eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska gospodarka trzyma się bardzo mocno

Polska gospodarka trzyma się bardzo mocno

2006-11-21 09:35

W poniedziałek złoty stabilizował się blisko piątkowych poziomów czekając na bardziej wyraźne ruchy kursu EUR/USD i na nasze dane makroekonomiczne. Okazało się, że dynamika produkcji wzrosła mocniej niż oczekiwano (14,6 proc.) nie potwierdzając obaw o zmniejszenie dynamiki wzrostu.

Przeczytaj także: Amerykańscy inwestorzy bawią się w kasyno

Ceny produkcji wzrosły nieco mniej niż oczekiwano (3,4 proc.). Co prawda duży wzrost produkcji wynika przede wszystkim ze skoku produkcji samochodów (sprzedaż była wyższa o 1/3 niż rok temu), ale i bez tego dane byłyby niezłe.

Rynek walutowy na te dane nie zareagował, ale niewątpliwie nie przeszkadzało to złotemu w podjęciu próby odrabiania strat z piątku. Nie zostały odrobione, ale złoty zachowywał się bardzo dobrze nie tracąc, w stosunku do piątku, mimo wzmocnienia dolara do euro. Taka siła złotego powinna się nadal utrzymywać, ale mała aktywność rynków w tym tygodniu powinna sprzyjać stabilizacji waluty.

WGPW w poniedziałek znowu nie miała wyboru. Spadające indeksy na innych giełdach prowadziły i u nas rynek na południe. Trochę śmieszne było to, że drożały akcje sektora surowcowego (szczególnie paliwowego), ale wspominałem w poniedziałek, że w grze były już styczniowe kontrakty na ropę, co (nieco sztucznie) zapewniało wzrost ceny ropy o ponad 2 dolary. Poza tym pomagało to, że na skutek fuzji drożały akcje w sektorze surowcowym w całej Europie.

Najgorzej wyglądał sektor bankowy. Podaż była generalnie umiarkowana, a WIG20 krążył wokół ważnego wsparcia na 3.100 pkt. Widać było jednak, że bardzo spokojne zachowanie giełd europejskich, na których sytuacja ciągle się poprawiała, dawało szansę bykom. Doskonałym pretekstem były dla nich bardzo dobre dane makro i to po nich właśnie indeksy ruszyły mocniej na północ.

Sesję WIG20 zakończył bez zmian w stosunku do piątku, ale indeks cenowy, TechWig czy MidWig wzrosły. Zdrożały również kontrakty. Nie widziałbym tego jako zapowiedzi powrotu do hossy, ale raczej przejścia do konsolidacji nad 3.100 pkt. Jeśli nie zajdzie coś nadzwyczajnego to powinniśmy w tym stanie (między 3.100 a 3.220 pkt.) pozostać do końca tygodnia. Jeśli utrzymają się nocne wzrosty cen surowców (niewielkie) to dzisiaj jest szansa na umiarkowany wzrost WIG20.

Rozpoczął się jeden z najmniej aktywnych tygodni

W poniedziałek rynki akcji w Eurolandzie musiały wybrać, czy idą za Amerykanami, których zdaje się nic nie niepokoić, czy za Azjatami, których amerykańskie spowolnienie niepokoi bardzo mocno. Wybrano drogę pośrednią – indeksy spadały, ale przekonania w tych spadkach widać nie było. Nieznacznie rósł też kurs EUR/USD. Im bliżej było do otwarcia sesji w USA tym lepiej wyglądały europejskie rynki akcji i w końcu indeksy wzrosły.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Napięcie na rynku rośnie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: