eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy w lepszej kondycji mimo pandemii?

Budżet domowy w lepszej kondycji mimo pandemii?

2021-02-22 10:38

Budżet domowy w lepszej kondycji mimo pandemii?

Czy Polakom starcza na życie? © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rok 2020 to rok pandemii COVID-19, która odcisnęła się piętnem na życiu wielu Polaków. Ograniczenia w funkcjonowaniu firm pozbawiły źródła utrzymania wiele osób. Kolejne lockdowny spowodowały spadek PKB o 2,8 proc., a inflacja sięgnęła 3,4 proc. A jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, ubyło Polaków, którym budżet domowy nie wystarcza na życie.

Przeczytaj także: Budżet domowy powodem konfliktów w co szóstym domu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy Polakom starcza na życie?
  • Jak pandemia wpłynęła na budżet domowy?
  • Skąd biorą się problemy finansowe Polaków?


Odsetek Polaków, którzy w badaniu przeprowadzonym przez Maison&Partners dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przyznali, że brakuje im pieniędzy na comiesięczne niezbędne wydatki, zmalał z 47 proc. w 2019 roku do 41 proc. O 3 punkty procentowe, do 13 proc., zmalał odsetek osób, które z problemami finansowymi borykają się raz na kilka miesięcy. Z 8 na 7 proc. zmniejszył się odsetek osób, które klika razy w miesiącu nie wiedzą skąd wziąć pieniądze na podstawowe zakupy. Mniej jest też osób, którym niewystarczające finanse średnio raz w miesiącu każą się zastanawiać, skąd wziąć środki na życie (spadek z 11 do 10 proc.).

Dlaczego pomimo tak trudnych czasów, stan budżetu Polaków się poprawił? Wynika to z lepszego zarządzania budżetem domowym. Polacy ograniczyli swoje wydatki, żeby zapobiec ewentualnym problemom finansowym. Z badań wynika, że odsetek osób wskazujących jako powód swoich kłopotów skłonność do wydawania zbyt wielkich kwot spadł z 20 proc. do 10 proc.
Ale ta rezerwa nie jest duża i jeśli sytuacja gospodarcza się nie poprawi, trudno oczekiwać, by na dłuższą metę zmiana gospodarowania finansami i zaciskanie pasa wystarczyły do zahamowania przyrostu liczby osób w poważnych kłopotach. A już teraz co szóstej osobie daleko od finansowego spokoju, nie mówiąc już o poczuciu bezpieczeństwa – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Nie zawsze udaje się wymyślić, jak załatać wydatkową dziurę i od czasu do czasu balansowanie na krawędzi kończy się opóźnieniem płatności rachunku czy raty kredytu lub pożyczki. Jeśli zaległości nagromadzą się do kwoty, z którą trudno sobie poradzić, problemy mogą mieć finał w rejestrze dłużników, a opóźnianie spłaty rat może zepsuć na lata historię kredytową dłużnika. I jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, faktycznie tak się dzieje.
Z naszych danych na koniec ub.r. wynika, że w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor znajduje się ponad 2,25 mln osób, a w bazie BIK widocznych jest 1,18 mln osób opóźniających o co najmniej 30 dni, spłatę min. 200 zł raty kredytu lub pożyczki. Część osób posiada jednocześnie zaległości pozakredytowe i kredytowe, w sumie więc przeterminowane zobowiązania ma ponad 2,8 mln konsumentów, czyli co jedenasty dorosły Polak – informuje Sławomir Grzelczak.

Obecność w rejestrze ma swoje konsekwencje. Może spowodować m.in. problem z zaciągnięciem kredytu, pożyczki, umową abonamentową z telekomem czy operatorem telewizji kablowej lub dostawcą internetu.

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatniego roku brakowało Panu/i środków na bieżące wydatki?

41 proc. Polaków uważa, że nie starcza im na życie.


Poważne problemy finansowe bardziej rozpowszechnione są w grupie wiekowej od 25 do 44 lat, gdzie brakuje pieniędzy przynajmniej raz w miesiącu znacznie powyżej 17-procentowej średniej dla wszystkich badanych. Kłopoty ma bowiem 22 proc. 25-44 latków. Stosunkowo najrzadziej (11 proc.) skarżą się osoby w wieku 65+. Badanie pokazuje również, że niełatwo żyje się miastach, które mają od 20 do 99 tys. mieszkańców, gdzie o regularnych kłopotach z płatnościami wspomina 21 proc. ankietowanych. W każdym innym miejscu, od wsi do aglomeracji, jest lepiej.

Za małe zarobki, utrata pracy, zbytnia rozrzutność


Najczęściej wskazywanym powodem braku środków na codzienne zakupy i bieżące zobowiązania okazał się tak jak i rok wcześniej, zbyt niski poziom zarobków. Wymieniło go 44 proc. respondentów, wobec 51 proc. w 2019 r.

Najpowszechniej o niskich dochodach mówią osoby w wieku 45-54 lat (62 proc.). Na drugim miejscu znalazło się wskazanie bezpośrednio odwołujące się do kryzysu wynikającego z koronawirusa. 27 proc. respondentów uznało, że powodem przejściowych kłopotów finansowych jest częściowa lub całkowita utrata źródła utrzymania w związku z pandemią. I tu również wyjątkowo mocno poszkodowana czuje się grupa wiekowa 45-54 lata (43 proc.).

fot. mat. prasowe

Z jakich najczęściej powodów brakowało Panu/i środków na bieżące wydatki?

Najczęściej wskazywanym powodem braku środków na codzienne zakupy i bieżące zobowiązania okazał się tak jak i rok wcześniej, zbyt niski poziom zarobków.


Z kolei respondenci od 35 do 44 lat, którzy w sumie najczęściej mówią o regularnych problemach z finansami, w większym stopniu niż reszta przyznają, że biorą na siebie zbyt wiele wysokich zobowiązań, bez których właściwie mogliby się obejść (9 proc.), a 25-34 latkowie w porównaniu z innymi pokoleniami częściej przeszacowują swoje możliwości spłaty branych kredytów czy pożyczek (22 proc.). Choć w obu grupach wiekowych na czele problemów znajdują się zbyt niskie dochody (po 36 proc.) i utrata co najmniej części dochodów (od 22 do 28 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez Maison&Partners, metodą CAWI na panelu badawczym Ariadna w dniach 11-15 grudnia 2020 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania próbie Polaków 18+. W badaniu wzięło udział N=1106 osób.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: