eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 500 zł na dziecko – ustawa przyjęta przez Sejm

500 zł na dziecko – ustawa przyjęta przez Sejm

2016-02-11 17:11

500 zł na dziecko – ustawa przyjęta przez Sejm

Ustawa „Rodzina 500 plus” przyjęta przez Sejm © goodluz - Fotolia.com

261 posłów za, 43 przeciwko, a 140 wstrzymało się od głosu – tak przedstawia się wynik sejmowego głosowania nad projektem ustawy „Rodzina 500 plus”. W piątek projekt trafi do Senatu.

Przeczytaj także: 500 złotych na dziecko jednak w kwietniu? Projekt gotowy

Opozycja zgłosiła szereg istotnych poprawek, jednak nie należy zakładać, że zostaną one uwzględnione. W obecnej wersji 500 zł przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na dochody, lub na pierwsze dziecko w przypadku uzyskiwania dochodów na osobę w wysokości maksymalnie 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego (przy czym do kwoty tej wliczają się również zasiłki i świadczenia rodzinne). Co ważne, kryteria dochodowe mają być weryfikowane co dwa lata, nie są to więc kwoty stałe. Pieniądze wypłacane będą do ukończenia przez dziecko 18 roku życia – z wyjątkiem sytuacji, gdy osoba taka sama wstąpiła już w związek małżeński lub jest rodzicem uprawnionym do otrzymania świadczenia. Także w sytuacji, gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej mu utrzymanie, rodzice nie otrzymają 500 zł.

Opozycja chce między innymi, aby pieniądze przysługiwały na każde dziecko oraz by ustalono górny próg dochodowy w wysokości 2,5 tys. zł na osobę. Wśród zgłoszonych propozycji znalazł się także pomysł, by samotni rodzice nie byli objęci kryterium dochodowym przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko.

Warto zaznaczyć, że 500 zł otrzymają nie tylko rodzice biologiczni, lecz również rodzice zastępczy i adopcyjni. O pieniądze mogą się również starać rodziny patchworkowe, jeżeli mają co najmniej jedno wspólne dziecko.

fot. goodluz - Fotolia.com

Ustawa „Rodzina 500 plus” przyjęta przez Sejm

500 zł przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na dochody, lub na pierwsze dziecko w przypadku uzyskiwania dochodów na osobę w wysokości maksymalnie 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.


Otrzymane środki będą zwolnione z podatku dochodowego, nie zostaną również wliczone do dochodu, jeżeli rodzina ubiega się o inne świadczenia.

Planowo program ruszyć ma 1 kwietnia i od tego momentu będzie można składać wnioski w urzędzie gminy lub miasta. Można będzie to zrobić również on-line, o ile posiadamy profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny. Jeżeli rodzice złożą wniosek do 30 czerwca 2016 r., otrzymają wyrównanie za maj i kwiecień. Jeżeli nie zdążą, środki będą wypłacane od momentu złożenia wniosku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: