eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiut XTPL S.A. na GPW

Debiut XTPL S.A. na GPW

2019-02-20 10:21

Debiut XTPL S.A. na GPW

Debiut XTPL S.A. na GPW © AshDesign - Fotolia.com

20 lutego br. do grona emitentów warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dołączyła spółka XTPL S.A. To pierwszy debiut na tym rynku w 2019 roku. Spółka rozwija technologie ultracienkich technik druku nanomateriałów.

Przeczytaj także: Debiut T-Bull na GPW

Historia i działalność Emitenta


Poprzednik prawny Emitenta – XTPL Sp. z o.o. została założona w 2015 roku. Od 2016 roku Emitent prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej.

Spółka od początku działalności przyjęła za cel komercjalizację technologii wytwarzania ultra-cienkich przewodzących linii metalicznych, wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. (Przezroczyste warstwy przewodzące, zbudowane z neutralnego optycznie i przewodzącego prąd materiału, wykorzystywane w fotowoltaice, elektronice, ekranach dotykowych, wyświetlaczach LCD, OLED). Pomysł na nową technologię powstał na styku kompetencji oraz doświadczeń naukowych dwóch naukowców dr inż. Filipa Granka oraz dr inż. Zbigniewa Rozynka.

Dotychczas w ramach prowadzonych prac badawczych zespół XTPL doprowadził do uzyskania możliwości kontrolowania procesu drukowania szlaków przewodzących kilkudziesięciokrotnie mniejszych niż obecnie dostępne na rynku. Proces został potwierdzony w warunkach laboratoryjnych. Rozwijana przez Spółkę technologia chroniona jest trzema zgłoszeniami patentowymi. Zespół Emitenta liczy ok. 40 osób w tym 10 pracowników z tytułem doktora.

fot. AshDesign - Fotolia.com

Debiut XTPL S.A. na GPW

Spółka XTPL S.A. zadebiutowała na GPW.


W pierwszej kolejności Emitent zamierza rozwinąć produkt w postaci drukarek laboratoryjnych (wraz z nanotuszem) z przeznaczeniem do prac rozwojowych dla klientów, a w późniejszym okresie drukarki przemysłowe (również z nanotuszem). Zamiarem Zarządu Emitenta jest docelowo ogniskowanie działalności nie tylko na samej produkcji urządzeń drukujących, a przede wszystkim na wyższych poziomach łańcucha wartości tj. kompleksowych rozwiązań nanodruku dla producentów w branżach wykorzystujących warstwy TCF oraz dla branży elektroniki drukowanej. Emitent zamierza zaoferować producentom technologię, która podniesie ich wydajność oraz umożliwi obniżenie kosztów działalności.

Oferta publiczna


Emitent, przed debiutem na rynku NewConnect, który miał miejsce we wrześniu 2017 r. przeprowadził publiczną ofertę akcji serii M prowadzoną w oparciu o memorandum informacyjne niepodlegające zatwierdzeniu przez KNF (zakładane wpływy brutto z emisji stanowiły mniej niż 2.500.000 euro). W ofercie zapisy złożyło 371 inwestorów. Cena emisyjna akcji wynosiła 66 zł. W wyniku emisji Emitent pozyskał 10,23 mln zł. Kurs akcji Emitenta od debiutu na NewConnect wzrósł ok. trzykrotnie do poziomu ok. 180-200 zł

Emisja akcji serii N i O


Spółka we wrześniu i w październiku 2018 roku przeprowadziła emisje akcji serii N i O (cena emisyjna odpowiednio 94 zł i 109 zł), pozyskując blisko 9 mln zł z przeznaczeniem na rozwój biznesu Emitenta na rynku amerykańskim i przygotowanie kolejnych wniosków patentowych. Akcje zostały objęte przez przez zagraniczne fundusze– Universal-Investment-GmbH (na rachunek ACATIS Datini Valueflex Fonds) oraz przez Heidelberger Beteiligungsholding AG.

O emitencie

  • Nazwa spółki: XTPL S.A.
  • Debiut w 2019 r.: 1
  • Rynek (podstawowy/równoległy): Równoległy (przejście z NC)
  • Miejsce siedziby: Wrocław
  • Przedmiot działalności: Rozwijanie technologii ultracienkich technik druku nanomateriałów
  • IPO/ publiczna sprzedaż: -
  • Wartość spółki: 273.821.342,4 zł
  • Firma Inwestycyjna: DM BOŚ SA


Przeczytaj także: Allegro debiutuje na GPW Allegro debiutuje na GPW

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: