eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › PKO BP: profil PUE ZUS założysz przez bankowość internetową

PKO BP: profil PUE ZUS założysz przez bankowość internetową

2016-05-13 13:19

PKO BP: profil PUE ZUS założysz przez bankowość internetową

Przez bank do ZUS w PKO BP © astrosystem - Fotolia.com

Bank PKO BP wprowadza kolejną usługę dla swoich klientów – od teraz mogą oni za pomocą bankowości elektronicznej założyć profil PUE ZUS i zyskać dzięki temu dostęp do e-usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które posiadają już profil, również zalogują się do niego przez serwis internetowy banku.

Przeczytaj także: Rachunek walutowy z kartą w PKO BP założysz przez internet

Jakie możliwości daje e-urząd?


Dostęp do usługi otrzymało na razie kilkadziesiąt tysięcy klientów PKO Banku Polskiego. W najbliższym czasie z opcji e-urząd będą mogli skorzystać kolejni klienci banku oraz Inteligo. Za pośrednictwem całodobowo dostępnej Platformy ZUS można sprawdzić między innymi stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma też dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę. Z kolei pracodawcy mają wgląd do danych osób zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, deklaracji wpłat. Mogą również składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu. Osoby pobierające świadczenie sprawdzą informacje o wysokości emerytury, renty lub wypłacanych przez ZUS zasiłków.
Wykorzystanie systemów transakcyjnych Banku do umożliwienia i tym samym ułatwienia klientom kontaktu z urzędem to kolejny krok w budowaniu Cyfrowej Polski. Na początku kwietnia udostępniliśmy klientom możliwość składania wniosków o świadczenia w Programie 500+ przez bankowość elektroniczną. Taka forma okazała się sukcesem. Mam nadzieję, że zainteresowanie założeniem profilu na PUE ZUS przez bankowość internetową również będzie duże – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

fot. astrosystem - Fotolia.com

Przez bank do ZUS w PKO BP

Klienci PKO BP mogą za pomocą bankowości elektronicznej założyć profil PUE ZUS.


Wszystkie osoby posiadające profil na PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi „Zadaj pytanie ZUS”, dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Mają też możliwość składania online wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych. Do wysyłania i odbierania z ZUS większości korespondencji i prowadzenia rozliczeń potrzebny jest podpis elektroniczny, czyli certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP.

Jak założyć profil na PUE przez bankowość on-line?


Osoby, które zdecydują się założyć profil na PUE ZUS przez bankowość elektroniczną, po zalogowaniu się do swojego konta powinny w menu kliknąć w zakładkę „e-urząd” i następnie krok po kroku potwierdzać wyświetlające się na ekranie dane. Dane te będą przesłane do ZUS i w czasie rzeczywistym zweryfikowane przez urząd. Potem następuje automatyczne przekierowanie na PUE ZUS. Do platformy przez bankowość online zalogują się też klienci, którzy mają już swój profil.

Z danych za ubiegły miesiąc wynika, że największą grupę (30 proc.) użytkowników PUE ZUS stanowią osoby w wieku 25-34 lata, a nieco mniejszą (20 proc.) 35-44-latkowie. Tuż za nimi są osoby w przedziale wiekowym 45-55 lat. Stosunkowo niewielką grupę użytkowników są osoby między 18 a 24 rokiem życia, a zdecydowanie najmniejszą ci powyżej 65 lat.

Przeczytaj także: Nowe szaty iPKO Nowe szaty iPKO

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: