eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dlaczego warto lepiej poznać bankowość internetową?

Dlaczego warto lepiej poznać bankowość internetową?

2019-04-25 10:51

Dlaczego warto lepiej poznać bankowość internetową?

Dlaczego warto lepiej poznać bankowość internetową? © Andrey Popov - Fotolia.com

Bankowość internetowa w naszym kraju liczy sobie już przeszło dwie dekady. Dziesięć lat jej funkcjonowania wystarczyło, aby rzesza jej użytkowników liczyła sobie 5 mln osób. U schyłku minionego roku aktywnie korzystało z niej już 17 mln Polaków. Zważywszy wygodę i funkcjonalności, które oferuje, ta popularność nie jest jednak niczym, co powinno zaskakiwać. Czy jednak potrafimy korzystać z wszystkich jej możliwości? Eksperci Związku Firm Pośredników Finansowych (ZFPF) podpowiadają, że warto poznać nawet jej najmniej popularne funkcje, bo i one mogą pomóc nam w wygenerowaniu oszczędności.

Przeczytaj także: Jak COVID-19 zmienił bankowość?

Dostęp do własnych środków 24/7


Dziś otworzenie konta w banku jest równoznaczne z uzyskaniem dostępu do bankowości internetowej. Wystarczy, że zalogujemy się do jej serwisu, ustalimy hasła i w zasadzie nie pozostaje nam nic innego niż niczym nieograniczone (7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę) korzystanie z jej narzędzi.
– Ta najpopularniejsza to możliwość wykonywania przelewów online, co zdecydowania upraszcza płacenie rachunków i robienie zakupów w sieci. Możemy w systemie także ustawić zlecenia stale, czyli wskazać, w jakim terminie i w jakiej kwocie pieniądze z naszego konta zostaną automatycznie przelane na podany rachunek. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie zapomnimy o opłaceniu ważnej faktury. Wykonując przelewy możemy również zdecydować, czy chcemy korzystać z opcji natychmiastowej – wtedy „druga strona” otrzyma środki od razu albo możemy zaplanować transakcje w czasie. Nie wszyscy klienci są tego świadomi, że posiadając standardowe konto internetowe, możemy również wykonywać przelewy w obcej walucie. Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli sporadycznie kupujemy w zagranicznych sklepach lub rzadko wyjeżdżamy za granicę. Nie musimy wtedy otwierać odrębnego konta walutowego, ponieważ wszystkie płatności w walucie innej niż PLN, będziemy mogli wykonać korzystając z naszego dotychczasowego rachunku – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Dlaczego warto lepiej poznać bankowość internetową?

Posiadając konto internetowe, otwiera się przed nami możliwość korzystania z wielu udogodnień, dzięki którym płacenie czy trzymanie się ustalonego budżetu staje się łatwiejsze i wygodniejsze.


Korzystanie z narzędzi bankowości internetowej niewątpliwie stanowi wsparcie w utrzymaniu finansów w ryzach. Wystarczy prześledzenie historii dokonywanych transakcji i już wiemy, ile pieniędzy i na co wydajemy. Żadnego problemu nie stanowi również policzenie przychodów. To pomaga nie tylko prowadzić budżet domowy, ale może być równie dobrze motywacją do podjęcia decyzji o rozpoczęciu oszczędzania. Zanim zdobyliśmy dostęp do bankowości internetowej, zmuszeni byliśmy samodzielnie spisywać wszystkie wydatki lub kierować swoje kroki do banku po wyciąg z konta.

Ale przecież bankowość internetowa i serwis transakcyjny naszego banku może zaoferować nam znacznie więcej, czego nie zawsze jesteśmy świadomi.

Klienci internetowi mogą więcej


Stały podgląd finansów na koncie internetowym to nie wszystko. Niektóre banki swoim klientom „internetowym” oferują pomoc wirtualnych ekspertów – osobistych trenerów finansowych. Na czym to polega?
– Aplikacje i systemy transakcyjne obecne na rynku są inteligentne, to znaczy same wiedzą (na podstawie naszej aktywności na karcie płatniczej), jak skategoryzować nasze wydatki. W postaci przyjaznych dla oka grafów czy wykresów pokazują nam, ile wydajemy w danym okresie na żywność, ile razy w skali miesiąca odwiedziliśmy naszą ulubiona restaurację, czy, ile kosztuje utrzymanie samochodu. Z takim wirtualnym doradcą finansowym będziemy mogli także zaplanować oszczędzanie. Wystarczy, że określimy cel finansowy, a będziemy na bieżąco informowani o tym, ile nam jeszcze brakuje do zakupu wymarzonej wycieczki czy nowego komputera – tłumaczy Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Oszczędzanie podczas korzystania z bankowości internetowej w ogóle jest łatwiejsze. Poprzez konto na portalu transakcyjnym w kilka minut online założymy konto oszczędnościowe. Możemy przelewać na niego część naszych środków samodzielnie albo skorzystać z jednego z przygotowanych specjalnie dla klientów programów, dzięki którym oszczędzanie prawie nic nie kosztuje. Jak to działa? Podczas zakupów i płatności kartą kwota zostaje zaokrąglona do pełnej sumy, a reszta wpływa na oddzielne konto – czyli płacimy np. 33,10 zł, z konta upływa nam 35 zł, a na koncie oszczędnościowym mamy już zaoszczędzone 1,90 zł.
– To rozwiązanie dedykowane szczególnie tym użytkownikom bankowości elektronicznej, dla których oszczędzanie jest dużym poświęceniem i nie mogą przekonać się do takiego kroku. Działa to podobnie jak skarbonki dzieci, które oszczędzając drobne kwoty otrzymane od rodziców, potrafią zgromadzić niemałe sumy – wyjaśnia Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Załóż firmę przez konto w banku


Narzędzia i dodatki, które znajdziemy na swoim koncie na portalu transakcyjnym, nie są tylko związane ze światem finansów osobistych. Mogą ułatwić nam różne sfery życia. Na polskim rynku znajdziemy już banki, które umożliwiają swoim klientom za pośrednictwem bankowości elektronicznej wypełnić i złożyć wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej, przesłać deklaracje do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego lub poprosić o wydanie karty EKUZ, a nawet się ubezpieczyć.
– To rozwiązania, na które szczególną uwagę powinni zwrócić przedsiębiorcy, bo po prostu ułatwiają prowadzenie biznesu. Mogą oni również (zresztą tak samo jak każdy „Kowalski”) poprzez swoje konto w portalu złożyć wniosek o kredyt lub o wydanie karty. Oszczędza to czas, bo nie trzeba na załatwianie tych spraw tracić cennych minut odwiedzając siedzibę banku – mówi Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Mieć bank w kieszeni


Posiadając konto internetowe, otwiera się przed nami możliwość korzystania z wielu udogodnień, dzięki którym płacenie czy trzymanie się ustalonego budżetu staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Warto wykonać także krok dalej i pobrać na swojego smartfona aplikację mobilną banku, z którego usług korzystamy. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do tych samych narzędzi i funkcji, które oferuje portal transakcyjny.
– Korzystanie z takich aplikacji jest także coraz bezpieczniejsze. Banki wprowadzają dwuetapowe etapy uwierzytelniania czy umożliwiają klientom logowanie się za pomocą rozpoznawania twarzy lub linii papilarnych. Zatem możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych finansów, kiedy w naszym telefonie np. wykonujemy przelew. Co więcej, pamiętajmy o tym, że to właśnie dzięki naszym telefonom dodatkowo możemy zadbać o kwestię bezpieczeństwa. SMS powiadomi nas o każdorazowej zmianie salda na naszym koncie lub o próbie zalogowania się do aplikacji, dzięki czemu będziemy mogli w porę zareagować i uchronić się przed oszustami, którzy czyhają na nasze pieniądze. Wystarczy, że ustawimy właściwą opcję w programie – sugeruje Paweł Szramowski, ekspert ZFPF, Alex T. Great.

Dobrym pomysłem będzie także ustawienie na naszym koncie w serwisie transakcyjnym lub w aplikacji mobilnej dziennych limitów transakcji – przelewów wychodzących lub płatności kartą. To nie tylko pozwoli rozważnie podchodzić do wydatków, ale także stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami kradzieży czy zgubienia karty. Gdyby doszło do takich sytuacji, nie utracimy wszystkich pieniędzy, tylko środki do pewnej wysokości.

Śledźmy także na bieżąco aktualności publikowane przez nasz bank. Wtedy będziemy wiedzieć o wszystkich wprowadzanych nowinkach z obszaru bankowości internetowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: