eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wysokie opłaty za prowadzenie rachunku? Załóż Podstawowy Rachunek Płatniczy

Wysokie opłaty za prowadzenie rachunku? Załóż Podstawowy Rachunek Płatniczy

2021-01-05 00:20

Wysokie opłaty za prowadzenie rachunku? Załóż Podstawowy Rachunek Płatniczy

Sprawdź czy nie przepłacasz za prowadzenie rachunku © aleciccotelli - Fotolia.com

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, radzi konsumentom, żeby sprawdzali ile obecnie płacą za prowadzenie rachunków bankowych, za przelewy, wypłaty z bankomatów i inne usługi bankowe. Jeśli stawki mocno wzrosły, warto zmienić bank. Jeśli natomiast z konta korzystamy sporadycznie, warto założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy.

Przeczytaj także: Podstawowy rachunek płatniczy: czy warto?

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, przypomina, że obowiązkiem banku jest poinformowanie klientów o wszystkich podwyżkach opłat za usługi bankowe. Informacja taka powinna być przekazana na trwałym nośniku. Może to być list, e-mail lub wiadomość w systemie bankowości elektronicznej, o ile ten ostatni spełnia ustawowe cechy trwałego nośnika. Forma trwałego nośnika ma umożliwić konsumentom odtworzenie informacji przez określony czas i to w niezmienionej postaci, tj. bez ingerencji czy modyfikacji treści przez podmiot, który był twórcą informacji (np. bank).

Wybór sposobu dostarczania informacji powinien być uzgodniony z klientem i dostosowany do jego możliwości odczytania tych informacji (np. nie każdy klient może odtworzyć płytę CD/DVD). Banki przynajmniej raz w roku muszą informować klientów o wysokości pobieranych opłat.
Obserwujemy, że banki podnoszą opłaty związane z prowadzeniem rachunku czy dokonywaniem przelewów. Zachęcam konsumentów, aby sprawdzili aktualne stawki za czynności bankowe. Seniorzy, którzy opłacają rachunki w okienku, powinni zwrócić uwagę, czy nie płacą za to więcej. Do czujności zachęcam również osoby, które robią przelewy przez internet. Jeżeli stawki wzrosły, warto rozważyć zmianę rachunku bankowego, a jeśli posiadamy rachunki w kilku bankach – ograniczenie ich liczby – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

fot. aleciccotelli - Fotolia.com

Sprawdź czy nie przepłacasz za prowadzenie rachunku

Jeśli opłaty za prowadzenie rachunku są wysokie, warto założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy.


Konsumenci, którzy z usług bankowych korzystają sporadycznie, powinni rozważyć założenie Podstawowego Rachunku Płatniczego, który jest bezpłatny i oferuje podstawowe funkcjonalności. Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zostały zobowiązane do ich oferowania w sierpniu 2018 roku.

Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?


Podstawowy Rachunek Płatniczy jest prowadzony nieodpłatnie i umożliwia dokonywanie podstawowych czynności:
  • dokonywanie wpłat gotówki,
  • dokonywanie wypłat gotówki w bankomacie lub w placówce (lub opcjonalnie przy użyciu terminala płatniczego),
  • wykonywanie poleceń zapłaty,
  • dokonywanie płatności kartą (lub podobnym instrumentem płatniczym),
  • wykonywanie przelewów, w tym zleceń stałych.

Podstawowy Rachunek Płatniczy to dobra propozycja szczególnie dla seniorów oraz osób o niewielkich dochodach. Kilka czy kilkanaście złotych comiesięcznej opłaty za prowadzenie konta to dla nich spory wydatek, a z rachunku korzystają do zrobienia kilku przelewów czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zgodnie z polskim i unijnym prawem banki i SKOK-i mają obowiązek udostępnić konsumentom taką możliwość bezpłatnie. Cały czas monitorujemy sytuację na rynku i jeśli pojawią się nieprawidłowości, to podejmę stosowne działania aby zabezpieczyć prawa i interesy konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podstawowy Rachunek Płatniczy może założyć każdy, kto nie posiada innego rachunku w walucie polskiej. Jeśli masz płatne konto, możesz jednak je zamknąć i złożyć wniosek o otwarcie PRP, który w zakresie podstawowych, limitowanych funkcji, jest darmowe. Bank nie ma prawa ci odmówić. Pamiętaj, że PRP ma ograniczoną funkcjonalność, oferuje jednak podstawowe usługi.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: