eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Spadkobiercy będą mieli łatwiej - rusza informacja o uśpionych kontach

Spadkobiercy będą mieli łatwiej - rusza informacja o uśpionych kontach

2016-06-13 10:41

Spadkobiercy będą mieli łatwiej - rusza informacja o uśpionych kontach

Rusza informacja o uśpionych kontach © Tomasz Zajda - Fotolia.com

Już od początku nadchodzącego miesiąca banki oraz SKOK-i udostępnią nową usługę, która z pewnością bardzo spodoba się Polakom. Będzie to Centralna informacja, dzięki której spadkobiercy będą mogli o wiele łatwiej i szybciej niż dotychczas uzyskać informacje odnośnie kont bankowych pozostawionych przez zmarłego. W odróżnieniu od obecnej sytuacji, nie będzie już konieczne wysyłanie zapytań do każdego banku z osobna. Wystarczy zrobić to raz w placówce banku lub SKOK-u.

Przeczytaj także: 3D Secure z odciskiem palca w Millennium Banku

Termin „rachunki uśpione” to nic innego niż konta osobiste zmarłych osób, o których ich spadkobiercy nie mają zielonego pojęcia lub też należące do osób, których spadkobiercy nie zostali odnalezieni. Określenie to dotyczy również rachunków, o których zapomnieli sami właściciele. Już za kilka tygodni odzyskanie zdeponowanych na nich pieniędzy będzie o wiele łatwiejsze niż dotychczas. A wszystko za sprawą zmian, które wejdą w życie od 1 lipca br.

Kręta ścieżka spadkobiercy


Spadkobierca, który chce uzyskać informacje o oszczędnościach zmarłego, musi znajdować się w posiadaniu prawomocnego postanowienia sądu odnośnie jego prawa do nabycia spadku lub też aktu notarialnym stanowiącego poświadczenie jego dziedziczenia. Bez tego - również po wejściu w życie nowych przepisów - proces poszukiwania konta nie będzie mógł się rozpocząć.

Dopełnienie formalności związanych z otrzymaniem takiego dokumentu nie stanowi i nie stanowiło istotnego problemu dla spadkobiercy. Znacznie poważniejsze trudności mogły pojawić się na etapie ustalania, czy istnieją rachunki bankowe, na których mogą znajdować się pieniądze zgodnie z prawem należne spadkobiercy. Aby zdobyć taką wiedzę, należało zwrócić się z indywidualnym zapytaniem o rachunek danej osoby do każdego banku lub SKOK-u osobno.
– Mając na uwadze fakt, że w naszym kraju działa obecnie blisko 40 banków komercyjnych, ponad 560 spółdzielczych i około 50 SKOK-ów, proces ten był bardzo czasochłonny, co zniechęcało wiele osób do poszukiwań – mówi Maja Markiewicz, dyrektor Linii biznesowej usługi Ognivo w KIR.

fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com

Rusza informacja o uśpionych kontach

Od 1 lipca 2016 r. zostanie uruchomiona Centralna informacja o rachunkach uśpionych, tj. rachunkach osób zmarłych i zapomnianych rachunkach osób fizycznych.


Wraz z wejściem w życie nowych przepisów ta sytuacja zasadniczo się zmieni. Od 1 lipca 2016 r. zostanie uruchomiona Centralna informacja o rachunkach uśpionych, tj. rachunkach osób zmarłych i zapomnianych rachunkach osób fizycznych, do której, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, przystąpią wszystkie banki i SKOK-i w Polsce. Centralna informacja będzie prowadzona przez KIR, instytucję infrastruktury polskiego sektora bankowego, która odpowiada m.in. za prowadzenie rozliczeń międzybankowych. KIR, jako izba rozliczeniowa, o której mowa w art. 67 Prawa bankowego, zgodnie z art. 92bb ust. 2 Prawa bankowego, jest podmiotem uprawnionym do prowadzenia Centralnej informacji o rachunkach uśpionych. Jako baza do jej utworzenia wykorzystana została aplikacja Ognivo, której operatorem jest KIR.

Ognivo to unikalne na polskim rynku rozwiązanie, które od lat umożliwia bezpieczną i szybką komunikację między bankami oraz pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Aplikacja, zbudowana z modułów o różnych funkcjach, powstała jako narzędzie do elektronicznej wymiany informacji o rozliczeniach międzybankowych i obsługi reklamacji związanych z rozliczeniami. Wykorzystywana jest także m.in. w sprawnym przenoszeniu rachunków z banku do banku.

Od wakacji będzie łatwiej


Już w lipcu proces pozyskiwania informacji o rachunkach uśpionych znacznie przyspieszy. Dużym ułatwieniem będzie możliwość złożenia jednego wniosku w dowolnym banku lub SKOK-u przez osobę posiadającą tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku albo poszukującą własnych rachunków. Warto podkreślić, że nie trzeba być klientem instytucji, w której składamy zapytanie. Można to zrobić tam, gdzie będzie nam po prostu wygodniej.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: