym względem zaliczyć można do złych. Wartość noworozpoczętych inwestycji budowlanych spadła aż o ponad 14% do poziomu 1,486 mln, wobec oczekiwanych 1,7 mln. Również wydane zezwolenia na budowy odnotowały 6% spadek do poziomu 1,535 wobec oczekiwanych 1,61 mln. EURUSD wzrósł w okolice 1,2840, aby pod koniec dnia jeszcze powrócić do poziomu 1,2825.

Słabe dane ze Stanów spowodowały również spore ruchy na złotówce, gdzie kurs EURPLN z poziomów 3,79 wzrósł w okolice 3,81. Ruch ten można wytłumaczyć obawami inwestorów, że dalsze spowolnienie gospodarki w Stanach, może negatywnie odbić się na całej światowej koniunkturze, w tym głównie na rynkach wschodzących.

Taka sytuacja w dłuższej perspektywie czasowej może z kolei pomóc amerykańskiemu dolarowi, który wciąż uważany jest za bezpieczny aktyw a do tego ewentualne spodziewane obniżki stóp procentowych mogą inwestorów dodatkowo zachęcić spodziewanych wzrostem cen obligacji.

Sytuacja taka może mieć miejsce w dłuższym terminie, natomiast w najbliższym tygodniu spodziewałbym się kontynuacji ruchów rozpoczętych w piątek, gdzie polskiej walucie wyraźnie należy się korekta.

Z kolei na szerokim rynku po odbiciu się EURUSD od górnych przedziałów kanału bocznego 1,25 - 1,29, w którym to para ta porusza się od ponad pół roku ruch w dół powinien być kontynuowany.

W nadchodzącym tygodniu dodatkowo handel będzie istotnie limitowany z powodu czwartkowego Święta Dziękczynienia w Stanach, kiedy to rynki będą zamknięte. Dlatego ewentualnych ruchów należy spodziewać się tylko na przestrzeni poniedziałku – środy, kiedy to poznamy kolejną porcję informacji, gdzie główna uwaga inwestorów skupiona będzie na wynikach indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w Stanach oraz niemieckiego indeksu koniunktury IFO.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Pod wpływem danych z Azji

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: