eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/USD – dziś w centrum uwagi indeksy PMI dla usług

EUR/USD – dziś w centrum uwagi indeksy PMI dla usług

2013-02-05 12:35

EUR/USD – dziś w centrum uwagi indeksy PMI dla usług

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień mimo słabszych niż oczekiwania danych z amerykańskiej gospodarki zakończył się silnym umocnieniem Dolara Amerykańskiego, wobec wspólnej europejskiej waluty. Wczoraj po południu poznaliśmy dane na temat zamówień w przemyśle amerykańskim, które wzrosły w grudniu o 1.8% m/m podczas gdy konsensus rynkowy znajdował się na poziomie 2.2% m/m.

Przeczytaj także: Umocnienie kursu EUR/USD

W dół skorygowano także odczyty za poprzedni miesiąc z 0.0% m/m do poziomu -0.3% m/m. Dane dotyczące kondycji gospodarki amerykańskiej w grudniu ubiegłego roku nie okazały się dla rynku szczególnie istotne, tym bardziej, że w ubiegły piątek rynek uzyskał potwierdzenie ożywienia rynku amerykańskiego w postaci styczniowego odczytu Indeksu ISM dla przemysłu. Wczoraj przed południem poznaliśmy także istotny odczyt z hiszpańskiego rynku pracy, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu wyniosła 132.1 tys. i okazała się lekko niższa od prognoz na poziomie 150 tys. oraz niższa od poziomu osiągniętego w styczniu 2012 (177.5 tys.). Na przestrzeni ostatnich lat, zwykle po korzystniejszych danych za grudzień, odczyty za styczeń okazywały się najgorsze w ciągu całego roku. Po południu pojawiły się także informacje po spotkaniu Kanclerz Niemiec Angeli Merkel z hiszpańskim premierem Mariano Rajoyem. Kanclerz Niemiec potwierdziła swoje zaufanie do hiszpańskiego rządu i wsparcie w dążeniu do przeprowadzenia reform. Taki głos jest szczególnie istotny w kontekście opublikowanych w ubiegłym tygodniu niepotwierdzonych informacji o nielegalnym finansowaniu rządzącej Hiszpanią, Partii Ludowej ze środków pozyskiwanych od korporacji oraz informacji o złożeniu przez opozycję wniosku o podanie się premiera do dymisji. Nie uspokoiło to jednak nastrojów inwestorów obawiających się dalszych zawirowań w Strefie Euro. Wczoraj poznaliśmy także odczyt wskaźnika optymizmu Sentix, który w lutym wyniósł -3.9 i po raz kolejny wzrósł w ujęciu m/m. Wciąż jednak, już od lipca 2011, znajduje się poniżej 0, świadcząc o pesymistycznym nastawieniu inwestorów w Eurolandzie.

Dzisiaj w kalendarium seria odczytów dotyczących kondycji sektora usług w światowych gospodarkach w styczniu. Od 9 do 10:30 poznamy Indeksy PMI dla usług m.in. z Hiszpanii, Włoch, Niemiec oraz Strefy Euro. Odpowiednik tych danych dla Stanów Zjednoczonych – ISM dla usług zostanie opublikowany o 16:00. Natomiast w czwartek zapadnie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz odbędzie się oczekiwana przez rynek konferencja prasowa Mario Dragiego po posiedzeniu ECB.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


W ujęciu technicznym kurs EUR/USD skorygował się z 14 miesięcznych szczytów osiągniętych pod koniec ubiegłego tygodnia (1.37110) w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym poruszał się od końca października ubiegłego roku. Kurs zmierza obecnie do 50 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z przełomu lat 2011 i 2012. W okolicach 1.34 powinien odnaleźć wsparcie w średnim horyzoncie czasowym. Istotniejszych ruchów możemy spodziewać się w drugiej części tygodnia w związku z posiedzeniem ECB.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Konsolidacja na USD/ZAR

fot. mat. prasowe

USD/ZAR, interwał dzienny

USD/ZAR, interwał dzienny


Styczniowy rajd na USD/ZAR wyniósł opisywaną parę na poziomy nie obserwowane od kwietnia 2009 roku (maksimum styczniowe wyniosło 9.15905 randa południowoafrykańskiego za jednego dolara).

Koniec stycznia przyniósł realizację zysków, w wyniku czego kurs spadł o 3.5% w porównaniu do styczniowych maksimów. Wydaje się również, iż potencjał spadkowy został wyczerpany i przed inwestorami znajduje się okres konsolidacji w trakcie którego kurs poruszać się będzie w trendzie bocznym. W krótkim okresie perspektywy są korzystne dla osób z długimi pozycjami: współczynnik RSI (siły względnej) jest powyżej 50. Wskaźnik MACD (konwergencji i dywergencji średnich kroczących) jest poniżej linii sygnałowej, co mogłoby sugerowałoby dalszą korektę kursu, nie mniej jednak ciągle jest dodatni.

W alternatywnym scenariuszu, gdyby kurs USD/ZAR gwałtownie sforsował wsparcie kształtujące się w okolicach wartości 8.89880 (fibo 23.5) realistyczny wydaje się scenariusz powrotu kursu do przedziału 8.70660-8.73700.
Potwierdzenia wskazań analizy technicznej zwykle należy szukać w danych fundamentalnych. Niestety w bieżącym tygodniu kalendarium jest dość ubogie w wydarzenia. Niemniej jednak za najważniejsze dane makro w tym tygodniu należy uznać dzisiejszy indeks ISM dla usług (szczegóły w „Kalendarzu na najbliższe godziny”) oraz piątkową publikację bilansu handlu zagranicznego USA. Czynnikiem, który mógłby świadczyć na korzyść hipotezy o umacnianiu się randa wobec dolara jest dobra sytuacja na johannesburskim parkiecie: historycznie wzrost giełdy w Johannesburgu o 1% przekładał się ceteris paribus na 1.9% aprecjację randa.

Australia słabsza od Nowej Zelandii

fot. mat. prasowe

AUD/NZD, interwał dzienny

AUD/NZD, interwał dzienny


Od początku bieżącego roku „kiwi” nieustannie umacniało się względem dolara australijskiego, płynąc na fali pozytywnej zmiany w bilansie handlowym: z deficytu w wysokości 590 mld NZD w listopadzie 2012 do nadwyżki w wysokości 486 mld NZD w grudniu. Kurs odnalazł wsparcie na poziomie 1.22830, tj. najniższym od lipca 2010 roku.

Zdrowa” gospodarka i stabilny popyt zewnętrzny stworzył korzystny dla „kiwi” sentyment rynkowy. Dodatkowo silny wzrost cen na nowozelandzkim rynku nieruchomości podsyca spekulacje o potencjalnej podwyżce stóp procentowych na następnym posiedzeniu RBNZ. Powyższy scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, chociażby ze względu na wyraźne niezadowolenie RBNZ z siły krajowej waluty. Ze względu na relatywną słabość Australii spodziewać się można przepływu kapitałów w kierunku Nowej Zelandii, dodatkowo pogłębiających deprecjację „aussie” względem „kiwi”.

Decyzja Banku Rezerwy Australii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (3%) pozostała bez większego wpływu na kurs AUDNZD. Pomimo korzystnych dla Australii danych nt. bilansu handlu zagranicznego (-0.43 mld AUD, wobec prognozowanych -0.8 mld AUD) rynek wciąż wycenia prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 pb na majowym posiedzeniu RBA na ok 20%. Z tego też względu raport RBA na temat polityki monetarnej publikowany w nadchodzący piątek będzie mieć prawdopodobnie większy wpływ na rynek, niż dzisiejsza decyzja.

Informacja o ew. zakończeniu rozpoczętego w zeszłym roku cyklu obniżek stóp procentowych była by bez wątpienia silnym wsparciem dla wartości „aussie”. Dodatkowo dzisiejszy silny odczyt PMI dla Chin (54), oznaczający zauważalny wzrost aktywności chińskiego sektora usług, powinien wspierać jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej i dane z australijskiego rynku pracy.

Ostatnie wydarzenia

  • Chiny: Indeks PMI dla usług wyniósł 54 , 51.7 poprzednio. Jest t najwyższy wynik od września 2012 r.
  • Australia: RBA zadecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (3%). Bilans handlu zagranicznego powyżej oczekiwań: -0.43 mld AUD.
  • USA: Super Bowl wygrała drużyna Baltimore Ravens z konfederacji AFC. Według anegdotycznego wskaźnika „Super Bowl indicator” zwycięstwo drużyny z AFC zwiastuje rynek „niedźwiedzia”.

Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 09:15 Indeks PMI dla usług w Hiszpanii za styczeń, prognoza 44.1, poprzednio 44.3
EUR 09:45 Indeks PMI dla usług we Włoszech za styczeń, prognoza 45.8, poprzednio 45.6
EUR 09:50 Indeks PMI dla usług we Francji za styczeń, prognoza 43.6, poprzednio 45.2
EUR 10:00 Indeks PMI dla usług w Niemczech za styczeń, prognoza55.3, poprzednio 52
GBP 10:30 Indeks PMI dla usług w Hiszpanii za styczeń, prognoza 441, poprzednio 44.3
EUR 11:00 Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro za grudzień, prognoza -1.3%, poprzednio -2.6%
USA 16:00 Indeks ISM dla usług za styczeń, prognoza 55.8, poprzednio 56.1

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: