eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 1/3 Polaków nie płaci za czynsz?

1/3 Polaków nie płaci za czynsz?

2016-09-11 00:50

1/3 Polaków nie płaci za czynsz?

/3 Polaków nie płaci za czynsz? © aytuncoylum - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Praktycznie w każdym większym budynku wielorodzinnym, można znaleźć przynajmniej kilka mieszkań, których właściciele lub lokatorzy mają zaległości czynszowe. Statystyki GUS-u o zaległych czynszach, są wręcz zatrważające. Według danych z 2013 roku, problem nieregularnie płaconego czynszu dotyczy około 30% lokali mieszkalnych. Na wspomniany wynik dla całej Polski, negatywnie wpływają informacje z samorządów i spółdzielni. To właśnie mieszkania komunalne i spółdzielcze, najczęściej są obciążone czynszowym długiem. Brak terminowych wpłat, utrudnia niezbędne remonty bloków. To ważna kwestia, gdyż wiele budynków komunalnych i spółdzielczych z upływem czasu wymaga coraz większych nakładów.

Przeczytaj także: Długi czynszowe znowu rosną, ale nie na Mazowszu

Przez 10 lat liczba zadłużonych lokali zmalała o prawie 240 tysięcy …


Ciekawe informacje na temat liczby mieszkań z czynszowym długiem, można znaleźć w Banku Danych Lokalnych GUS. Wspomniana instytucja nie opublikowała jeszcze wyników dotyczących 2015 roku. Dlatego do dyspozycji pozostają dane z poprzednich cyklów sprawozdawczych (2003 rok, 2005 rok, 2007 rok, 2009 rok, 2011 rok i 2013 rok).

Po zaprezentowaniu liczby zadłużonych mieszkań od 2003 r. do 2013 r. można zauważyć, że ta wartość reaguje na zmiany ogólnej koniunktury gospodarczej – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W 2003 r. liczba lokali z czynszowym długiem była o prawie 240 tysięcy wyższa niż 10 lat później (2003 r. – 2,056 mln, 2013 r. – 1,817 mln). Po zakończeniu dekoniunktury z początków minionej dekady, liczba zadłużonych lokatorów zaczęła szybko spadać i osiągnęła dwuletnie minimum w 2007 r. Pogorszenie sytuacji (patrz 2009 r.) wiązało się z eskalacją globalnego kryzysu, którego skutki były odczuwalne także w Polsce. Dane GUS-u dla 2011 r. i 2013 r. pokazują stopniowy spadek liczby zadłużonych mieszkań (zmiana o 3,1% między 2009 r. i 2013 r.). Równocześnie można zauważyć wzrost liczby własnościowych lokali, na których ciąży czynszowy dług. Ta zmiana wynika m.in. z powiększania się zasobu wyodrębnionych mieszkań. Lokali własnościowych przybywa na wskutek aktywności deweloperów i przekształcania spółdzielczych oraz komunalnych „M”.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby mieszkań z zadłużeniem czynszowym

W 2003 r. liczba lokali z czynszowym długiem była o prawie 240 tysięcy wyższa niż 10 lat później.


Zaległości ma 40% lokatorów mieszkań komunalnych i spółdzielczych


Po wykonaniu dodatkowych obliczeń można łatwo udowodnić, że mieszkania własnościowe mimo wzrostu czynszowego zadłużenia, nie stanowią największego problemu. W 2013 r. około 18% takich lokali było obciążonych czynszowym długiem wobec wspólnoty. Dane GUS-u wskazują, że dla mieszkań spółdzielczych i komunalnych, odsetek zadłużonych lokatorów wynosi około 40%. Nieco niższe wyniki dotyczą lokali zakładowych (31%), mieszkań należących do Skarbu Państwa (29%) oraz lokali z TBS-ów (24%).
Warto zwrócić uwagę, że długotrwałe zadłużenie czynszowe (powyżej trzech miesięcy), stanowi największy problem w przypadku lokali komunalnych, mieszkań należących do Skarbu Państwa i mieszkań zakładowych – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Znacznie lepiej prezentują się lokale spółdzielcze (8% zasobu z długotrwałym długiem), lokale w TBS-ach (6%) i mieszkania własnościowe (6%).

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań z zadłużeniem czynszowym oraz dług przypadający na jedno mieszkanie

Dane GUS-u wskazują, że dla mieszkań spółdzielczych i komunalnych, odsetek zadłużonych lokatorów wynosi około 40%.


Informacje o wysokości długu czynszowego w przeliczeniu na jedno mieszkanie również wskazują, że najbardziej zadłużone są osoby wynajmujące lokum od gminy. Według danych z 2013 roku, na jeden lokal komunalny przypadał dług wynoszący 646 zł (w tym 524 zł zaległości powyżej 3 miesięcy). Mało optymistyczne są też wyniki dotyczące o wiele mniej popularnych mieszkań zakładowych i mieszkań, które wynajmuje Skarb Państwa.

Z punktu widzenia polityki mieszkaniowej rządu, najbardziej pilną kwestią wydaje się rozwiązanie problemu zaległych czynszów w komunalnych „M”. Takie samorządowe lokale stanowią około 7% całego zasobu mieszkaniowego kraju (tzn. wszystkich lokali i domów). Niedobór mieszkań typowo socjalnych, który jest szacowany na mniej więcej 120 000 – 150 000 jednostek, sprawia że zwykłe lokale komunalne są wykorzystywane do zapewnienia dachu nad głową dla niewypłacalnych lokatorów. Wieloletnie kłopoty z egzekucją czynszów, zniechęcają gminy do budowy nowych mieszkań komunalnych i utrudniają niezbędne remonty starego zasobu mieszkaniowego.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • A jak maja zaplacic?

    sp4nkt / 2016-09-12 06:16:16

    Z 615zl renty socjalnej z ktorej komornik zabiera kase.Blokuje konto w banku i za usluge swoja pobiera wiecej niz moze zabrac?Z umowy zlecenia 3zl.20gr na godzine.Nikt nie pisze czemu tych ludzi niestac na zaplacenie czynszu.Mi za nieplacenie za wywoz smieci okolo 29zl. dlugu urzad miasta skierowal egzekucje do komornika a ten zablokowal konto i rente pozbawiajac mnie mozliwosci zaplacenia za prad i innych rachunkow i tak to do konca swoich dni nie wyplace sie a po smierci bedzie scigac spadkobiercow. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: