eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kamper na wakacje: ile kosztuje, czy się opłaca?

Kamper na wakacje: ile kosztuje, czy się opłaca?

2020-07-31 09:23

Kamper na wakacje: ile kosztuje, czy się opłaca?

Kamper © fot. mat. prasowe

Wakacje w kamperze to idealna opcja dla tych, którzy cenią niezależność, lubią zwiedzanie lub po prostu nie mogą znaleźć noclegu w pożądanej lokalizacji. Ile kosztuje taki urlop? Sprawdzili to eksperci hapipożyczek.

Przeczytaj także: Jeśli wakacje samochodem, to caravaning. Kampery bez tajemnic

Wakacje samochodem popularnością cieszą się nie od dziś. Wzorem mogą być dla nas Niemcy, którzy już od lat uchodzą za ekspertów podróżowania na czterech kółkach. Tym śladem podążają też Polacy i choć ciężko jeszcze powiedzieć, że caravaning jest polską domeną, to bez wątpienia zyskuje on coraz większe grono swoich zagorzałych miłośników. Widoczne stało się to zwłaszcza w dobie pandemii, gdy własny pojazd stał się zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu, a zainteresowanie podróżami po kraju wzrosło.

W tym roku Polacy masowo ruszyli nad Bałtyk, na Mazury, czy w Karpaty. Znalezienie domku do wynajęcia w atrakcyjnej lokalizacji może okazać się zatem niewykonalne. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zabraniu swojego wakacyjnego domku ze sobą. Obecnie w Polsce działają już prężnie wypożyczalnie kamperów, a o miejsce na kempingu jest o wiele łatwiej niż o apartament, czy domek do wynajęcia. Czy jednak ta opcja jest również atrakcyjna finansowo i może konkurować w tym zakresie z tradycyjnymi formami spędzania urlopu? Czy na pewno dom na kółkach nie będzie nas kosztował tyle, co apartament w dobrym hotelu albo nawet więcej? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci hapipożyczek.

Rezerwujemy dom na kółkach


Oferta firm specjalizujących się w wypożyczaniu kamperów w Polsce stale się rozszerza. W Internecie znajdziemy ich naprawdę sporo. Do wyboru są zarówno małe jednostki wielkości przeciętnego samochodu dostawczego, jak i duże, gabarytami przypominające mały autokar. Oczywiście wraz z rozmiarem, dodatkowymi udogodnieniami i standardem rośnie również cena.

Jeżeli planujemy wybrać się na wczasy czteroosobową rodziną to za najtańszy kamper i to poza sezonem musimy zapłacić ok. 400 zł za dzień. W sezonie cena rośnie już do nawet 600-700 zł. Z pewnością nie jest to kwota mała, szczególnie jeśli pomnożymy ją przez 7 dni. Za tydzień, za samo wynajęcie kampera w sezonie zapłacimy między 4 200 a 4 900 zł. Do tego jednak musimy doliczyć jeszcze paliwo, a pamiętać należy, że tak duże pojazdy mogą zużywać go znacznie więcej niż samochód osobowy, którym poruszamy się na co dzień – średnio od 10 do 15 litrów na 100 km.

Kamper musi gdzieś zaparkować


W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce nie mamy zakazu parkowania i nocowania w kamperze na dziko. Należy jednak pamiętać, że nie wolno wjeżdżać kamperem do lasu ani parkować na terenie prywatnym. Warto skorzystać z doświadczenia innych kamperowców, którzy chętnie dzielą się na forach internetowych wskazówkami dotyczącymi miejsc, w których można zaparkować kamper za darmo i bez żadnych konsekwencji prawnych.

fot. mat. prasowe

Kamper

Wakacje w kamperze to coraz popularniejsza forma odpoczynku


Za miejsce na turystycznych i obleganych w wakacje kempingach zapłacimy ok. 30-50 złotych za dobę. W zależności od lokalizacji może być też dodatkowo doliczona opłata za prąd (ok. 10 złotych) oraz za większą ilość osób. Bez wątpienia ten wydatek warto spróbować ominąć i znaleźć miejsce poza kempingiem, gdzie zaparkujemy za darmo, a jednocześnie lepiej poznamy daną okolicę i będziemy w bliskim kontakcie z naturą.

Jak podsumowują eksperci hapipożyczek, tydzień spędzony w kamperze dla czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu od 4000 złotych do nawet 5250 złotych, jeżeli wybierzemy nocleg na wygodnym kempingu. Dodatkowo, musimy doliczyć koszty paliwa, które przy stosunkowo dużym spalaniu w takim samochodzie na pewno nie będą niskie oraz koszty wyżywienia. Kwota wydaje się nie mała, ale warto wziąć pod uwagę, że wakacje w kamperze dają uczucie kompletnej niezależności – nigdzie nie trzeba się chociażby spieszyć. W tym roku może się też okazać, że to jedyna możliwość spędzenia urlopu w wymarzonym miejscu.

Moda na slow life sprawia, że caravaning, czyli wakacje w kamperze jest coraz modniejszą formą spędzania urlopu i wiele osób rozpatruje je jako hobby. Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób to cena nie będzie już taka wysoka – pasjonaci sportów wodnych, wędkarstwa czy żeglarstwa muszą zwykle ponosić dodatkowe koszty realizowania swojego hobby podczas opłaconych wakacji w apartamencie czy hotelu. Wynajem kampera to zatem hobby i wakacje w jednym, a dodatkowo możliwość spędzenia wspaniałego czasu z rodziną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: