eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe w Polsce III 2013

Stopy procentowe w Polsce III 2013

2013-03-06 16:05

Stopy procentowe w Polsce III 2013

Niższa rata zwiększa dostępność kredytów © K.-U. Häßler - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rada Polityki Pieniężnej po raz piąty z kolei obniżyła stopy procentowe i to o 50 punktów bazowych, raty kredytów hipotecznych będą dalej spadać.

Przeczytaj także: Stawka WIBOR spadła do historycznego minimum

O 14,3 proc. obniżyła się rata 30-letniego kredytu hipotecznego w złotych od wakacji ubiegłego roku. Przy pożyczce na kwotę 300 tys. zł oznacza to, że miesięczna rata jest niższa o 275 zł. Wszystko dzięki temu, że od sierpnia ubiegłego roku stawki WIBOR systematycznie spadają. Ta 3-miesięczna, będąca najpopularniejszym wskaźnikiem do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych, od szczytu obniżyła się o 143 punkty bazowe. Korzystają na tym kredytobiorcy, którzy z każdą aktualizacją oprocentowania płacą niższe raty. Marcowa obniżka stóp procentowych (piąta z kolei) ze względu na wysokość obniżki (0,5 pkt proc.) wróży dalsze spadki stawek WIBOR i wysokości rat kredytowych.

fot. mat. prasowe

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M w latach 2000-2013

Marcowa obniżka stóp procentowych ze względu na wysokość obniżki (0,5 pkt proc.) wróży dalsze spadki stawek WIBOR i wysokości rat kredytowych


Warto jednak pamiętać, że to teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będzie inne. Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące. Obniżki ze stycznia, lutego i marca zostaną uwzględnione w oprocentowaniu kredytów dopiero na początku kwietnia.

fot. K.-U. Häßler - Fotolia.com

Niższa rata zwiększa dostępność kredytów

Z jednej strony niższa rata zwiększa dostępność kredytów, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa. To pocieszenie dla osób chcących zaciągnąć kredyt, bo sytuacja na rynku nie jest dla nich sprzyjająca.


Aktualna sytuacja sprzyja nie tylko osobom spłacającym kredyty, ale i tym potencjalnie nimi zainteresowanym. Z jednej strony niższa rata zwiększa dostępność kredytów, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa. To pocieszenie dla osób chcących zaciągnąć kredyt, bo sytuacja na rynku nie jest dla nich sprzyjająca – banki zdecydowanie częściej podnoszą marże niż je obniżają i żądają wkładu własnego (do 20 proc.). Na szczęście dla kredytobiorców podwyżki marż fundowane im przez banki są mniej znaczące niż obniżki WIBOR-u – w efekcie oprocentowanie nowych kredytów spada.

Z notowań kontraktów terminowych FRA wynika, iż rynek oczekuje dalszego spadku stawek WIBOR, choć jego dynamika w ostatnich tygodniach zwolniła. Jednak dzisiejsza decyzja Rady i obniżka stóp procentowych o 50 p.b. powinna znów tempo spadków przyśpieszyć. Według obecnych stawek kontraktów FRA, na wiosnę WIBOR 3M ma spaść poniżej 3,60 proc., ale warto zaznaczyć, że to czysta teoria, a notowania kontraktów zmieniają się w zależności od sytuacji na rynku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: