eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Podstawowy rachunek płatniczy: czy warto?

Podstawowy rachunek płatniczy: czy warto?

2020-07-30 09:23

Podstawowy rachunek płatniczy: czy warto?

Czy warto mieć podstawowy rachunek płatniczy? © dabjola - Fotolia.com

Darmowe prowadzenie konta, bezpłatna karta płatnicza, a także 5 nieobciążonych opłatami przelewów oraz wypłat z bankomatu. Tak w skrócie można scharakteryzować tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który od blisko dwóch lat znajduje się w ofercie każdego działającego na terenie naszego kraju banku. To interesująca propozycja dla mniej aktywnych użytkowników, a więc np. seniorów. Osoby, które wykonują wiele operacji w miesiącu, powinny poszukać jednak komercyjnej oferty.
W II połowie minionego roku przeciętne opłaty z tytułu prowadzenia rachunku płatniczego (6,37 zł) oraz użytkowania karty debetowej (5,53 zł) sięgały blisko 12 zł miesięcznie, a więc około 144 zł rocznie - podał Narodowy Bank Polski. Z doniesień medialnych oraz komunikatów publikowanych przez same banki można wnioskować, że wzrosty opłat kontynuowane były również w I półroczu bieżącego roku.

Jak zaoszczędzić te 144 zł? Można założyć np. podstawowy rachunek płatniczy. Jak wyjaśnia Rzecznik Finansowy dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, ideą, która doprowadziła do wprowadzenia na rynek podstawowego rachunku płatniczego było przede wszystkim zmniejszenie tzw. wykluczenia finansowego.
Chodziło o przekonanie do korzystania z usług bankowych osób o niewielkich dochodach, które obawiały się, że opłaty bankowe uszczuplą ich i tak skromny budżet. Stąd pomysł na wprowadzenie rachunku, w którym możliwości pobierania opłat przez banki byłyby istotnie ograniczone. Od 8 sierpnia 2018 r. wszystkie banki zostały zobligowane do prowadzenia takich rachunków – dodaje

fot. dabjola - Fotolia.com

Czy warto mieć podstawowy rachunek płatniczy?

Rachunek jest bezpłatny, ale tylko dla osób rzadko korzystających z usług bankowych.


Podstawowy rachunek płatniczy dobry, ale nie dla aktywnych


Jeśli mamy zamiar aktywniej korzystać z usług bankowych, podstawowy rachunek płatniczy może nie być najlepszym rozwiązaniem. Warto przypomnieć, że opłaty za standardowe rachunki oferowane przez banki naliczane są według zupełnie odwrotnej konstrukcji. To znaczy, im więcej różnego rodzaju transakcji wykonujemy i im wyższą mają one wartość, tym niższe są koszty prowadzenia rachunku.

W niektórych rachunkach wystarczy zapewnienie minimalnej wysokości wpływów miesięcznych, np. 1000 zł oraz wykonanie 1-3 transakcji kartą, by jego prowadzenie nie wiązało się z żadnymi opłatami.

Podstawowy rachunek płatniczy – najważniejsze informacje


  • z rachunku mogą korzystać tylko osoby nieposiadające żadnego innego konta w jakimkolwiek banku lub SKOK-u,
  • rachunek jest bezpłatny, ale tylko dla osób rzadko korzystających z usług bankowych. Banki mają prawo pobierać opłaty za przelewy, za szóstą i każdą kolejną transakcję w miesiącu. Pięć pierwszych tego typu transakcji (wykonanych online lub w placówce) jest bezpłatnych,
  • takie same zasady obowiązują przy wypłatach i wpłatach gotówki realizowanych na terenie RP przy użyciu bankomatów lub wpłatomatów, również tych nienależących do banku prowadzącego rachunek,
  • podstawowy rachunek płatniczy ma w ofercie każdy bank działający na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
  • karta płatnicza do rachunku podstawowego jest bezpłatna.


Warto też pamiętać, że coraz częściej bez opłat wyciągniemy z bankomatu nie mniej niż 100 zł. Przy niższych kwotach w wielu bankach pojawiają się już opłaty, które procentowo mogą być bardzo wysokie. Na przykład przy wypłacie z bankomatu 20 zł, opłata w wysokości 2,5 zł, będzie stanowiła 13% tej kwoty.

Warto pamiętać o tych zasadach, szczególnie w sytuacji, gdy mamy kilka rachunków i nie korzystamy z nich. Banki mogą pobierać opłaty za takie nieaktywne rachunki, które po kilku miesiącach mogą urosnąć do sporych kwot. dobrym rozwiązaniem może okazać się zamkniecie takich rachunków, z których nie korzystamy.

Podstawowy rachunek płatniczy nie stwarza problemów


Rzecznik Finansowy w ubiegłym roku przeanalizował zasady prowadzenia przez banki rachunków podstawowych. Analiza nie wykazała istotniejszych problemów w postępowaniu instytucji finansowych. Najczęściej zgłaszane zastrzeżenia dotyczyły odmowy otwarcia przez bank takiego rachunku, w związku z posiadaniem innego rachunku płatniczego w walucie polskiej. To postępowanie zgodne z przepisami.

Niektóre banki nie chciały otwierać rachunków nastolatkom (prawnie – osobom małoletnim), które przekroczyły 13 rok życia. Zdaniem Rzecznika nie miały do tego prawa. W kwestii odmowy otwarcia podstawowego rachunku płatniczego przez osobę nieposiadającą obywatelstwa polskiego, Rzecznik podzielił stanowiska klienta. Przypomniał, że nie wymagane jest posiadanie obywatelstwa państwa, w którym chce się otworzyć podstawowy rachunek płatniczy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: