eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czynsz nakręca długi, bo trafia na koniec listy płatności

Czynsz nakręca długi, bo trafia na koniec listy płatności

2018-09-28 13:33

Czynsz nakręca długi, bo trafia na koniec listy płatności

Czynsz nakręca długi © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wprawdzie wielu Polaków deklaruje, że opłaty za czynsz to te, które uiszczają w pierwszej kolejności, to jednak statystyki BIG InfoMonitor wskazują na zgoła coś innego. Okazuje się, że na przestrzeni zaledwie pięciu miesięcy zaległości czynszowe urosły o 2 mln zł, sięgając niebagatelnej sumy 138 mln zł. Największy udział w tym zadłużeniu mają dłużnicy z Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Przeciętna kwota niezapłaconego przez firmę czynszu to niemal 53,5 tys. zł, a w przypadku osób fizycznych - 12,3 tys. zł.

Przeczytaj także: Długi czynszowe sięgają 136 mln zł

Wprawdzie od marca do sierpnia br. rzesza zalegających ze spłatą czynszu firm i konsumentów nieco się skurczyła, to jednocześnie w górę wspięła się kwota zaległości. Odpowiedzialni za taki obrót spraw są w głównej mierze przedsiębiorcy, mający tendencję do "oszczędzania" na opłatach za użytkowany lokal. To właśnie ich długi zwiększyły się w badanym okresie o 10 proc. Dziś grupa dłużników czynszowych, których dane znajdują się w BIG InfoMonitor, liczy sobie 9 697 osób i firm. Łączna kwota, na którą zalegają, to 137 845 370 zł.

Za największą część zadłużenia czynszowego (25,3 proc.) odpowiada Mazowsze. Drugie w niechlubnej kolejce (17 proc.) jest województwo warmińsko-mazurskie, a na trzeciej pozycji plasują się firmy i mieszkańcy z woj. kujawsko-pomorskiego – ponad 12 proc. Wśród miast dominują: Warszawa - 29 414 350 zł zaległości, Elbląg - 19 898 465 zł, Bydgoszcz - 15 592 782 zł i Legnica - 10 995 339 zł. Nieco dalej w niechlubnym rankingu uplasowały się: Zielona Góra - 3 534 594 zł, Poznań - 2 520 570 zł, Pabianice - 2 309 844 zł oraz Chełm - 2 240 820 zł.

Kwota długów nie do końca idzie w parze z liczbą dłużników, bo najwięcej jest ich w województwie kujawsko-pomorskim – prawie 2,8 tys. W woj. mazowieckim, które ma rekordową sumę zaległości czynszowych, liczba dłużników nie przekracza 1,4 tys. Problem nieopłaconego czynszu najmniej widoczny jest na Opolszczyźnie i w Świętokrzyskiem.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie czynszowe

Obecnie liczba dłużników wpisanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do BIG InfoMonitor, to łącznie 9 697 osób i firm.


Czynsz przegrywa z ratami kredytów i rachunkami za media


Najpierw raty kredytów hipotecznych, następnie konsumpcyjnych, potem rachunki za prąd i gaz, który mogą odciąć, a telefon zablokować – tak wygląda hierarchia płatności konsumentów. Niewiele lepiej jest u przedsiębiorców. Tu czynsz wprawdzie wygrywa z rachunkami za media i telefon, ale jest za podatkami, ZUS-em, płacami pracowniczymi – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor.

Zadłużenie czynszowe drenuje budżety spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także finanse gmin z zasobami mieszkań komunalnych. Jak wynika z danych GUS najwięcej długów czynszowych powstaje właśnie w mieszkaniach komunalnych, o połowę mniejsze sumy wchodzą w grę w spółdzielniach mieszkaniowych, stosunkowo najlepiej jest we wspólnotach mieszkaniowych, na które przypada 10 proc. szacowanych przez GUS długów czynszowych.
- Konsekwencje opóźniania płatności za czynsz są dla dłużników mało dotkliwe, dlatego tak łatwo jest przekładać go na później. Zarządzający lokalami najczęściej decydują się na telefon, czy też wysłanie własnego wezwania do zapłaty. Dopiero, gdy zadłużenie jest dramatycznie wysokie rozpoczynają proces sądowy i w konsekwencji podejmują próby eksmisji, co jest czasochłonne i kosztowne – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Co firma przesuwa na koniec w momencie nagromadzenia płatności?

Czynsz wygrywa z rachunkami za media i telefon, ale jest za podatkami.


Niezapłacony czynsz częściej mają na sumieniu osoby po 50-siątce


Udział kobiet i mężczyzn wśród dłużników czynszowych jest niemal wyrównany, z niewielkim wskazaniem na panie. Co do wieku, to najczęściej nie płacą osoby od 45 do 64 lat. Stanowią one ponad 45 proc. wszystkich dłużników. W porównaniu z danymi z końca marca, w każdym przedziale wiekowym odnotowano spadki liczby niepłacących. Największy spadek miał miejsce wśród osób w wieku 25-34 lat - w sumie o 160 osób. Poprawę widać też w grupie pań między 55 a 64 rokiem życia – o 91 osób oraz w grupie panów między 25 a 34 rokiem życia – o 89 osób.
– Wierzyciele nie zdają sobie często sprawy, że ich bierność, która powoduje spiętrzenie długu, drastycznie obniża szanse odzyskania pieniędzy. Cierpią obie strony. Lokator wpada w pętlę zadłużenia, a spółdzielnia czy zarządzający nieruchomościami ma za niskie wpływy, aby przeprowadzać konieczne remonty, modernizacje, nie wspominając już o nowych inwestycjach czy udogodnieniach dla mieszkańców – dodaje Sławomir Grzelczak.

fot. mat. prasowe

Liczba dłużników czynszowych w podziale na wiek i płeć

Udział kobiet i mężczyzn wśród dłużników czynszowych jest niemal wyrównany, z niewielkim wskazaniem na panie.


Wezwanie do zapłaty robi wrażenie


Warto więc działać szybko, zanim dług urośnie. Niezwykle skutecznym narzędziem jest wysyłka wezwań do zapłaty zapowiadających wpis do Rejestru Dłużników BIG. Do bazy zaglądają bowiem banki, firmy telekomunikacyjne, operatorzy telewizji kablowej, internetu czy firmy pożyczkowe, sprawdzając rzetelność swojego potencjalnego klienta. Obecność w takim rejestrze komplikuje życie dłużnika, dlatego bardzo wielu lokatorów reaguje na wezwanie i spłaca dług. Pisma i ich wysyłkę przygotowuje BIG InfoMonitor, wezwanie przesłane jako list polecony w tym rozwiązaniu jest mniej kosztowne niż zrealizowane bezpośrednio na poczcie. O tym czy zatwardziali dłużnicy zostaną wpisani do rejestru, ostateczną decyzję podejmuje wierzyciel.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: