eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe w Polsce I 2013

Stopy procentowe w Polsce I 2013

2013-01-10 11:35

Stopy procentowe w Polsce I 2013

Stopy procentowe w Polsce I 2013 © PhotoStocker - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci z kolei obniżyła stopy procentowe, rata kredytu hipotecznego w złotych od wakacji spadła o 11 proc. i nic nie wskazuje na to, by był to koniec obniżek.

Przeczytaj także: WIBOR 3M oszczędza kredytobiorców

Od wakacyjnego szczytu stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania ich kredytów, spadła o 108 pkt bazowych i cały czas się obniża. Korzystają na tym osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych. W ciągu niecałego pół roku ich miesięczne obciążenie związane ze spłatą raty kredytowej spadło o prawie 11 proc. (70 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) w przypadku kredytu 30-letniego lub ponad 8 proc. (63 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia) dla kredytu rozliczonego na 20 lat.

Warto jednak pamiętać, że to czysto teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będzie inne. Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące.

Dzisiejsza decyzja Rady o kolejnej obniżce stóp (trzecia z rzędu obniżka o 25 pkt bazowych) wróży, że to nie koniec obniżek WIBOR-u i spadku oprocentowania kredytów. Poprawia to nie tylko sytuację osób spłacających już kredyty, ale i tych potencjalnie nimi zainteresowanych. Z jednej strony niższa rata zwiększa dostępność kredytów, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa.

fot. mat. prasowe

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M w latach 2009-2012

Od wakacyjnego szczytu stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyliczania oprocentowania ich kredytów, spadła o 108 pkt bazowych i cały czas się obniża.


Z notowań kontraktów terminowych FRA wynika, iż rynek oczekuje dalszych obniżek stóp i stawek WIBOR. Według obecnych stawek kontraktów FRA na wiosnę WIBOR 3M ma wynosić poniżej 3,5 proc., a latem nawet w okolicach 3,1 proc. Tak nisko stawka WIBOR 3M nie była notowana jeszcze nigdy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: