eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza: ustawa czeka na podpis prezydenta

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza: ustawa czeka na podpis prezydenta

2015-03-21 14:48

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza: ustawa czeka na podpis prezydenta

Sejm zdecydował: przyjęcie spadku domyślnie z dobrodziejstwem inwentarza © PHILETDOM - Fotolia.com

Spadkobiercy nie będą już zaskakiwani długami spadkowymi. Sejm ostatecznie przyjął zmiany w Kodeksie cywilnym i innych ustawach, wprowadzające jako zasadę przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, ograniczające odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy. Obecnie "domyślnie" przyjmuje się zasadę przyjęcia spadku łącznie z pełnymi długami. Nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent.
Dotychczas, w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiaduje się o spadku, może złożyć albo oświadczenie o jego przyjęciu albo odrzuceniu. Z kolei spadek można przyjąć na dwa sposoby: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub z jej ograniczeniem (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).

Jeśli spadkobierca odrzuci spadek, to nie dziedziczy nic, w tym – co oczywiste – również i długów. Jeśli jednak nie złoży w ustawowym terminie oświadczenia, to automatycznie dziedziczy wszystko łącznie z długami spadkodawcy. Taka konstrukcja prawa skutkowała tym, że wiele osób nieświadomie dziedziczyło zadłużony spadek i odpowiadało całym swoim majątkiem za nie swoje długi, np. za niespłacone kredyty.

Zapisy takie zagrażały jednak spadkobiercom, zdarzało się bowiem, że nieświadomie mogli odziedziczyć zadłużony spadek i odpowiadali całym swoim majątkiem za zobowiązania zmarłego, np. niespłacone kredyty.

Nowelizacja przewiduje, że jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedział się o spadku, nie złoży oświadczenia o jego odrzuceniu lub przyjęciu, wtedy będzie to oznaczało przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Nowelizacja zmienia ponadto zasadę ustalania stanu majątku spadkowego. Dotychczasowe przepisy mówią, że ustala go komornik sądowy, co przekłada się na wysokie koszty dla spadkobierców. Nowelizacja natomiast umożliwia spadkobiercom przyjmującym spadek z dobrodziejstwem inwentarza złożenie w sądzie lub u notariusza „prywatnego” wykazu inwentarza na formularzu przygotowanym przez Ministra Sprawiedliwości.

Ustawa chroni też prawa wierzycieli spadkodawcy - jeśli nie zgadzaliby się oni z „prywatnym” wykazem sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na wniosek wierzycieli komornik.

Nowelizacja trafiła teraz do podpisu przez prezydenta.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: