eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 500 złotych na dziecko jednak w kwietniu? Projekt gotowy

500 złotych na dziecko jednak w kwietniu? Projekt gotowy

2016-01-28 17:08

500 złotych na dziecko jednak w kwietniu? Projekt gotowy

500 złotych na dziecko już w kwietniu? © pololia - Fotolia.com.jpg

Obietnica 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko od początku zyskała zarówno licznych przeciwników, jak i zwolenników. Pojawiały się (i nadal pojawiają) wątpliwości, czy budżet jest gotowy na tak duży wydatek. Okazuje się, że najprawdopodobniej jest – Komitet Stały Rady Ministrów przyjął właśnie projekt ustawy. Według wstępnych ustaleń, program "Rodzina 500 Plus" miałby ruszyć już w kwietniu.
Wiele wskazuje na to, że wejście w życie zapowiadanego od kilku miesięcy programu „Rodzina 500 Plus”, w ramach którego rodzice otrzymają 500 zł na drugie (i każde kolejne) dziecko, jest już przesądzone. Poważne zastrzeżenia zgłaszało Ministerstwo Finansów, według którego program pochłonie blisko 17,3 mld zł, podczas gdy „w projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zostały zaplanowane wydatki w łącznej wysokości 17.055.090 tys. zł”. Ostatecznie jednak na swoim Twitterowym profilu Ministerstwo poinformowało, że środki zostały zabezpieczone i nie ma zagrożeń dla realizacji projektu.

Czym jest program „Rodzina 500 Plus”?


Aby uzyskać obiecywane przez rząd 500 zł, nie trzeba spełniać kryterium dochodowego – pieniądze będą przysługiwać wszystkim rodzinom posiadającym więcej niż jedno dziecko. Dodatkowo wsparcie w takiej samej wysokości otrzymają rodzice jednej pociechy, jeśli ich dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł na osobę w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Środki będą wypłacane do ukończenia przez potomka 18 roku życia.

Co ważne, do otrzymywania świadczenia uprawnione będą również rodziny zastępcze – zarówno spokrewnione, jak i niespokrewnione.

fot. pololia - Fotolia.com.jpg

500 złotych na dziecko już w kwietniu?

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął właśnie projekt ustawy. Według wstępnych ustaleń, program "Rodzina 500 Plus" miałby ruszyć już w kwietniu.


Pojawiają się głosy – czas pokaże, na ile słuszne – że program przyczyni się do dezaktywizacji zawodowej rodzica uzyskującego w rodzinie niższe dochody. Także osoby o niskich kwalifikacjach, którym ciężko znaleźć dobrze płatną (lub jakąkolwiek) pracę, mogą stracić motywację do jej poszukiwania. Na razie są to jednak tylko przypuszczenia.

O ile ustawa zostanie przyjęta w lutym, program prawdopodobnie ruszy już w kwietniu. Wnioski będzie można składać do 30 czerwca ze względu na dużą liczbę rodzin uprawnionych do otrzymania świadczenia (2 mln 700 tys.).

Na konsekwencje wprowadzenia nowej ustawy przyjdzie nam trochę poczekać. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to pierwszy poważny test dla nowego rządu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.