eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 29.07-02.08.13

Rynek akcji, walut i surowców 29.07-02.08.13

2013-08-05 11:15

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 22-26.07.13


Eurodolar (EUR/USD)

Do środy eurodolar pozostawał w fazie konsolidacji. Wielu inwestorów oczekiwało na środowy komunikat po 2-dniowym posiedzeniu FOMC. W komunikacie nie było nic ponad to co już wiedzieli inwestorzy. Nie pojawiły się żadne jastrzębie tony, które mogły doprowadzić do umocnienia dolara. W tych warunkach późnym wieczorem doszło do wybicia w górę do poziomu 1.3344 USD, szybko jednak nastąpił powrót do górnego ograniczenia kanału (1.3280-1.3295 USD). W czwartek nastąpił powrót do fazy konsolidacji a znacznie lepsze dane z rynku pracy w USA oraz w postaci indeksu ISM dla przemysłu, doprowadziły do spadku do poziomu 1.3194 USD.

W piątek w nocy osiągnięte zostało minimum na poziomie 1.3189 USD. Potem rozpoczęło się niewielkie korekcyjne odbicie. Lokalny szczyt wypadł na poziomie 1.3226 USD. Przed publikacją danych z rynku pracy w USA eurodolar był notowany nisko po 1.3195 USD. Dane okazały się gorsze i doprowadziły do silnego ruchu w górę. Kurs euro wystrzelił w górę do 1.3284 USD. Potem doszło do cofnięcia do poziomu 1.3232 USD. Kolejne maksimum wypadło na poziomie 1.3294 USD. Zamknięcie po 1.3284 USD (wykres 5).

Najprawdopodobniej piątkowe silne odbicie jest korekcyjne i nie uda się pokonać górnego ograniczenia kilkusesyjnej konsolidacji. Dane z USA były gorsze od oczekiwań, ale europejczycy mogą o takich danych tylko marzyć. W dłuższej perspektywie na eurodolarze powinniśmy zobaczyć przesilenie i powrót na tegoroczne minima i kilka centów niżej (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy


Z dna z 15-go lipca widoczna jest już wzrostowa 5-falowa struktura tworząca falę (c). Eurodolar jest gotowy zwrotu na południe. Początek tygodnia powinien przynieść nieudaną próbę wybicia w górę a z piątkowego dna powinna się pojawić jedynie korekcyjna trójfalowa struktura. Kolejne dni mogą przynieść spadki. Sygnał do zakończenia odbicia z lipcowego dna pojawi się po przełamaniu wsparcia w rejonie 1.3165 USD. Jeśli do tego nie dojdzie eurooptymiści będą mieli nadal apetyt na przetestowanie czerwcowego szczytu na poziomie 1.3415 USD.

Złoty (USD/PLN, EUR/PLN)

Ostatni tydzień przyniósł osłabienie złotego. Do czwartku kurs dolara osiągnął nowe wielosesyjne maksimum na poziomie 3.2251 PLN. W piątek doszło do zwrotu na południe. Dzienne minimum wypadło na poziomie 3.1791 PLN, o godzinie 19-tej dolar był notowany po 3.1864 PLN.

Linia wsparcia poprowadzona przez minima z ostatnich kilku miesięcy została nieznacznie przekroczona. Pozytywnym sygnałem dla dolara było kształtowanie się pozytywnej dywergencji na wskaźniku MACD-histogram. Zaowocowało to w ubiegłym tygodniu dużym odbiciem. W krótkim terminie kurs dolara może zejść w rejon minimum z poprzedniego tygodnia, jednak próba jego przełamania nie powinna się udać. W dalszej perspektywie po przesileniu na eurodolarze oczekuję na mocniejszy ruch w górę (wykres 6), który w ciągu kilku tygodni powinien doprowadzić do wzrostu w rejon lipcowego szczytu (3.38 PLN) i sądzę, że jeszcze nieco wyżej.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej


Przejdźmy do kolejnej pary (EUR/PLN). W ubiegłym tygodniu doszło do sporego odbicia. W czwartek osiągnięte zostało lokalne maksimum na poziomie 4.2604 PLN. W piątek nastąpił zwrot na południe. Dzienne minimum wypadło na poziomie 4.2241 PLN, o godzinie 19-tej euro było notowane po 4.2300 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego


Długoterminowe wsparcie w rejonie 4.20 PLN zostało obronione. W krótkim terminie możliwe jest jeszcze cofnięcie w rejon tego wsparcia, natomiast potem po przesileniu na eurodolarze oczekuję na kolejną falę wzrostów (wykres 7). Sygnał powrotu na czerwcowy szczyt pojawi się po przebiciu oporu w rejonie 4.27 PLN. Target szacuję na 4.40 PLN. W dłuższej perspektywie (kilka miesięcy) możliwe przesilenie i ruch na południe.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Echa Fedu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: