eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Microsoft, Nokia i Syria

Microsoft, Nokia i Syria

2013-09-03 13:31

Wtorkowe przedpołudnie nie dostarcza żadnych emocji na rynkach finansowych, a szeroko komentowane jest jedynie przejęcie biznesu komórkowego od Nokii przez Microsoft. Wartość transakcji to 7,2 mld USD.

Przeczytaj także: Kolejny wzost cen mieszkań w Chinach

Rynki finansowe


Obie firmy w ostatnim czasie mają problemy z narastającą konkurencją w branży technologicznej i ten pomysł ma być receptą na bolączki. Transakcja zmienia charakter obu koncernów. Nokia zostanie jedynie producentem sprzętu telekomunikacyjnego, a Microsoft wejdzie na rynek produkcji urządzeń, poszerzając dotychczasową ofertę koncentrującą się na oprogramowaniu. Notowania Nokii podskoczyły w Helsinkach o blisko połowę. To, jak zostanie przyjęta transakcja w USA, będzie wiadomo po południu. Wtedy też zostanie opublikowany sierpniowy indeks ISM, obrazujący aktywność w amerykańskim przemyśle. Trudno jednak oczekiwać dużego zaskoczenia. Wstępny odczyt PMI wykazał zbliżoną koniunkturę, jak miesiąc wcześniej i zapewne ISM to potwierdzi. Zostanie to prawdopodobnie odczytane jako potwierdzenie, że w tym miesiącu Rezerwa Federalna ograniczy skup aktywów.

Niepokój na rynkach wywołały informacje o pociskach wystrzelonych na Morzu Śródziemnym. Rakiety wpadły prawdopodobnie do wody, ale ich wystrzelenie ma związek z planowanym atakiem na Syrię. Do tej pory ta sprawa nie wywoływała większych reperkusji na rynkach finansowych i trudno przewidzieć, jaki będzie ostatecznie jej wpływ na notowania. Można przypuszczać, że rozegra się bardziej w sferze emocji inwestorów, niż będzie miała realny wpływ na wydarzenia rynkowe.

Rynki nieruchomości


Kolejny wzrost odnotował wskaźnik PMI, obrazujący aktywność brytyjskiego budownictwa. W sierpniu wyniósł 59 pkt wobec 57 pkt miesiąc wcześniej. Był to 4. kolejny odczyt powyżej 50 pkt, oddzielających spowolnienie od ożywienia koniunktury. Jednocześnie tak dobrego wyniku nie widzieliśmy od września 2007 r. Ożywienie było widoczne we wszystkich segmentach rynku budowlanego. Najmocniejsze było w mieszkaniówce, w przypadku której tak dobrej koniunktury nie mieliśmy od czerwca 2010 r. Przyspieszenie miało miejsce też w budownictwie infrastrukturalnym, którego kondycja była najlepsza od września 2007 r. Relatywnie najsłabiej wypadło budownictwo komercyjne z koniunkturą najlepszą od maja 2012 r.

Dobrym prognostykiem jest wzrost nowych zamówień, których było najwięcej od marca 2012 r. Głównie pochodziły z segmentu mieszkaniowego i infrastrukturalnego. W ocenach koniunktury w perspektywie kolejnych 12 miesięcy firmy budowlane wykazują duży optymizm.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: