eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Umocnienie kursu EUR/USD

Umocnienie kursu EUR/USD

2013-01-30 14:05

Umocnienie kursu EUR/USD

NZD/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj po południu byliśmy świadkami dynamicznego umocnienia EUR/USD. Kurs przebił zeszłoroczne szczyty z przełomu lutego i marca i dotarł do poziomu 1.34973 – niewidzianego na wykresie od listopada 2011 r. Po południu kurs poruszał się w wąskim paśmie wahań. Większego wpływu na kwotowania nie miał nawet opublikowany o 16:00 przez amerykański Conference Board Indeks zaufania konsumentów, który w styczniu wyniósł 58.6 pkt., okazał się gorszy od oczekiwań na poziomie 64 pkt. Był to najgorszy wynik tego wskaźnika od listopada 2011 r. Kurs EUR/USD wyprzedził więc słaby odczyt z gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Polski Złoty pod presją

Wieczorem o 20:15 opublikowana zostanie decyzja FED w sprawie stóp procentowych. FED zapowiedział wcześniej pozostawienie stóp na obecnym „rekordowo niskim poziomie” do czasu kiedy bezrobocie nie spadnie poniżej 6.5 proc. i inflacja nie przekroczy poziomu 2.5%. Chociaż rynek nie spodziewa się zmian w zakresie prowadzonej polityki pieniężnej przez najbliższe miesiące, to komunikaty po posiedzeniu na pewno przyczynią się do zwiększonej zmienności na rynku walutowym. Część ekspertów jest zdania, że po stosunkowo korzystnych odczytach makro z amerykańskiej gospodarki komunikaty po posiedzeniu FOMC mogą nabrać w styczniu bardziej neutralnego tonu, mogą też pojawić się sugestie co do spodziewanego terminu zakończenia lub ograniczenia prowadzonego programu luzowania ilościowego (QE3). Dzisiaj może się w związku z tym pojawić okazja do dalszego umocnienia się wspólnej europejskiej waluty wobec Dolara Amerykańskiego i trwałego wybicia ponad psychologiczną granicę 1.35.

Dzisiaj po południu poznamy także ważne odczyty z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 14:15 opublikowany zostanie styczniowy raport ADP, wskazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Od kilku miesięcy publikowane dane przekraczają prognozy rynkowe. Po publikacji bardzo korzystnych danych za poprzedni miesiąc (wzrost zatrudnienia o 215 tys. wobec prognozy 133 tys.), tym razem odczyt może okazać się gorszy od konsensusu. W dalszej części dnia opublikowane zostaną wstępne dane na temat amerykańskiego PKB w IV kw. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 1.1% k/k. Jeśli prognozy te spełnia się, będzie to najgorszy wynik amerykańskiego PKB od II kw. 2009 r.

fot. mat. prasowe

NZD/USD, interwał dzienny

NZD/USD, interwał dzienny


Wieczorem o 21:00 opublikowana zostanie także decyzja Banku Rezerwy Nowej Zelandii odnośnie wysokości stóp procentowych. Rynek zakłada pozostawienie głównej stopy procentowej na niezmienionym od marca 2011 r. poziomie 2.5%. Jednak po opublikowanych w połowie stycznia danych na temat Inflacji CPI w IV kw. w Nowej Zelandii: -0.2 k/k i 0.9% r/r wobec prognozowanych 0.1% k/k i 1.2% r/r, warto będzie zapoznać się z komunikatem po posiedzeniu RBNZ. W ujęciu technicznym kurs NZD/USD znajduje od połowy stycznia w konsolidacji po trwającym ponad 6 miesięcy trendzie wzrostowym. Wieczorem przekonamy się, czy komunikaty obu banków centralnych zmienią tę sytuację.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Co dalej z EUR/CHF po wyłamaniu z konsolidacji?

fot. mat. prasowe

EUR/CHF, interwał dzienny

EUR/CHF, interwał dzienny


Euro Frank po wyłamaniu się z trwającej ponad rok konsolidacji od kilku dni znajduje się w obszarze wahań pomiędzy 1.237 a 1.248. Po tak znaczącym ruchu jest to naturalne zachowanie instrumentu. Jednak w dłuższym terminie kierunek ruchu jest raczej przesądzony. Spadek awersji do ryzyka i porzucenie tzw. bezpiecznych aktywów, do których z pewnością zaliczał się Frank, powinno mieć trwały charakter, gdyż podobne ruchy widzimy zarówno na parach Jena jak i obligacjach amerykańskich i niemieckich. Przesunięcie środków finansowych w stronę bardziej ryzykownych aktywów jest bardzo wyraźnie widoczne. Dalsze osłabianie kursu jest również wspierane przez polityków, którzy ciągle uważają kurs Franka za zbyt wysoki. Na rynku pojawiają się również plotki o możliwym przesunięci w górę przez Bank Szwajcarii progu, który będzie miał być broniony.

Sytuacja techniczna wskazuje na podążenie kursu w okolice 1.2650, gdzie znajduje się linie długoterminowego trendu spadkowego, która powinna zostać uznana za ważny opór. W najbliższych dniach celem będzie wyjście powyżej 1.2481 i opuszczenie obecnego poziomu konsolidacji. W przypadku realizacji scenariusza spadkowego wsparć powinniśmy szukać na poziomie 1.24 oraz 1.2375 i dopiero zejście poniżej tych poziomów może być sygnałem do dalszych spadków.

Istotny w kontekście dalszych notowań będzie dzisiejszy odczyt nastrojów w biznesie instytutu KOF. Ważne będą również piątkowe odczyty o PMI dla przemysłu. Jednak kierunek nie powinien zostać wskazany przez dane makroekonomiczne a raczej przez ogólny sentyment obecny na światowych rynkach, za którymi powinien podążać EUR/CHF.

Czy ceny ropy Brent podążą śladem irańskiej rakiety?

fot. mat. prasowe

BRENT, interwał dzienny

BRENT, interwał dzienny


Ropa Brent notuje w ostatnim czasie bardzo solidne wzrosty. Zgodnie z przewidywaniami po wybiciu z trójkąta oraz przełamaniu poziomu 112.10 USD za baryłkę, analiza techniczna jasno wskazywała kierunek w stronę 115.85 USD, gdzie na poziomie październikowych szczytów znajduje się najbliższy istotny opór. W dłuższym terminie kolejnym oporem będzie poziom 117.9 USD. Obecnie widzimy, że kurs porusza się w stosunkowo wąskim kanale wzrostowym, tka sytuacja może utrzymać się jeszcze w najbliższych dniach jednak nawet wyjście z kanału dołem nie będzie szczególnie negatywnym sygnałem i może spowodować jedynie stracenie impetu wzrostów. Obecnie ważnym poziomem wsparcia stał się ostatni opór w okolicach 112 USD za baryłkę.

Notowania ropy Brent wspierane są również przez informacje dochodzące z Afryki oraz Iranu. Interwencja w Mali prawdopodobnie przedłuży się i zaangażuje kraje sąsiednie oraz europejskie w kilkuletniej perspektywie. Wpływa to na znaczące zwiększenie zagrożenia terrorystycznego w regionie, z tego też powodu rynki obawiają się powtórzenia sytuacji z Algierii. Niepokojące informacje napłynęły również z Iranu, który ogłosił, iż udało mu się wystrzelić w kosmos rakietę, na razie wysłano tam małpkę o imieniu rezus, niestety rosną obawy o możliwości przenoszenia za pomocą tych rakiet broni atomowej, o której konstruowanie posądzany jest Iran. Nie można zapominać o tym, iż w długim terminie fundamenty przeważają za obniżkami cen ropy. Potwierdzać to mogą świetne wyniki rafinerii Valero, która była wczoraj najlepszą spółką w indeksie S&P. Uzyskane one zostały dzięki rekordowym marżom rafineryjnym, które powodowane są coraz niższymi cenami ropy pozyskiwanej z piasków bitumicznych.

Ostatnie wydarzenia
  • Francja: Indeks zaufania konsumentów za styczeń wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 86 pkt.
  • Polska: Wstępny odczyt PKB za rok 2012 przyniósł wzrost o 2%, wobec oczekiwań na poziomie 1.8%.
  • USA: Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board znacznie poniżej oczekiwań, wyniósł 58.6 pkt. Wobec oczekiwań na poziomie 64.8 pkt..
  • Japonia: Sprzedaż detaliczna w grudniu zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 0.4%


Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 09:00 Wstępny PKB Hiszpanii za IV kwartał.
CHF 09:00 Indeks Instytutu KOF za styczeń, prognoza 1.18 pkt..
EUR 11:00 Indeks nastrojów biznesu, prognoza -0.98.
USD 14:15 Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym według ADP w styczniu, prognoza 164 tys..
USD
USD 14:30
20:15 Wstępny PKB za IV kwartał, prognoza 1.3%.
Decyzja ws. stóp procentowych.
NZD 21:00 Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych, prognoza 2.5%, poprzednio 2.5%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: