eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikropłatności w Europie

Mikropłatności w Europie

2013-03-07 09:10

Mikropłatności w Europie

Płatności zbliżeniowe © AA+W - Fotolia.com

Europejski rynek mikropłatności rozwija się bardzo dynamicznie. Spada liczba transakcji gotówkowych i choć nadal pozostają one preferowanym środkiem płatności, to pojawienie się rozwiązań i produktów z zakresu mikropłatności sprzyja przechodzeniu na rozliczenia cyfrowe. Wyznaczenie spójnego kierunku działania dla rynku europejskiego, optymalizacja struktury opłat i zarządzania ryzykiem oraz poprawa jakości obsługi użytkownika końcowego z pewnością przyczynią się do upowszechninia rozwiązań przedpłaconych (ang. prepaid), online oraz transakcji bezstykowych w przypadku niewielkich płatności - podaje Frost & Sullivan.

Przeczytaj także: Polacy polubili płatności zbliżeniowe

Według nowej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, pt. Możliwości rozwoju rynku mikropłatności, średnia roczna stopa wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate, CAGR) dotycząca wykorzystania systemów bezstykowych kart płatniczych w Europie w latach 2011-2017 wzrośnie o 28,7 procent. Podobnie, wraz z masowym upowszechnianiem się smarfonów i rozwojem rynku tabletów w Europie, rynek m-commerce odnotuje wzrost na poziomie 10,6 procent CAGR w latach 2011-2018.

Polski rynek płatności jest jednym z najciekawszych pod względem zachodzących zmian. W 2008 roku 90 procent wszystkich płatności było dokonywanych gotówką. W 2011 roku wciąż 89 procent zakupów odbywało się w formie gotówkowej, która pozostaje najważniejszym sposobem płatności na polskim rynku. Z drugiej jednak strony wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie płatności, w konsekwencji czego Frost & Sullivan przewiduje, że liczba płatności z użyciem komunikacji bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication, NFC) wzrośnie z prognozowanych w 2015 roku 4,9 procent do 10,3 procent w 2018.

Na przejściu na płatności cyfrowe skorzystają zarówno banki, jak i instytucje rządowe. Koszt obsługi gotówki w Europie jest stosunkowo wysoki. Europejska Rada ds. Płatności (ang. European Payment Council, EPC) pracuje nad sposobami usprawnienia procesów i redukcji kosztów całkowitych.

„Proces produkcji, transportu, ochrony i niszczenia gotówki jest skomplikowany i drogi. Zważywszy na fakt, że w obiegu znajduje się tylko 30 procent produkowanego pieniądza, rządy starają się zoptymalizować krajowe koszty obsługi gotówki” – stwierdza Jean-Noel Georges, dyrektor programowy ds. rozwiązań ICT w usługach finansowych z francuskiego oddziału Frost & Sullivan. „Kryzys gospodarczy zmusił również rządy do usprawnienia procesu ściągalności podatków oraz zwalczania szarych stref rynku za pomocą pieniądza elektronicznego, a także powiązanych usług internetowych.”

fot. AA+W - Fotolia.com

Płatności zbliżeniowe

Frost & Sullivan przewiduje, że liczba płatności z użyciem komunikacji bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication, NFC) wzrośnie z prognozowanych w 2015 roku 4,9 procent do 10,3 procent w 2018.


Odejście od tradycyjnej gotówki wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami. Przywiązanie do płatności gotówkowych wśród starszego pokolenia użytkowników, problemy związane z modelem biznesowym oraz brak infrastruktury i jasnego przekazu marketingowego to czynniki, które zahamują rozwój rynku w perspektywie krótkoterminowej.

Ponadto, wśród konsumentów można zauważyć różny stopień gotowości do przyjęcia kart bezstykowych (zbliżeniowych). Według Frost & Sullivan, odpowiednia edukacja zarówno po stronie użytkowników, jak i handlowców kładąca nacisk na zabezpieczenia stosowane w technologiach bezstykowych przyczyni się do popularyzacji kart zbliżeniowych oraz bezstykowych form płatności mobilnych.

Zatem przyszłość kart prepaid i mobilnych rozwiązań prepaid rysuje się w jasnych barwach. „Zamiana gotówki na elektroniczne środki płatności w portmonetce elektronicznej jest obecnie najlepszym wyjściem" - zauważa Georges. „Elastyczne rozwiązanie obejmujące otwieranie rachunków płatności mobilnych prepaid, które klienci mogą doładowywać określoną sumą pieniędzy poprzez transfery P2P, depozyty gotówkowe i karty bankowe, a następnie opłacać zawierane transakcje doładowaną kwotą, będzie zachęcać do dokonywania płatności bezgotówkowych.”

Co równie ważne, płatności mobilne w chmurze (ang. cloud-based) mogą także przyczynić się do dalszego rozwoju rynku mikropłatności. „Takie płatności stanowią zasadniczo rozwiniętą formę tradycyjnego rynku handlu elektronicznego. Jesteśmy jednak przekonani, że w miarę dojrzałości rynku płatności mobilnych w chmurze oraz wraz ze wzrostem wiedzy o tej usłudze wśród konsumentów i handlowców, rozwiązanie to będzie odgrywać ważną rolę w sektorze usług płatności mobilnych In-Store imikropłatności" - podsumowuje Georges.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: