eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie Polaków: przez 6 miesięcy zaległości czynszowe wzrosły o 28 mln zł

Zadłużenie Polaków: przez 6 miesięcy zaległości czynszowe wzrosły o 28 mln zł

2020-11-12 12:18

Zadłużenie Polaków: przez 6 miesięcy zaległości czynszowe wzrosły o 28 mln zł

Długi czynszowe Polaków rosną szybciej © Unclesam - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na przestrzeni pół roku długi czynszowe Polaków podniosły się o 28 mln zł, osiągając tym samym poziom 172 mln zł, z czego ponad 162 mln zł to zadłużenie przydające na osoby prywatne - wynika z danych BIG InfoMonitor. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku zadłużenie czynszowe Polaków wzrosło o zaledwie 3,5 mln zł. Takie statystyki nie są jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rezultaty badań zrealizowanych podczas pierwszej fali pandemii, kiedy to okazało się, że czynsze plasują się w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych rachunków.

Przeczytaj także: Zaległości czynszowe Polaków wzrosły w 2020 roku o 10%

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Dlaczego niepłacenie za czynsz przychodzi nam stosunkowo łatwo?
  • Dlaczego wierzyciele nie powinni zwlekać z egzekucją zaległych czynszów?
  • Jak prezentuje się średnie zadłużenie Polaków z tytułu nieopłaconego czynszu?


Badania zrealizowane przez BIG InfoMonitor wskazują, że zawirowania związane z koronawirusem sporo zmieniły w podejściu Polaków do kwestii regulowania comiesięcznych rachunków.

Jeszcze przed pojawieniem się wirusa czynsz, obok rat kredytowych, był jedną z opłat, które zwykliśmy regulować w pierwszej kolejności. Wybuch pandemii sprawił, że co szósty z nas znalazł w tym fakcie wymówkę usprawiedliwiającą niepłacenie bieżących rachunków.

fot. mat. prasowe

Odczuwanie przyzwolenia na opóźnianie lub niepłacenie należności

Większość Polaków deklaruje, że nie pozwala sobie na niepłacenie lub opóźnianie rachunków.


Co więcej, opłaty za czynsz i wynajem nieruchomości uplasowały się w pierwszej trójce zobowiązań, które Polacy opóźniali najczęściej. Do nieregulowania czynszu przyznał się co ósmy ankietowany, częściej zdarzało się to mężczyznom niż kobietom (13 proc. vs 10 proc.) oraz osobom w wieku 25-34 lat (20 proc.). Efekt? W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor widnieje obecnie ponad 172 mln zł zaległości czynszowych, z czego większość – 162 mln zł to nieopłacone rachunki konsumentów. Od końca marca kwota ta wzrosła o 28 mln zł, a do bazy trafiło 284 kolejnych dłużników – jest ich w sumie 8 661.

fot. mat. prasowe

Czy zdarzyło ci się opóźniać następujące płatności

Opłaty za czynsz i wynajem nieruchomości znalazły się w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych zobowiązań.


To spora zmiana w porównaniu z minionym rokiem. Wprawdzie dłużników zgłaszanych do BIG InfoMonitor przybyło w ciągu drugiego i trzeciego kwartału 2019 r. więcej, bo 393, to jednak kwota zaległości zwiększyła się jedynie o 3,5 mln zł – zwraca uwagę Łukasz Rączkowski, Lider Zespołu Relacji z Klientami w BIG InfoMonitor. Nie ma wątpliwości, że dla zarządzających lokalami mieszkaniowymi i użytkowymi, nie jest to dobra wiadomość, szczególnie, że mamy już do czynienia z kolejnym lockdownem.

Łatwo nie zapłacić za czynsz i łatwo wpaść w pułapkę


Gdy domowy budżet nie daje rady pod ciężarem wydatków, czynsz jest jedną z płatności, którą łatwiej przełożyć na później, głównie dlatego, że nie daje to natychmiastowych przykrych konsekwencji. Niezapłacony prąd, gaz, sygnał kablówki zostaną odcięte, podobnie jak możliwość rozmów przez telefon, a nieuregulowanie czynszu nie zamka dłużnikowi drzwi do domu. Wielu osobom wydaje się więc, że można przez miesiąc, dwa czy trzy nie płacić.
Ale niestety czynsz to zwykle spora kwota, która szybko rośnie do poziomu, z którym trudno sobie poradzić, szczególnie, że do długu dochodzą bieżące comiesięczne opłaty. Obecnie średnia zaległość konsumenta z powodu nieopłaconego czynszu to niemal 20 tys. zł, to ponad pięciokrotnie więcej niż zgłoszone do BIG InfoMonitor nieuregulowane rachunki telefoniczne ze średnią kwotą ok. 3,7 tys. zł – mówi Łukasz Rączkowski.

A już gromadzone latami, rekordowe zaległości czynszowe idą w setki tysięcy złotych. 68-latka z województwa dolnośląskiego ma prawie 544 tys. zł, a osoba prowadząca firmę z województwa lubuskiego niemal 707 tys. zł.
Jak odzyskać takie długi? Niestety obserwujemy, że zarządzający nieruchomościami znacznie rzadziej niż firmy oferujące usługi masowe wykorzystują BIG-i do przypominania o zobowiązaniu czy też do mobilizowania do spłaty – dodaje Rączkowski i radzi: Czynsz to na tyle poważna kwota, że od razu po przekroczeniu terminu należy przypominać o zapłacie i jeśli to nie pomaga, można zwrócić się do BIG InfoMonitor. BIG w imieniu wierzyciela przygotuje i wyśle wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, o możliwości wpisania do rejestru dłużników.

Jest to koszt 6 zł, a często skutkuje natychmiastową spłatą. Takie wezwanie można zamówić online w kilka minut bez wizyty na poczcie. Z doświadczeń klientów BIG InfoMonitor wynika, że skuteczność wezwań w przypadku nowego zadłużenia jest bardzo wysoka i w ciągu roku sięga nawet 60 proc. należności widniejących na wysłanych do zapłaty wezwaniach. Dłużnik widzi bowiem natychmiastowe skutki niepłacenia: może nie zostanie eksmitowany, ale obecność w rejestrze dłużników przeszkodzi mu w zakupach, zaciąganiu kredytów i pożyczek, z którymi podobnie jak z czynszem, może sobie nie poradzić. Patrząc od tej strony, wpis pomaga dłużnikowi nie zadłużać się ponad miarę.

Fakt, że w wielu przypadkach samo wysłanie wezwania do zapłaty prowadzi do całkowitego uregulowania długów potwierdzają doświadczenia Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.
Z naszych analiz za okres styczeń-wrzesień 2020 r. wynika, że blisko 40 proc. dłużników, do których skierowano wezwanie do zapłaty, spłaciło co najmniej połowę zadłużenia, a około 30 proc. z nich spłaciło je w całości – podaje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. Ale są też bardziej oporni dłużnicy. – Gdy nie reagują na wezwania i nie okazują woli rozwiązania problemu np. poprzez ugodę polegającą na rozłożeniu długów na raty, podejmujemy decyzję o wpisywaniu ich do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor – dodaje.

fot. mat. prasowe

Dłużnicy wg województw

Najwięcej zgłoszonych dłużników było w woj. kujawsko-pomorskim.


Badanie przeprowadzone przez research&grow na zlecenie BIG InfoMonitor, techniką CAWI na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polaków N=1000, realizowane w dniach 10-13 lipca 2020.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: