eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabe dane z Japonii bez wpływu na rynki

Słabe dane z Japonii bez wpływu na rynki

2014-02-17 12:27

Słabe dane z Japonii bez wpływu na rynki

Wykres 1 EURUSD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Poprzedni tydzień przyniósł na rynek kilka istotnych informacji. Przede wszystkim okazało się, że Pani Janet Yellen jako prezes Rezerwy Federalnej będzie mniej gołębia niż wszyscy spodziewali się do tej pory i zapowiedziała kontynuację kursu przyjętego przez Bena Bernanke. Nie należy więc oczekiwać przerw w cięciu programu skupu aktywów, pomimo napływu gorszych danych z amerykańskiej gospodarki, a kluczowe w kontekście dalszych losów QE powinny być dane z rynku pracy za luty. Nie popsuło to jednak nastrojów na amerykańskim rynku akcji, po części również dzięki temu, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie limitu zadłużenia w USA.

Przeczytaj także: PKB w Strefie Euro pierwszym wskazaniem dla Mario Draghiego

Istotnym wydarzeniem była także publikacja raportu na temat inflacji przez Bank Anglii, który miał lekko jastrzębi wydźwięk. Mogliśmy zobaczyć w nim wyraźne podniesienie prognoz wzrostu PKB, oraz złagodzenie dotychczasowego „forward guidance”. Doprowadziło to do wyraźnego umocnienia funta w stosunku do większości walut i jeżeli potwierdzone zostanie to przez odczyt inflacji, który poznamy w tym tygodniu,, możemy oczekiwać ruchu w stronę 1.6900. W kontekście EURUSD kluczowe okazały się dane o PKB ze Strefy Euro, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów i doprowadziły do zakończenia tygodnia w okolicach 1.3700, co w przypadku kolejnych dobrych odczytów z europejskich gospodarek np. wtorkowego odczytu ZEW z Niemiec, daje nadzieję na dalsze podążenie na północ. Z Polski poznaliśmy w zeszłym tygodniu dane na temat PKB, które okazały się nieznacznie gorsze od rynkowego konsensusu, pokazując jednak solidnych wzrost, który można uznać za dobry prognostyk dla I kwartału 2014. Niska pozostaje ciągle inflacja, która pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej utrzymywać stopy procentowe na obecnym poziomie przez większą część roku. Dane z polskiej gospodarki zostały dobrze przyjęte przez inwestorów i pozwoliły na umocnienie EURPLN w stronę okolic 4.14.

Dziś w nocy poznaliśmy z kolei gorsze dane z Japonii, gdzie znacząco rozczarował wzrost w IV kwartale, który wyniósł 0.3%. Wydaje się, że wbrew oczekiwaniom wzrost konsumpcji, jeszcze przed podwyżką podatku VAT został przeniesiony na I kwartał. Dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii nie powinno przynieść żadnych nowych informacji, a ewentualnych zmian obecnej polityki monetarnej możemy spodziewać się po zapoznaniu się BoJ z pierwszymi skutkami wdrażanej w kwietniu reformy podatkowej.

Technicznie sytuacja na EURUSD faworyzuje scenariusz wzrostowy, gdyż udało się górą opuścić formację zniżkującego klina i obecnie teoretycznie otwarta jest droga w stronę 1.3900. Kluczowe będzie jednak pokonanie okolic 1.3730, gdzie znajdują się ostatnie szczyty oraz 61.8 % zniesienia Fibo niedawnych spadków. Wsparciem powinny być okolice 100 sesyjnej średniej przebiegającej na poziomie 1.3620.

fot. mat. prasowe

Wykres 1 EURUSD – interwał dzienny

Technicznie sytuacja na EURUSD faworyzuje scenariusz wzrostowy, gdyż udało się górą opuścić formację zniżkującego klina i obecnie teoretycznie otwarta jest droga w stronę 1.3900.


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe (08:30)


EURPLN najniżej od miesiąca

fot. mat. prasowe

Wykres 2. EURPLN – interwał dzienny

W ujęciu technicznym para EURPLN, po trwającym w drugiej połowie stycznia odbiciu i wyznaczeniu na przełomie stycznia i lutego półrocznych szczytów (4.2613), z impetem skorygowała poprzednie wzrosty.


Luty przyniósł solidne umocnienie polskiego złotego, które było kontynuowane także w ubiegłym tygodniu. To z jednej strony zasługa powrotu na rynek apetytu na ryzyko, z drugiej korzystnych odczytów z gospodarki polskiej i oczekiwań inwestorów, co do luzowania polityki pieniężnej przez ECB. Z danych na uwagę zasługuje odczyt deficytu rachunku bieżącego w Polsce, który w grudniu zmniejszył się do 843 mln EUR, podczas gdy oczekiwania zakładały odczyt na poziomie -1.2 mld EUR. Jak zauważają ekonomiści mBanku, zawężający się deficyt na rachunku obrotów bieżących wyróżnia naszą gospodarkę, spośród krajów rynków wschodzących, co sprzyja umocnieniu polskiego złotego.

W piątek umocnienia złotego nie powstrzymała publikacja, nieco gorszych od oczekiwań danych o inflacji CPI i wstępnych odczytów PKB. Inflacja w styczniu utrzymała się na poziomie 0.1% m/m i 0.7% r/r, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika cen towarów i usług do 0.3% m/m i 0.9% r/r. Z kolei PKB w IV kw. wyniósł 2.7% r/r, wobec prognozy 2.8%, i 1.9% poprzednio. Co należy uznać, za dobry wynik, potwierdzający pozytywne tendencje w krajowej gospodarce.

W ujęciu technicznym para EURPLN, po trwającym w drugiej połowie stycznia odbiciu i wyznaczeniu na przełomie stycznia i lutego półrocznych szczytów (4.2613), z impetem skorygowała poprzednie wzrosty. Po drodze przebite zostały 50- i 200-sesyjna średnia krocząca. Obecnie kurs EURPLN zbliżył się do dołków z połowy stycznia (4.1396). Jeśli z tego poziomu nie nastąpi próba odreagowania, kurs może znaleźć tymczasowe wsparcie w okolicy 4.1315, tzn. dziewięciomiesięcznych dołków, wybitych pod koniec grudnia ubiegłego roku. Niewykluczony staje się powrót kursu do kanału spadkowego ukształtowanego w drugiej połowie ubiegłego roku.

USDCAD na wsparciu

fot. mat. prasowe

Wykres 3. USDCAD – interwał dzienny

Trwająca od początku lutego wyprzedaż dolara amerykańskiego sprowadziła kurs USDCAD z czteroipółletnich szczytów (okolice poziomu 1.1223).


Trwająca od początku lutego wyprzedaż dolara amerykańskiego sprowadziła kurs USDCAD z czteroipółletnich szczytów (okolice poziomu 1.1223). Kurs obecnie dotarł do pierwszego istotnego wsparcia w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej trwającej od połowy października ubiegłego roku, tj. okolice 1.0960. Przebicie tego poziomu może sprowadzić kurs USDCAD do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym kurs poruszał się w ostatnim kwartale ubiegłego roku lub niżej do poziomu 1.0828, czyli kolejnego zniesienia Fibo wspomnianej wcześniej fali wzrostowej.

Polepszający się sentyment wobec gospodarek strefy euro i niepewność co do ożywienia w USA oraz szans na przyspieszanie wygaszania programu QE III w najbliższym czasie mogą wspierać EURUSD i napędzać korektę na takich parach jak USDCAD. Takie tendencje utrzymywać się mogą do czasu kiedy górę weźmie przekonanie o pogłębieniu luźnej polityki pieniężnej przez ECB, np. przez wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych, co z pewnością dotknęło by wspólną europejską walutę i podziałało by na rzecz umocnienia dolara amerykańskiego.

W związku z dzisiejszymi dniami świątecznymi w USA i Kanadzie i brakiem ważniejszych publikacji makro, można oczekiwać dzisiaj ograniczonej zmienności na rynkach finansowych. Ożywienie z pewnością przyniesie druga połowa tygodnia. W środę do najważniejszych odczytów należeć będą dane o budowie domów w USA oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek na uwagę zasługują dane o inflacji CPI w styczniu w USA oraz wstępny indeks PMI dla przemysłu w lutym. Ważniejsze dane z Kanady dopiero w piątek: inflacja CPI oraz wyniki sprzedaży detalicznej.

Ostatnie wydarzenia

Japonia PKB IV kw. 0.3% k/k
Prognoza 0.7% k/k
Poprzednio 0.3% k/k

Produkcja przemysłowa,
Grudzień:0.9%
Prognoza: 1.1%
Poprzednio: -0.1%

USA Produkcja przemysłowa -0.3% m/m
Prognoza: 0.2%
Poprzednio: 0.3%

Polska PKB r/r
IV kw.: 2.7%
Prognoza: 2.8%
Poprzednio: 1.9%%

Inflacja CPI
Styczeń: 0.7%
Prognoza: 0.9%

Niemcy PKB k/k
IV kw.: 0.4%
Prognoza: 0.3%
Poprzednio: 0.3%

Kalendarz na najbliższe godziny

USA Dzień Prezydenta, święto
EUR Spotkania Eurogrupy
TRY 09:00 Stopa bezrobocia
CHF 16:30 Wystąpienie szefa SNB, Thomasa Jordana

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: