eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2016

2016-05-13 12:50

TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia IV 2016 © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli ktoś spodziewał się, że kwiecień przyniesie istotne rozstrzygnięcia w kwestii obrazu rynku funduszy inwestycyjnych, musi poczuć się nieco rozczarowany. Wciąż bowiem mamy do czynienia ze zmianami preferencji klientów TFI.

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia III 2016

Po pierwszych czterech miesiącach roku trudno jednoznacznie określić, jak miewa się polski rynek funduszy inwestycyjnych. Każdy kolejny miesiąc przynosi zmiany preferencji klientów co do poszczególnych rozwiązań inwestycyjnych. W kwietniu z funduszy ubyło -111 mln zł, choć trzeba zauważyć, że istotny wpływ na to saldo miały fundusze dedykowane. Istnienie dość enigmatycznej sytuacji potwierdza prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.
- Otoczenie ekonomiczne i polityczne wciąż jest dużą niewiadomą dla inwestorów, nie ma więc co się dziwić, że także ich preferencje, co do poszczególnych klas aktywów, nie są stałe. Do takiego obrazu rynku powinniśmy się przyzwyczaić w najbliższym czasie – mówi.

Z samych funduszy dedykowanych ubyło w kwietniu -158 mln zł. Jednak gdyby przyjrzeć się obrazowi najpopularniejszej grupy funduszy – niededykowanych - otrzymalibyśmy nieco bardziej pozytywny obraz rynku w ubiegłym miesiącu, z dodatnim saldem niecałych +50 mln zł.

Sporym, także pozytywnym, zaskoczeniem były fundusze dłużne. Trafiło do nich per saldo ponad +200 mln zł, co było równocześnie pierwszym dodatnim saldem wpłat i umorzeń w tej grupie od lutego poprzedniego roku. W tym wypadku to efekt prawie wyłącznie funduszy niededykowanych. Jak zawsze w takich wypadkach, za wcześnie jest jednak wyrokować na podstawie jednego miesiąca, czy preferencje klientów trwale mogą ulec zmianie. Patrząc na odpływy w poprzednich miesiącach warto pozostać raczej konserwatywnym.

Na drugim końcu znalazły się z kolei fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, z odpływem prawie -340 mln zł. To drugi miesiąc z rzędu, gdy klienci więcej wypłacali niż wpłacali z tej grupy funduszy, ale warto pamiętać, że pozostają one niekwestionowanym liderem wśród inwestorów w tym roku z prawie +1 mld zł sprzedażny netto.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Ożywienie na rynku trwało krótko – w kwietniu znów odnotowano odpływ środków


Inwestorzy wciąż nie mogę przekonać się do rynku akcji, a przynajmniej do polskiej giełdy. W ubiegłym miesiącu odpłynęło z funduszy akcyjnych -272 mln zł, a licząc od początku roku ponad -1,1 mld zł. Na obronę funduszy akcyjnych warto wspomnieć, że tak wysoki odpływ to efekt, w przeważającej większości, odpływu z funduszy dedykowanych. Niemniej jednak, wszystko wskazuje na to, że akcje i apetyt na ryzyko, nie będą kluczowe dla inwestorów w najbliższym czasie.

Obraz rynku w kwietniu zdecydowanie osłodziły fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których trafiło prawie +200 mln zł, po tym jak w marcu klienci wpłacili do nich +265 mln zł. Ta niegdyś prawie zupełnie nieznana grupa funduszy, jest dziś drugą co do popularności grupą funduszy (nie licząc funduszy rynku niepublicznego). Kto wie, może właśnie takie podejście inwestorzy uważają za złoty środek na niepewne i zmienne czasy na rynkach kapitałowych?

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się fundusze dłużne, do których trafiło per saldo ponad +200 mln zł


Informacje o raporcie:


Raport powstał na bazie 536 funduszy, które zaraportowały do IZFiA. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, działa na mocy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Izba została powołana 28 października 2004 roku (wcześniej – od 1997 roku środowisko było reprezentowane przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, którego następcą jest Izba). Członkami Izby jest obecnie 17 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych. Do Izby należy również 2 agentów transferowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: