eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy polubili płatności zbliżeniowe

Polacy polubili płatności zbliżeniowe

2012-05-24 13:19

Polacy polubili płatności zbliżeniowe

Płatności kartami © Konovalov Pavel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

First Data Polska, właściciel marki Polcard prezentuje pierwsze w 2012 r. zestawienie preferencji polskich konsumentów odnośnie metod płatności dokonywanych za pomocą kart. Prezentowane dane pochodzą z transakcji przetworzonych przez firmę. First Data obsługuje niemal połowę rynku akceptacji kart płatniczych w Polsce, dlatego zebrane statystyki pozwalają na wyciąganie wniosków dla całej branży zanim zbiorcze statystyki za I kwartał opublikuje NBP.

Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe: Polska liderem Europy

fot. Konovalov Pavel - Fotolia.com

Płatności kartami

Polacy polubili płatności zbliżeniowe

Polscy konsumenci w dobrych nastrojach

Doniesienia o niskim wzroście gospodarczym, groźba rozpadu strefy Euro i szeroko nagłaśniane makroekonomiczne problemy Grecji (zadłużenie) czy Hiszpanii (stopa bezrobocia) wciąż nie są w stanie zepsuć relatywnie dobrych nastrojów polskich konsumentów, którzy chętnie korzystają z transakcji bezgotówkowych. Zarówno ich ilość jak i wartość transakcji zarejestrowanych przez terminale Polcard w pierwszym kwartale 2012 r. była większa niż w tym samym okresie 2011 r. Dynamika wzrostu wyniosła średnio 17 proc. Zebrane dane nie uwzględniają zakłócających statystyki zmian w bazie klientów.

fot. mat. prasowe

Kwota transakcji na terminalach marki Polcard

Zarówno ich ilość jak i wartość transakcji zarejestrowanych przez terminale Polcard w pierwszym kwartale 2012 r. była większa niż w tym samym okresie 2011 r.


Kwota transakcji rejestrowanych przez terminale Polcard była w każdym miesiącu pierwszego kwartału 2012 r. o ok. 17 proc. wyższa niż rok wcześniej. – Rynek rośnie stabilnie. Zakładam, że kolejne kwartały przyniosą wzrost rzędu 10 - 15 proc. bo w dalszym ciągu około 70 proc. transakcji dokonywanych kartami płatniczymi stanowią wypłaty gotówki z bankomatów. Liczymy jednak, że ten współczynnik będzie się zmniejszać wraz z popularyzacją terminali w mniejszych punktach i miejscowościach, na co między innymi wpłyną planowane obniżki stawki interchange – dodaje Prezes Diemko.

Płatności bezstykowe: od niszy do masowości

Wzrost ogólnej liczby i wartości transakcji rejestrowanych przez terminale Polcard szedł w pierwszym kwartale 2012 r. w parze z entuzjastycznym przyjęciem przez klientów innowacji w postaci płatności bezstykowych. Usługa, która jeszcze rok temu była rynkową niszą, dziś intensywnie promowana jest przez banki, organizacje kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych. Tempo wzrostu jest imponujące: jeszcze jesienią, w październiku 2011 r., zarejestrowano niewiele ponad 500 tys. transakcji. Zaledwie na przestrzeni jednego kwartału ta wartość niemal się podwoiła: w marcu 2012 r. transakcji bezstykowych zarejestrowano już niemal 900 tys.

fot. mat. prasowe

Kwota transakcji bezstykowych na terminalach marki Polcard

W marcu 2012 r. transakcji bezstykowych zarejestrowano już niemal 900 tys.


W niezwykłym tempie rosła także kwota transakcji dokonywanych bezstykowo. W lutym 2012 r. wartość płatności zarejestrowanych przez terminale Polcard po raz pierwszy przekroczyła 10 mln zł. Największy potencjał w tej części rynku ujawniają transakcje najmniejsze, o wartości do 20 zł. Stanowią one ponad 73 proc. wszystkich transakcji bezstykowych. Warto dodać, że 47,8 proc. transakcji dokonywanych na wszystkich urządzeniach do akceptacji kart to płatności o niskiej wartości (do 50 zł) co świadczy o tym, że połowa transakcji dokonywanych przy użyciu terminali płatniczych może być dokonywana bezstykowo (bez użycia PIN).

fot. mat. prasowe

Ilość transakcji bezstykowych na terminalach marki Polcard

Największy potencjał w tej części rynku ujawniają transakcje najmniejsze, o wartości do 20 zł


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: