eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sprawdź, co zabrać na wakacje

Sprawdź, co zabrać na wakacje

2017-06-10 00:30

Sprawdź, co zabrać na wakacje

Poza UE przyda się paszport © johan10 - Fotolia.com

Urlopy tuż tuż. Jeśli ktoś zamierza spędzić go granicą, powinien się wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Co zabrać na wakacje za granicą? Jeśli udajemy się poza UE, to przede wszystkim paszport. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie kończy się jego ważność, gdyż nowego z pewnością nie uda nam się wyrobić z dnia nadzień. Expander podpowiada także, że teraz jest odpowiedni moment, by wnioskować o kartę kredytową lub walutową, jeśli zamierzamy z nich korzystać na wczasach.

Przeczytaj także: 10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

Co zabrać na wakacje? Poza UE przyda się paszport


Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, wiele osób podróżujących po Europie zdążyło już zapomnieć, że kiedyś do każdego zagranicznego wyjazdu potrzebny był paszport. Obecnie ten dokument nadal się przydaje, jeśli wyjeżdżamy do kraju spoza Unii. Co ciekawe, niekiedy nawet ważny paszport nie pozwoli nam jednak wjechać do niektórych państw. Dla przykładu niedawno głośno było o parze, w której chłopak nie mógł pojechać do Egiptu, ponieważ termin ważności jego paszportu mijał za mniej niż 6 miesięcy. Podobne zasady zdarzają się również w innych krajach. Dlatego lepiej już teraz sprawdzić, czy będzie konieczna jego wymiana. W wakacje nie uda nam się bowiem dopełnić tych formalności z dnia na dzień. Wtedy czas oczekiwania na nowy dokument znacznie się wydłuża i może wynieść nawet 30 dni.

Jeśli masz daleko do NZF teraz zawnioskuj o EKUZ


Zastanawiając się, co zabrać na wakacje w Europie, nie powinniśmy zapomnieć o karcie EKUZ. W krajach Unii daje nam ona prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Taką kartę można co prawda uzyskać „od ręki”, ale tylko wtedy, jeśli osobiście udamy się do oddziału lub delegatury NFZ. Jeżeli nie będzie to możliwe ze względu na obowiązki w pracy lub daleką odległość do najbliższej placówki NFZ, możemy taką kartę zamówić. Wniosek wyślemy mailem, faksem czy poprzez ePUAP, a kartę EKUZ otrzymamy pocztą. Taka procedura trwa jednak dłużej. Aby mieć pewność, że dostaniemy przesyłkę z kartą przed wyjazdem, najlepiej złożyć wniosek ok. 2 tygodnie wcześniej.

fot. johan10 - Fotolia.com

Poza UE przyda się paszport

Niekiedy nawet ważny paszport nie pozwoli nam wjechać do niektórych państw.


Jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód zawnioskuj o kartę kredytową


W wielu krajach nie uda nam się wypożyczyć samochodu, jeśli nie posiadamy karty kredytowej. W większości banków nie udam nam się jednak jej uzyskać „od ręki”. Cała procedura, czyli rozpatrzenia wniosku kredytowego, a następnie przesłanie karty, może trwać nawet 2 tygodnie. Czasami, za dodatkową opłatą, karta może zostać wysłana kurierem, co znacznie skraca czas oczekiwania. Tylko w nielicznych przypadkach karta jest wydawana tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. Warto także pamiętać, że dużo zależy też od naszej zdolności kredytowej. Może się zdarzyć, że bank odrzuci nasz wniosek i cały proces starania się o przyznanie karty trzeba będzie powtórzyć w innym banku. Warto też dodać, że wypożyczalnie samochodów, jako zabezpieczenie, zakładają na kartę blokadę, która czasami może przekraczać równowartość 10 000 zł. Warto więc wcześniej upewnić się, że nasza karta kredytowa ma odpowiednio wysoki limit.

Przydatne linki:
Karty kredytowe


A co zabrać na wakacje, które organizujemy na własną rękę?


Dobry pomysłem jest karta walutowa. Taki plastik pozwala uwolnić się od bankowych kursów walut, które nie należą do najkorzystniejszych, a także od prowizji za przewalutowanie transakcji. Niekiedy dzięki niej możemy zaoszczędzić nawet 10% wydawanej kwoty. Opłaca się ją wyrobić szczególnie wtedy, jeśli na wakacje nie jedziemy z biurem podróży, lecz sami będziemy płacili za usługi turystyczne w obcej walucie. Taka karta jest podpięta do konta walutowego, na które możemy wpłacić najczęściej euro, dolary amerykańskie lub funty brytyjskie. Walutę możemy kupić tam, gdzie kursy są korzystne (np. w kantorze internetowym), a później wpłacić na takie konto. Karty również zwykle nie da się uzyskać zbyt szybko, gdyż najczęściej jest ona wysyłana do klientów zwykłym listem. Dlatego najlepiej zawnioskować o nią właśnie teraz, aby w wakacje móc już z niej korzystać.

oprac. : Jarosław Sadowski / expander expander

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • yamika / 2017-06-22 20:07:35

    Gotówka to jedna z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać :) A zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają wydatki wakacyjne naszych rodaków ? Podsyłam wyniki wakacyjnego Barometru Ferratum https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF. Co o tym sądzicie ? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: