eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy kontra rachunek bankowy

Polacy kontra rachunek bankowy

2018-02-16 10:09

Statystki zgromadzone przez NBP wskazują, że aż 17% Polaków nie posiada konta bankowego*. Z kolei z badań zrealizowanych na zlecenie Nest Banku wynika, że niemal co piąty z nas (18%) nie ma pojęcia, ile wydaje na prowadzenie rachunku osobistego**. Wprowadzenie do oferty bankowej, narzuconego przez nowelizację Ustawy o usługach płatniczych, bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego może wywołać na rynku niemałe zamieszanie. Bankowcy żywią jednak nadzieje, że zmiany w prawie zaowocują zwiększeniem świadomości finansowej polskiego społeczeństwa.

Przeczytaj także: Od sierpnia darmowe konto w każdym banku

Z badania, które Nest Bank zlecił instytutowi Kantar Millward Brown, wynika, że w marcu minionego roku warunkowo zwolnione od opłat konto bankowe posiadało 56% Polaków. Co czwarty (26%) deklarował, że świadomie ponosi koszty związane z prowadzeniem rachunku, a 18% bez ogródek przyznawało, że kompletnie nie orientuje się w kosztach, jakie musi ponosić. Jeśli dodać do tego, że rachunku osobistego ciągle nie posiada 17% Polaków, jasne staje się, że nad edukacją finansową w naszym kraju należy jeszcze popracować.

Być może sytuację zmieni nieco oczekiwana nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych z 30 listopada 2017 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 8 sierpnia 2018 roku i nałożą na banki obowiązek oferowania tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Czym będzie się charakteryzował narzucony przez ustawodawcę produkt?
– Podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy Polak, pod warunkiem, że nie posiada innego konta osobistego w polskiej walucie. Jego otwarcie nie będzie mogło się wiązać z żadnymi opłatami. Co więcej, banki nie będą mogły warunkować dostępu do niego skorzystaniem z innych usług – wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku

fot. kegfire - Fotolia.com

Polacy kontra rachunek bankowy

Statystki zgromadzone przez NBP wskazują, że aż 17% Polaków nie posiada konta bankowego.


Zgodnie z nowymi przepisami bezpłatne ma być zarówno założenie, jak i prowadzenie konta, obsługa karty płatniczej, wypłaty z bankomatów własnych banków oraz 5 darmowych wypłat w miesiącu z bankomatów innych banków. Ponadto w każdym miesiącu będziemy mogli bezpłatnie zrealizować 5 transakcji, w tym: zlecenia przelewów, polecenia zapłaty, zlecenia stałe.
– Bezwarunkowo bezpłatny rachunek bankowy jest w Nest Banku od dawna dostępny w stałej ofercie i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Jasne zasady przyciągają zarówno klientów sprawnie poruszających się w bankowym świecie, jak i tych obawiających się powierzyć swoje pieniądze instytucji finansowej - zauważa Agnieszka Porębska-Kość.

Przydatne linki:
Konta bankowe


Nowelizacja ustawy może wprowadzić na rynku bankowym spore zamieszanie. Część klientów może zdecydować się na zamknięcie kont, za które płacili, aby skorzystać z bezpłatnej oferty. Rynek liczy jednak przede wszystkim na to, że na usługi bankowe zdecyduje się spora część z 17%, które według NBP nie posiadają żadnego rachunku bankowego.
– To ważne, żeby dostęp do usług bankowych mieli wszyscy, niezależnie od tego, jak regularny mają przychód czy jak często płacą kartą - mówi Agnieszka Porębska-Kość. - Dla banków zmiany w ustawie będą szansą na dotarcie do nowej grupy klientów i na przekonanie ich do swoich usług. Z kolei klienci, którzy nie ufali do tej pory bankom, zyskają wiele nowych możliwości wynikających z posługiwania się chociażby płatnościami bezgotówkowymi. Zwiększy się również bezpieczeństwo ich pieniędzy i możliwość kontroli wydatków – zauważa Agnieszka Porębska-Kość.

Dostęp do darmowego rachunku osobistego w każdym banku to nie jedyna zmiana dla klientów polskich instytucji finansowych. Ustawodawca przewidział szereg zmian również w zasadach informowania o usługach. Ujednoliceniu ulegnie między innymi nazewnictwo oraz standard informowania o opłatach. Wszystko to ma zwiększyć przejrzystość usług bankowych i komfort klientów.

* Na podstawie raportu NBP: „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego luty 2017”

** Na podstawie badania „Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej” przeprowadzonego przez instytut Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: