2019-05-31 10:19
Jaka przyszłość czeka PPK? © Andrey Burmakin - Fotolia.com
Przeczytaj także: PPK: wyższy zysk dla młodych, stabilność dla dojrzałych
Już od 1 lipca 2019 r. największe firmy, tzn. podmioty zatrudniające powyżej 250 osób, muszą utworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Na pierwszy ogień pójdą więc korporacje, ale również m.in. uczelnie wyższe.- Kampania promocyjna PPK nie informuje w pełni o wszystkich aspektach programu. Idea wydaje się prosta i słuszna. PPK to dobrowolny program, który jest finansowanych z trzech źródeł (tj. pracodawca, pracownik i Skarb Państwa). Określenie „dobrowolny” może być jednak mylące. Przystąpienie do programu nie jest obowiązkowe, ale wyłącznie wtedy, gdy pracownik złoży odpowiednią rezygnację z uczestnictwa w PPK. Wraz z uruchomieniem programu każdy pracownik w wieku 18 -54 lat zostaje automatycznie do niego przypisany. Pracodawca nie może np. zniechęcić go do przystąpienia do PPK. Grożą za to kary finansowe.
W mojej opinii trudno przewidzieć prawdziwe koszty PPK dla pracodawcy. Uzależnione jest to od różnych czynników (w tym wielkości zakładu pracy i liczby osób, które przystąpią do programu). Przykładowo, koszty pracodawcy za pracownika, który otrzymuje 3500 brutto wynoszą rocznie ponad 50 tys. zł brutto. Gdy doliczymy do tego podstawowe wpłaty na PPK, roczne koszty wzrosną do ponad 51 tys. zł brutto. Co więcej, część płacona przez Skarb Państwa finansowana jest z Funduszu Pracy, czyli składek odprowadzanych przez pracodawcę.
fot. Andrey Burmakin - Fotolia.com
Jaka przyszłość czeka PPK?
rzez najbliższe lata PPK będzie funkcjonował jako program. Pozorna „dobrowolność” może wbrew pozorom wpłynąć na jego powodzenie.
Wdrożenie PPK oznacza też inne obowiązki po stronie pracodawcy. Musi on wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzać PPK. Reasumując, takie rozwiązanie zwiększy koszty zatrudnienia w naszym kraju. W najbliższym czasie płace powinny utrzymać się jednak na obecnym poziomie.
PPK ma raczej negatywny wydźwięk w opinii publicznej. Pomimo zapisu w ustawie, że środki zgromadzone w PPK są środkami uczestnika wciąż istnieje powszechna obawa, że Państwo (podobnie, jak w przypadku OFE) dokona transferu tych środków, a pracownicy zostaną bez oszczędności w wieku emerytalnym. Ważna jest więc edukacja w tym temacie skierowana do różnych grup odbiorców.
Przez najbliższe lata PPK będzie funkcjonował jako program. Pozorna „dobrowolność” może wbrew pozorom wpłynąć na jego powodzenie. Osoby, które nie będą chciały przystąpić do PPK, mogą zapomnieć, by się z niego wypisać. Co ciekawe automatyczne przypisanie do PPK będzie odbywało się co 4 lata. W obecnym kształcie przepisów oznacza to, że co 4 lata pracownik będzie musiał złożyć ewentualną rezygnację uczestnictwa w programie.
Należy zauważyć, że dopiero po min. 3 latach od wprowadzenia PPK skala oszczędności pracowników będzie możliwa do zauważenia. Wtedy pojawi się też czas na pytanie o sens całego programu. O przyszłości PPK zadecyduje także układ sił politycznych w Polsce. Mimo wszystko uważam, że taki program to dobry pomysł. Nie powinien on jednak zastępować Państwa, jako podmiotu zapewniającego wypłatę emerytur, a jednocześnie godną starość – podsumowuje Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie KALASOFT Sp. z o.o.
oprac. : eGospodarka.pl
Nie wiesz czy zostać w PPK? Oto 5 argumentów na "tak"
2/3 Polaków nie wie, czy skorzysta z PPK
Wdrożenie PPK w dużej firmie - case study
PPK 4x lepsze niż oszczędzanie gotówki
Małe i średnie przedsiębiorstwa niegotowe na PPK?
92% firm z minimalną wersją PPK
10 pytań o (nie tylko) rezygnację z PPK
Co było inspiracją do stworzenia PPK?
PPK. Co powinien wiedzieć każdy pracodawca?
Jurass1 / 2019-06-03 19:50:58
To wszystko to gdybanie. A przyszlosc i tak zweryfikuje swoje. Póki co zaufałem, założenia mnie przekonały zreszta mam swietny przyklad znajomej ze Stanów ktora ma konto ppk. Jesli i u nas program przyjmie podobne tory - nie bedzie tragedii po 60. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Jakie macie pomysły na oszczędzanie na emeryturę? Ja zastanawiam się nad skorzystaniem z III filaru lub odkładaniem na koncie ...
Czy należy mi się zwrot składek emerytalnych po zmarłym mężu?
GUS: koniunktura gospodarcza na minusie, wciąż najgorzej w gastronomii
Wycena nieruchomości bez podatku VAT?
Przekształcenie spółki komandytowej w jawną a uniknięcie podatku CIT
Budownictwo mieszkaniowe: 222 tys. mieszkań oddanych w 2020 roku
GUS: ceny produkcji w grudniu 2020 bez zmian
9 na 10 Polaków rozważa zmianę pracy. Jakie powody i motywacje?
Nowe mieszkania: deweloperzy nie spiszą 2020 roku na straty?