eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Waloryzacja emerytury 2022 - ile wypłaci ZUS?

Waloryzacja emerytury 2022 - ile wypłaci ZUS?

2021-11-21 00:30

Waloryzacja emerytury 2022 - ile wypłaci ZUS?

Jakie emerytury w 2022 roku? © vivoo - Fotolia.com

Emerytury i renty co roku podlegają waloryzacji z dniem 1 marca. Jakiego wzrostu świadczeń mogą oczekiwać emeryci w roku 2022? Czy założona w budżecie prawie 5% podwyżka będzie wystarczająca? Pytanie jest zasadne w świetle znacznego wzrostu inflacji.

Przeczytaj także: Ile wyniesie emerytura po waloryzacji? Sprawdź w tabeli

Waloryzacji podlegają wypłacane emerytury i renty, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą, a także świadczenia pieniężne wypłacane samoistnie. Waloryzacja obejmuje również okresowe emerytury kapitałowe, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

fot. vivoo - Fotolia.com

Jakie emerytury w 2022 roku?

Wskaźnik waloryzacji zostanie ustalony w lutym 2022 roku.


Wskaźnik waloryzacji zostanie ustalony w lutym 2022 roku. Jednak już teraz wiadomo, że wyniesie co najmniej 5%. Na wysokość waloryzacji ma wpływ inflacja i wzrost wynagrodzeń.

Jak poinformował GUS, inflacja w październiku wyniosła 6,8% rdr. Eksperci prognozują, że będzie jeszcze wyższa. Dynamicznie rosną też wynagrodzenia. Dlatego eksperci szacują, że waloryzacja emerytur 2022 może być na poziomie 5,85 proc.

Ile wyniesie minimalna emerytura 2022?


Minimalna emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. Biorąc pod uwagę przyjęty w projekcie budżetu na 2022 rok wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 procent, minimalna emerytura wzrosłaby o 4,89 proc. i wyniosła 1312 złotych brutto.

Biorąc pod uwagę szacunki ekspertów, minimalna emerytura może wzrosnąć o 5,85 proc. do 1324 złotych brutto.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: